technologia
Wchodzi w życie cywilno-polska umowa nuklearna między Polską a USA: polityka nuklearna
03 marca 2021 r
Dyplomacja zwraca uwagę, że w ubiegłym roku Polska i Stany Zjednoczone weszły oficjalnie w życie w sprawie współpracy przy opracowywaniu polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej – powiedział sekretarz stanu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. TOK FM Wczoraj stacja radiowa. Oznacza to, że USA mają teraz 18 miesięcy na przygotowanie zarówno technologii, jak i oferty finansowania budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Brouillette (drugi od lewej), Naimski (obok Brouillette) i Kurtyka (od lewej od Naimskiego) podczas trzeciego strategicznego dialogu energetycznego między USA a Polską w lutym 2020 r. (Zdjęcie: @KurtykaMichal)
Po podpisaniu przez Naimskiego porozumienia międzyrządowego z Danem Brouillette, ówczesnym sekretarzem ds. Energii USA, w październiku Brouillette podobno powiedział dziennikarzom, że Polska zgodziła się wydać 18 miliardów dolarów na amerykańską technologię jądrową i usługi firm takich jak Westinghouse, Bechtel i Southern Company. Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na sześć reaktorów jądrowych, powiedział Brouillette.
Wczoraj wywiad Z TOK FMNaimski powiedział, że przygotowanie amerykańskiej oferty budowy nowych elektrowni jądrowych będzie „w 100% finansowane przez USA”, dodając, że „to nasz rząd będzie musiał to rozpatrzyć i zaakceptować”.
Powiedział, że Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) została poinformowana o porozumieniu międzyrządowym. „To jest równoległa wspólnotowa struktura UE w Europie, do której należymy, podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej. Wszystkie podejmowane przez nas kroki są i będą zgodne z europejskimi regulacjami” – powiedział.
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji; bezemisyjny system energetyczny; i dobrej jakości powietrza. Pierwsza elektrownia jądrowa o mocy od 1 do 1,6 GWe ma zostać uruchomiona w 2033 roku. Pięć kolejnych elektrowni lub od 6 do 9 GWe ma powstać do 2040 roku. Mają powstać w Lubiatowie-Kopalinie i Żarnowcu w pobliżu bałtyckiego wybrzeża kraju.
Naimski potwierdził, że Polska planuje budowę sześciu elektrowni jądrowych do 2043 roku.
„To są bardzo poważne obciążenia finansowe” – powiedział. „Ale trzeba mieć świadomość, że musimy zbierać te pieniądze przez 20 lat, a może 4 mld zł rocznie. I śmiem twierdzić, że nasze państwo stać na taką inwestycję i taki wysiłek”.
Polska energetyka jest uzależniona od energii węglowej i gazu z importu i jest w trakcie konwersji. „Naszym podstawowym wymogiem jest to, że Polska musi pozostać suwerenna w zakresie wytwarzania energii” – powiedział. „To, co z czasem zniknie, musi zostać zastąpione nowymi źródłami”.
Te nowe źródła pochodzą z odnawialnych źródeł energii, w tym z morskiej energii wiatrowej. Jednak muszą one być budowane równolegle z niezawodnymi elektrowniami, a to oznacza energię jądrową – powiedział.
W jednym (n wywiad Z Polska Times 26 lutego polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że przejście z paliw kopalnych na czystsze źródła energii będzie kosztować kraj szacunkowo 450 mld zł (120 mld USD) do 2045 r. Ale elektrownie węglowe w Polsce starzeją się, podobnie jak kraj, który dodał, że wkracza w „naturalny cykl odnowy” mocy wytwórczych energii elektrycznej.
„Planujemy otworzyć sześć elektrowni jądrowych w latach 2033-2043. Mniej więcej co dwa lata będziemy otwierać elektrownię. W zależności od wyboru technologii będzie to od 6000 MW do 9000 MW” – powiedział. „Pelet uranowy o masie siedmiu gramów dostarcza tyle energii, co jedna tona węgla. To pokazuje, jak szkodliwe jest zachowanie zasobów naturalnych w Polsce. Dwa na trzy litry wody w kraju zużywane są przez sektor energetyczno-paliwowy”.
Jak powiedział, elektrownie jądrowe potrzebują dostępu do dużej ilości wody, dlatego wybrzeże Bałtyku wydaje się dla nich „najbardziej naturalnym” miejscem. Dodał, że rząd ma nadzieję na podjęcie decyzji o projekcie reaktora w tym roku, a następnie o wyborze preferowanej lokalizacji w 2022 roku.
Zbadane i napisane przez World Nuclear News