Connect with us

Najważniejsze wiadomości

We wrześniu Adam Bodnar przestanie być Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na jego miejsce jest kandydat społeczny

Published

on

We wrześniu Adam Bodnar przestanie być Rzecznikiem Praw Obywatelskich.  Na jego miejsce jest kandydat społeczny

Kadencja kończy się we wrześniu tego roku Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie wiadomo, kto go zastąpi, ale Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ogłosiła swoją kandydaturę w środę.

Kto jest kandydatem społecznym na Rzecznika Praw Obywatelskich?

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawnikiem i koordynatorem strategicznych postępowań sądowych w Kancelarii Rzecznik Praw Obywatelskich. W przeszłości była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury oraz członkiem zespołu kobiecego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Ostatnie 15 lat mojego życia zawodowego przygotowało mnie do tej roli. Mam 10-letnie doświadczenie w pracy w dużym zespole kancelarii. Od 10 lat prowadzę sprawy praw człowieka przed sądami, wspierając tych, którzy borykają się z nierównymi zmaganiami z urzędami, sądami, regulacjami i instytucjami publicznymi. Od 5 lat pracuję jako referendarz w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie odpowiadałem za strategiczne postępowania sądowe. U boku Rzecznika Praw Obywatelskich iw drodze do sądów wyjechałem z Polski, spotykając samotnych działaczy walczących z fabrykami za płotem, rodzicami dzieci niepełnosprawnych, działaczami społecznymi pracującymi z osobami w kryzysie bezdomności

– pisze o sobie Rudzińska-Bluszcz.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest wspierana przez dziesiątki organizacji

Jak czytamy na stronie Naszrzecznik.plObecnie Rudzińska-Bluszcz jest wspierana przez 90 organizacji pozarządowych. Kandydata na urząd może zgłosić tylko Marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. Obecnie zbierane są podpisy pod kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a następnie odbędą się rozmowy z klubami parlamentarnymi na jej poparcie. W ten sam sposób – dzięki wsparciu organizacji społecznych, a następnie zgłoszeniu posłów PO, SLD, PSL i osób niebędących członkami – w 2015 roku na to stanowisko został wybrany Adam Bodnar.

Kandydat wymienia najważniejsze wyzwania w Polsce:

  • bariery wpływające na dostęp do opieki zdrowotnej,
  • nierówne szanse w dostępie do edukacji,
  • prawa seniorów,
  • Bezpieczeństwo środowiska,
  • ochrona Internetu.

Polska od 5 lat ma twarz pana Marka, bezrobotnego z Olsztyna, któremu grożono zwrot środków na działalność przywracającą mu pracę i godność; Pani Anna, ofiary przemocy domowej z Leżajska; mamy 8-letniego Pawła z rzadką chorobą; Pan Tomasz z Białegostoku poszkodowany w wypadku drogowym spowodowanym przez kierowcę bez odpowiedzialności cywilnej; dzielni mieszkańcy Rybnika walczący ze smogiem; prawie 100-letnia pani Stefania, okrutnie potraktowana przez dewelopera; Karol Tendera, były więzień Auschwitz, który swoje życie poświęcił walce o pamięć o tym miejscu; kobieta z Łazisk Górnych walcząca z trującym powietrzem fabrycznym oraz licznymi działaczami i pracownikami organizacji pozarządowych. Chciałabym pracować dla takich osób przez kilka następnych lat

– wyjaśnia prawnik. Rudzińska-Bluszcz podkreśla, że ​​jest kandydatką całkowicie niezależną i tak też widzi to Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

READ  Kolejne zwycięstwo dla ND SATCOM z polskim MOD – SatNews

Przeczytaj także: Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara dobiega końca. Pojawiają się nieoficjalne nazwiska następców

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

Zgodnie z art. 209. Konstytucji RP Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu, a jego kadencja trwa pięć lat. Nie może zajmować żadnego innego stanowiska poza stanowiskiem profesora szkoły wykształcenie wyższe lub inna działalność zawodowa. Nie może też należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

Zgodnie z art. 208. stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych.

Obejrzyj wideo
Politycy PiS atakują osoby LGBT. Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *