Connect with us

Sport

Wcześniaki ukraińskich dzieci wojennych otrzymują mleko matki w Polsce w ramach programu ONZ

Published

on

Wcześniaki ukraińskich dzieci wojennych otrzymują mleko matki w Polsce w ramach programu ONZ

(Poprawna pisownia nazwiska Dabiak w paragrafach 8-9)

Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej

WARSZAWA (Reuters) – Denis Dziubanovskiy ważył niebezpieczne 1,5 kg, kiedy jego matka, uchodźczyni z Ukrainy, przerażona wojną w swojej ojczyźnie, urodziła przedwcześnie przez cesarskie cięcie i nie była w stanie karmić piersią.

Finansowany przez UNICEF bank mleka w Polsce, utworzony w celu pomocy potrzebującym matkom, przyszedł na ratunek Evgeniya Loshkarovej we wrześniu ubiegłego roku, zapewniając Denisowi dostęp do mleka i wsparcia psychologicznego oraz porad dotyczących karmienia piersią dla jego matki.

Loshkarova, która została znaleziona nieprzytomna przez policję w jej warszawskim mieszkaniu, gdy była w siódmym miesiącu ciąży po tym, jak przyjaciółka wszczęła alarm, powiedziała, że ​​jest głęboko wdzięczna za wspierany przez ONZ bank mleka w Polsce – który przyjął setki tysięcy Ukraińców którzy uciekli przed rosyjską inwazją.

„Jest to bardzo pomocne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i dla dobrego samopoczucia psychicznego matki. „Kiedy dziecko rodzi się przedwcześnie, zawsze jest to bardzo stresujące, ponieważ coś poszło nie tak” – powiedziała.

Z pomocą programu UNICEF co miesiąc ponad 300 matek – ok. 20% z nich z Ukrainy – korzysta z różnych usług w 10 szpitalach, w których mieszczą się banki mleka w Polsce.

„Są to kobiety, które mają trudności we wczesnych stadiach macierzyństwa. – Są w dużym stresie, część z nich przeżyła traumę wojenną – mówi Aleksandra Wesołowska, szefowa Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

„Dlatego bezwzględnie potrzebują opieki karmiącej i wsparcia psychologicznego. Ten element wsparcia jest najważniejszy. Mleko z banku to oczywiście jedzenie, ale to też wyraz kobiecej solidarności”.

Denis był prawdopodobnie karmiony mlekiem 37-letniej Karoliny Dabiak, byłej polskiej pracownicy służby zdrowia i bezpieczeństwa, która przekazuje darowiznę na rzecz banku mleka od sierpnia 2022 r., dwa miesiące po porodzie, kiedy zdała sobie sprawę, że produkuje więcej mleka niż jej własny synek potrzebne.

READ  Sidney F Farley 1943-2022 | Wiadomości, sport, praca

„Najważniejsza dla mnie jest pomoc tym małym ludziom, którzy rodzą się w tak trudnych warunkach – wcześniakom” – powiedział Dąbiak.

Lekarze na Ukrainie poradzili 36-letniej Olenie Liubimowej przerwanie ciąży, ponieważ z powodu stresu rozwinęły się u niej mięśniaki macicy.

Po przyjeździe do Polski urodziła dziecko przedwcześnie, ale Oleg urodził się „na granicy poronienia”… Lekarze ostrzegali nas, że dziecko może nie przeżyć, a życie Oleny jest w niebezpieczeństwie – powiedział mąż Oleksandr Kyrnasivskyi.

Bank mleka w szpitalu w Zielonej Górze karmił Olega mlekiem, dopóki Olena nie mogła go karmić piersią. Od tego czasu korzysta z zaawansowanej opieki okołoporodowej programu UNICEF.

(Ta historia została poprawiona, aby poprawić nazwisko „Karolina Dabiak” w paragrafach 8 i 9.)

(Reportaż Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej, montaż: Mark Heinrich)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *