Najważniejsze wiadomości
Według badania OECD, Polska ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców
Jak wynika z nowego raportu tej organizacji, Polska może poszczycić się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia ukraińskich uchodźców spośród 12 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
W Polsce, kraju, który przyjął drugą co do wielkości liczbę Ukraińców ogółem, zatrudnionych było 65% uchodźców w wieku produkcyjnym. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (61%), a na trzecim Szwecja (56%)
Najniższe wskaźniki odnotowano w Szwajcarii i Włoszech, gdzie zatrudnionych było jedynie 19% ukraińskich uchodźców. W rankingu nie uwzględniono danych dla Niemiec, które mają obecnie największą bezwzględną liczbę ukraińskich uchodźców.
OECD zauważyła, że bezpośredni dostęp, jaki kraje Unii Europejskiej zapewniły uchodźcom do swoich rynków pracy, w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami formalnymi uchodźców i obecnością rozległych sieci diaspory w kilku krajach przyjmujących, ułatwił tę integrację.
„Ukraińscy uchodźcy integrują się na rynkach pracy krajów przyjmujących znacznie szybciej niż inne grupy uchodźców” – czytamy w raporcie. „Średnio tak [previously] Co najmniej połowie przybywających uchodźców znalezienie pracy zajęło od pięciu do dziesięciu lat”.
Organizacja ustaliła jednak, że znaczna część możliwości początkowego zatrudnienia ukraińskich uchodźców skupiała się na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji, mimo że populacja uchodźców posiadała ponadprzeciętne wykształcenie. Narodowy Bank Polski (NBP) ostrzegał przed podobnymi niedopasowaniami w zeszłym roku.
Z badania wynika, że połowa firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, wobec 34% rok wcześniej.
Zauważono także, że Ukraińcy zajmują coraz wyższe stanowiska na polskim rynku pracy https://t.co/78Nq8kOaEr
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 marca 2023 r
Dane zebrane przez OECD obejmują zatrudnienie uchodźców w zaledwie 12 z 38 krajów członkowskich i pochodzą z różnych źródeł krajowych i międzynarodowych. W przypadku Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i Włoch opierały się one na badaniach ankietowych.
Dane zbierano także w różnym czasie dla różnych krajów. Dane z Polski są najstarsze i pochodzą z raportu NBP z listopada ubiegłego roku.
Jednak od października ubiegłego roku Polska straciła część swojej populacji uchodźców, co skłoniło największe grupy biznesowe w kraju do ostrzeżenia przed nieuchronną porażką Polski w „wyścigu o Ukraińców”.
Polska „przegrywa wyścig o Ukraińców” i „pilnie potrzebuje migrantów” – ostrzegła jedna z największych grup biznesowych w kraju po tym, jak dane UE sugerują, że niektórzy ukraińscy uchodźcy udają się na zachód https://t.co/Bh3Uw3aAPJ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 sierpnia 2023 r
Polska, jeden z najszybciej starzejących się krajów w Europie, boryka się z coraz dotkliwszymi niedoborami siły roboczej, szczególnie w takich sektorach jak budownictwo i transport.
Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby utrzymać obecny stosunek ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów i rencistów, w ciągu najbliższej dekady Polska musiałaby przyciągnąć prawie dwa miliony pracowników migrujących.
W Polsce Ukraińcy założyli w pierwszej połowie tego roku około 14 tys. pojedynczych firm, czyli prawie tyle samo, co w całym 2022 roku.
Co dziesiąta firma zarejestrowana w Polsce w tym roku była pochodzenia ukraińskiego https://t.co/osrJ41I1Cd
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 lipca 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: freestocks.org / Pexels
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.