Zabawa
Według ekspertów czaszka wilka na 1800-letnim grobowcu została pozostawiona przez rabusia, który bał się zemsty
Złodziej wkopał się w środek starożytnego kurhanu w Rumunii i ponownie otworzył grobowiec. Złodziej zabrał wszystko, co wyłoniło się z ziemi i wypełnił dziurę, zostawiając niewielką daninę w nadziei na uniknięcie zemsty.
Tysiące lat później archeolodzy odkryli hołd rabusia – i nietknięty szkielet z pieniędzmi w ustach.
The pierwszy tego rodzaju kurhan odkryto na polu w Cheia, poinformowało Science in Poland w komunikacie prasowym z 15 czerwca. Okrągły pochówek ma około 250 stóp średnicy, ale orka zasłoniła większość konstrukcji.
Archeolodzy odkryli dwa starożytne rzymskie grobowce w kopcu grobowym. Oba grobowce miały około 1800 lat.
Podczas wykopalisk w centralnym grobowcu archeolodzy odkryli kopiec z wilczą czaszką – hołd pozostawiony przez starożytnego rabusia grobowców – powiedział polski koparka Bartłomiej Szymon Szmoniewski w rozmowie z Science in Poland.
Złodziej splądrował grób, pozostawiając fragmenty glinianej lampy i drewnianą konstrukcję przypominającą trumnę – powiedział Szmoniewski. Obawiając się zemsty ze strony ducha zmarłego, rabusie zasypał grób i pozostawił czaszkę wilka jako magiczny rytuał.
Archeolodzy zidentyfikowali splądrowany grobowiec jako kremację na podstawie pozostałych fragmentów, podano w komunikacie prasowym. Znaleźli również kilka spalonych orzechów włoskich, praktykę pogrzebową sięgającą czasów rzymskich, w której nasiona pozostawiano jako pokarm dla duszy zmarłego.
Na skraju kurhanu wykopaliska odsłoniły drugi, nietknięty grobowiec. Grobowiec zawierał fragmenty drewnianej trumny powyżej i poniżej stosunkowo kompletnego szkieletu, jak podano w komunikacie prasowym.
Według ekspertów archeolodzy znaleźli w ustach szkieletu monetę datowaną na około 126 r. Pieniądze miały być zapłatą dla mitologicznego Charona za przetransportowanie duszy zmarłego do zaświatów – powiedział Szmoniewski.
Szkielet miał również na brzuchu szklany pojemnik na płyny lub perfumy. Zdjęcie pokazuje, co zostało z pogrzebu.
Kurhan odnaleziono w 2022 roku. Od sierpnia archeolodzy będą kontynuować eksplorację tego miejsca.
Wspólny zespół rumuńskich i polskich archeologów bada okolice Chei od 2008 roku – poinformowało Science in Poland. Rumuńskim kierownikiem wykopalisk kurhanu jest Valentina Voinea.
Cheia to mała górska wioska około 80 mil na północ od stolicy Bukaresztu.
Do przetłumaczenia komunikatu prasowego Science in Poland wykorzystano Google Translate.
1700 lat temu ktoś zakopał skarb i zniknął. Wykrywacz metalu właśnie to znalazł
„Dziwne” podobne do kropel gatunki kwitnące w „toksycznej” rumuńskiej jaskini, mówi badanie
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.