Connect with us

Gospodarka

Według Fitch banki Europy Środkowej przetrwają dotkliwe spowolnienie gospodarcze w 2023 roku

Published

on

Według Fitch banki Europy Środkowej przetrwają dotkliwe spowolnienie gospodarcze w 2023 roku

BUDAPESZT, 28 czerwca (Reuters) – Oczekuje się, że banki w Europie Środkowej przetrwają w tym roku gwałtowne spowolnienie gospodarcze, wspierane przez silne struktury finansowania i poprawę rentowności, powiedział Artur Szeski, starszy dyrektor Fitch Ratings, podczas środowej konferencji prasowej.

Powiedział, że Fitch nie spodziewa się pełnej recesji w żadnej z kluczowych gospodarek regionu – w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i Bułgarii – co oznacza, że ​​spowolnienie nie byłoby „niszczycielskie” dla Europy Środkowej.

„Spodziewamy się, że te sektory bankowe doświadczą spowolnienia gospodarczego i presji na sektory bankowe, ale nie postrzegamy tego jako poważnego ryzyka dla wiarygodności kredytowej banków” – powiedział Szeski.

„Największe ryzyko polega na tym, że pojawią się interwencje i stare problemy prawne, ale podstawowa działalność ma się dość dobrze i będzie kontynuowana w 2023 i 2024 roku”.

Powiedział, że Fitch generalnie oczekuje poprawy rentowności sektora bankowego w regionie, podczas gdy struktury finansowania pożyczkodawców są „dość mocne”, ponieważ opierają się głównie na depozytach klientów.

„Wszędzie w tych sektorach bankowych występuje duża nadwyżka płynności, co oznacza, że ​​banki nie wyceniają aktywnie utrzymywania swoich depozytów, ponieważ nadal mają bardzo wygodną pozycję finansową” – powiedział.

Niższa penetracja kredytowa zarówno w sektorze detalicznym, jak i korporacyjnym w porównaniu ze strefą euro będzie wspierać wzrost akcji kredytowej, gdy popyt zacznie się ożywiać, dodał Szeski.

Powiedział, że jakość aktywów banków pozostaje „znacząco lepsza”, niż oczekiwał Fitch pod koniec ubiegłego roku, z bilansami wzmocnionymi przez zaostrzone standardy zawierania umów i czyszczenie starych portfeli i kredytów zagrożonych.

Reportaż Gergely’ego Szakacsa; Pod redakcją Christiny Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *