Connect with us

Świat

Według Interpolu gangi generują do 3 bilionów dolarów rocznie, ponieważ handel ludźmi w Azji Południowo-Wschodniej staje się globalnym kryzysem

Published

on

Według Interpolu gangi generują do 3 bilionów dolarów rocznie, ponieważ handel ludźmi w Azji Południowo-Wschodniej staje się globalnym kryzysem

Thomasa White’a/Reuters

Biuro Interpolu w Singapurze.



CNN

W Azji Południowo-Wschodniej eksplodują oszustwa napędzane handlem ludźmi, a zorganizowane grupy przestępcze zgarniają co roku prawie 3 biliony dolarów nielegalnych dochodów, stwierdził szef Interpolu w komentarzach ujawniających ogromne zyski, jakie kartele czerpią.

Według sekretarza generalnego Interpolu Jürgena Stocka międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza zarabia 50 miliardów dolarów rocznie, dodając, że przez światowy system finansowy co roku przepływają od dwóch do trzech bilionów dolarów nielegalnych pieniędzy. Dla porównania, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, francuska gospodarka jest warta 3,1 biliona dolarów.

Choć handel narkotykami stanowi około 40–70% dochodów przestępczości zorganizowanej, grupy przestępcze wykorzystują te siatki przemytnicze między innymi do nielegalnego transportu ludzi, broni i skradzionych produktów, powiedział Stock.

„Napędzane anonimowością w Internecie, inspirowane nowymi modelami biznesowymi i przyspieszane przez Covid, te zorganizowane grupy przestępcze działają obecnie na skalę, która była niewyobrażalna dziesięć lat temu” – powiedział Stock na środowej odprawie w Biurze Globalnej Koordynacji Policji w Singapurze.

„W dzisiejszych czasach jest mniej prawdopodobne, że bank – czy ktokolwiek inny – zostanie okradziony z użyciem broni palnej, niż ktoś na drugim końcu świata, który okradnie go przy użyciu klawiatury.

„To, co zaczęło się jako regionalne zagrożenie przestępczością w Azji Południowo-Wschodniej, stało się globalnym kryzysem handlu ludźmi, którego miliony ofiar znalazły się zarówno w centrach oszustw internetowych, jak i jako cele”.

Według Interpolu od 2021 r. jego działalność w Azji doprowadziła do prawie 3500 aresztowań i zajęcia nielegalnie nabytych aktywów o wartości 300 mln dolarów w 34 krajach.

Zeznania ocalałych, kampanie organizacji pozarządowych i doniesienia mediów w coraz większym stopniu ujawniają eksplozję internetowych gangów zajmujących się oszustwami, działających w Azji Południowo-Wschodniej w ciągu ostatnich trzech lat, z których wiele wykorzystuje de facto niewolniczą siłę roboczą, aby atakować ludzi na całym świecie. w tym Stany Zjednoczone.

READ  2 zmarło, gdy zawaliła się trybuna synagogi

Ofiary z całej Azji są często zmuszane do wykonywania pozornie legalnej pracy w regionie, a następnie wykorzystywane do oszustw, podczas których padają ofiarą poważnych nadużyć, w tym pracy przymusowej, arbitralnego przetrzymywania, poniżającego traktowania lub tortur – często przy minimalnej pomocy władz lokalnych lub bez niej.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych z zeszłego roku w całym regionie w przestępstwa internetowe angażują się setki tysięcy ludzi.

The ONZ oszacowała tę liczbę na nawet 120 000 osób mogą być utrzymywane poprzecznie w połączeniach Myanmarktóre od czasu wojskowego zamachu stanu w 2021 r. pogrążyło się w wojnie domowej, a kolejne 100 000 osób przetrzymywanych jest w warunkach przypominających współczesne niewolnictwo w Kambodży i gdzie indziej.

Przedsiębiorstwa przestępcze istnieją również w Laosie, Tajlandii i na Filipinach i prowadzą wiele lukratywnych oszustw internetowych, począwszy od nielegalnego hazardu po oszustwa romantyczne i oszustwa związane z kryptowalutami.

„Osoby zmuszane do współpracy w tych oszustwach są nieludzkie, będąc zmuszane do popełniania przestępstw”. Są ofiarami. Nie są przestępcami” – stwierdził w raporcie Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Turk.

Kluczowym ośrodkiem syndykatów oszustw jest Birma, która graniczy z południowo-zachodnimi Chinami, a Pekin próbuje to teraz zrobić podjąć zdecydowane działania w sprawie przestępczości transgranicznej wobec obywateli Chin.

W silnie strzeżonych kompleksach kontrolowanych przez lokalnych watażków dziesiątki tysięcy ludzi, głównie Chińczyków, było przetrzymywanych w niewoli przez gangi przestępcze i zmuszanych do oszukiwania nieznajomych za pomocą wyrafinowanych schematów w Internecie. Pekin naciskał na rząd wojskowy Birmy, aby ograniczył operacje oszustw, ale z ograniczonym skutkiem.

Gdzie indziej kasyna na Filipinach oferują swoje usługi nielegalnych graczy z Chin pojawiło się w całym kraju, a władze w Manili usilnie starają się ograniczyć rosnącą liczbę zakładów hazardowych, które stanowią przykrywkę dla ośrodków oszustw i innych oszukańczych przestępstw.

READ  Tornado uderza w zachodnioniemieckie miasto; Dziesiątki rannych

Na początku tego miesiąca ponad 800 Filipińczyków, Chińczyków i innych obywateli zostali uratowani podczas nalotu policji na internetowe centrum oszustw udające kasyno, położone około 100 kilometrów od stolicy – ​​podała oficjalna filipińska agencja informacyjna, powołując się na władze lokalne. Setki ofiar zmuszono do udawania kochanków, aby nakłonić ludzi do przesłania pieniędzy Oszustwo „ubój świń”.

Ofiary, niektóre z Malezji i Wietnamu, powiedziały lokalnym śledczym, że szefowie podejrzani o przestępstwo wywierali presję na każdego pracownika przymusowego, aby przepuścił w Internecie 42 000 dolarów dziennie i że byli bici, jeśli nie osiągnęli tego celu.

Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani i wykorzystują sztuczną inteligencję do oszukiwania firm.

W Hongkongu pracownik finansowy międzynarodowej firmy został oszukany, aby zapłacić oszustom 25 milionów dolarów Technologia Deepfake AI Według lokalnej policji podczas wideokonferencji udawał dyrektora finansowego firmy. Nie wiadomo, gdzie mieli siedzibę oszuści i dokąd poszła ogromna suma pieniędzy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *