Connect with us

Świat

Według badań lodowce Himalajów mogą stracić 80% swojej objętości, jeśli globalne ocieplenie nie będzie kontrolowane

Published

on

Według badań lodowce Himalajów mogą stracić 80% swojej objętości, jeśli globalne ocieplenie nie będzie kontrolowane

BENGALURU, Indie (AP) – Według raportu lodowce w pasmach górskich Himalajów Hindukuszu topnieją w niespotykanym tempie i mogą stracić do 80% swojej objętości w tym stuleciu, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie drastycznie zmniejszona.

Raport Międzynarodowego Centrum Zintegrowanego Rozwoju Gór w Katmandu we wtorek ostrzegł, że gwałtowne powodzie i lawiny staną się bardziej prawdopodobne w nadchodzących latach, a dostępność słodkiej wody dla prawie dwóch miliardów ludzi żyjących poniżej 12 rzek, które pochodzą z góry.

Lód i śnieg w Himalajach Hindukuszu są ważnym źródłem wody dla tych rzek, które przepływają przez 16 krajów w Azji i dostarczają świeżą wodę dla 240 milionów ludzi w górach i kolejnych 1,65 miliarda w dole rzeki.

„Ludzie mieszkający w tych górach, którzy prawie w żaden sposób nie przyczynili się do globalnego ocieplenia, są bardzo narażeni na zmiany klimatyczne” – powiedziała Amina Maharjan, specjalistka ds. migracji i jedna z autorek raportu. „Obecne wysiłki adaptacyjne są rażąco niewystarczające i jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że bez większego wsparcia te społeczności nie będą w stanie sobie poradzić”.

Różne wcześniejsze raporty odkryli, że kriosfera — obszary na Ziemi pokryte śniegiem i lodem — należy do regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Ostatnie badania wykazały, że lodowce Mount EverestNa przykład tylko w ciągu ostatnich 30 lat utracono 2000 lat lodu.

„Po raz pierwszy mapujemy relacje między zmianami kriosferycznymi, wodą, ekosystemami i społeczeństwem w tym górzystym regionie” – powiedział Maharjan.

Kluczowe wnioski z wtorkowego raportu obejmują fakt, że lodowce w Himalajach zniknęły o 65% szybciej od 2010 r. Badanie wykazało, że 200 jezior polodowcowych w tych górach uważa się za niebezpieczne, a region może doświadczyć znacznego wzrostu zalewania jezior polodowcowych do końca wieku.

Badanie wykazało, że społeczności w regionach górskich są znacznie bardziej dotknięte zmianami klimatycznymi niż wiele innych części świata. Stwierdza, że ​​zmiany lodowców, śniegu i wiecznej zmarzliny w Himalajach Hindukuszu spowodowane globalnym ociepleniem są „bezprecedensowe iw dużej mierze nieodwracalne”.

Społeczności w Himalajach już odczuwają skutki zmian klimatu, czasem nawet wyraźnie. Na początku tego roku indyjskie górskie miasto Joshimath zaczęło tonąć a mieszkańcy musieli zostać przesiedleni w ciągu kilku dni.

„Kiedy lód w tych regionach się stopi, bardzo trudno jest przywrócić go do stanu zamrożenia” – powiedziała Pam Pearson, dyrektor International Cryosphere Climate Initiative, która nie była zaangażowana w raport.

Dodała: „To jest jak duży statek na oceanie. Gdy lód zacznie się poruszać, bardzo trudno jest go zatrzymać. Więc jeśli lodowce, zwłaszcza duże w Himalajach, stracą masę, będzie to trwało bardzo długo, zanim się ustabilizują”.

Pearson powiedział, że niezwykle ważne jest, aby śnieg, wieczna zmarzlina i lód na Ziemi ograniczyły ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, uzgodnione na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku.

„Mam wrażenie, że większość decydentów nie traktuje tego celu poważnie, ale w kriosferze już zachodzą nieodwracalne zmiany” – powiedziała.

___

Raporty Associated Press dotyczące klimatu i środowiska są wspierane przez kilka prywatnych fundacji. Dowiedz się więcej o inicjatywie klimatycznej AP Tutaj. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

___

Śledź relacje AP dotyczące zmian klimatu na https://apnews.com/hub/climate-and-environment

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *