Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Według raportu armia powinna na stałe stacjonować w Polsce brygadę pancerną

Published

on

Według raportu armia powinna na stałe stacjonować w Polsce brygadę pancerną

W poniedziałkowym raporcie analitycy dużego think tanku stwierdzili, że armia amerykańska powinna ponownie ocenić swoją obecność żołnierzy w Europie i zmniejszyć swoją zależność od rotacji jednostek na wzór drzwi obrotowych.

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Zespół ds. Zagrożeń Transnarodowych oparli swoje badania do oficjalnych dokumentów, materiałów open source i wywiadów z ekspertami merytorycznymi.

Autorzy raportu zalecają armii porzucenie modelu rozmieszczenia rotacyjnej brygady pancernej, który „pożera strukturę sił armii i długoterminową gotowość”. W Europie stacjonują obecnie dwie brygady pancerne. Zamiast tego, jak wynika z raportu, służba powinna na stałe rozmieścić w Polsce bojowy zespół brygady pancernej, który zastąpiłby jednostkę rotacyjną i całkowicie wyeliminował pozostałą rotację.

Dochodzenie przeprowadzone przez „Army Times” wykazało, że w ostatnich latach ryzyko samobójstwa w przypadku brygady pancernej i szeregowych członków załogi czołgów było wyższe niż w przypadku innych żołnierzy, częściowo ze względu na dekadę wysokiego tempa operacyjnego napędzanego tego rodzaju działaniami niezwiązanymi z walką. Służba miała kiedyś brygady pancerne w Europie, ale zostały one usunięte na początku 2010 roku.

Armia utrzymuje obecnie w Europie duże siły rotacyjne. Dowództwo wysunięte V Korpusu w Poznaniu nadzoruje trzy tymczasowo rozmieszczone zespoły bojowe brygady, w skład których wchodzą dwie brygady pancerne oraz brygada lekkiej piechoty. Inne siły rotacyjne obejmują dowództwo dywizji, brygadę lotnictwa bojowego, obiekty gaśnicze i jednostki zaopatrzenia.

Autorzy raportu argumentują jednak, że model krótkich wycieczek ma swoje konsekwencje. Na dłuższą metę kosztują więcej niż stałe bazy i są mniej zintegrowane z siecią kulturalną i obronną kontynentu. Model oparty na rozmieszczeniu ma również negatywny wpływ na żołnierzy – autorzy twierdzą, że istnieją dowody na to, że „oddziela personel wojskowy od jego rodzin”, co prowadzi do „niskiego morale”, co może prowadzić do „problemów z dyscypliną i zwiększonej liczby rozwodów”.

READ  Pozy. Szokujące nagranie TVN ze szpitala. Jaśkowiak zapowiada inspekcję

Jednak rzecznik armii, płk Roger Cabiness II, powiedział Army Times, że „rozmieszczenie ABCT nie jest łatwym zadaniem”. Wymagałoby to zgód dyplomatycznych i legislacyjnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Pomimo wysiłków mających na celu zmniejszenie tempa operacyjnego, jednostki pancerne armii w dalszym ciągu przemieszczają się z dużą prędkością, aby sprostać wymaganiom europejskim. Zespół Bojowy 3. Brygady Pancernej 4. Dywizji Piechoty w poniedziałek pokazał swoje barwy, co oznacza rozpoczęcie ośmio- lub dziewięciomiesięcznej rotacji w Europie. Nowa misja Żelaznej Brygady rozpoczyna się około 16 miesięcy po powrocie do Fort Carson w Kolorado z kolejnej misji w Europie, która zakończyła się w grudniu 2022 r.

Autorzy raportu zalecili także rozmieszczenie Sił Powietrznych dodatkowej eskadry F-16 w Niemczech; zwiększenie zdolności zwalczania okrętów podwodnych i sił obrony powietrznej; zwiększanie zapasów wstępnie ustawionego sprzętu i amunicji; oraz ciągła modernizacja, wysiłki w zakresie współpracy w zakresie cyberprzestrzeni, przestrzeni i bezpieczeństwa.

Davis Winkie opisuje armię w czasach wojskowych. Studiował historię w Vanderbilt i UNC-Chapel Hill i służył przez pięć lat w straży wojskowej. Jego śledztwa zostały docenione, między innymi nagrodą Sunshine Award 2023 przyznawaną przez Society of Professional Journalists oraz kilkoma nagrodami dla reporterów i redaktorów wojskowych. Davis był także finalistą nagrody Livingston Awards 2022.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *