Connect with us

Nauka

Watykan świętuje Dzień Bez Tytoniu

Published

on

Watykan świętuje Dzień Bez Tytoniu
Papież ze sztandarem i uczestnicy seminarium Światowego Dnia Bez Tytoniu.  Zdjęcie: Wiadomości Watykańskie

Papież ze sztandarem i uczestnicy seminarium Światowego Dnia Bez Tytoniu. Zdjęcie: Wiadomości Watykańskie

Źródło: Wiadomości z Watykanu/WHO

Watykan obchodził 31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu, organizując międzynarodowe seminarium na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Zatytułowane: Kościół katolicki za problem redukcji szkód spowodowanych paleniem, wydarzenie było promowane przez Włoskie Stowarzyszenie Zdrowia pod patronatem Dykasterii ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka.

W swoim przesłaniu na seminarium Papież Franciszek powiedział: „Kultura życia jest dziedzictwem, którym chrześcijanie muszą dzielić się ze wszystkimi. Każde życie ludzkie, jedyne i niepowtarzalne, ma nieocenioną wartość… Mam nadzieję, że ta refleksja nad tym konkretnym problemem może pomóc wielu ludziom uświadomić sobie, że zdrowie fizyczne jest darem Boga, którym obdarzył nas Pan, io którego musimy dbać w sposób odpowiedzialny”.

W swoim przemówieniu kard. Michael Czerny, prefekt dykasterii, podkreślił, że „tytoń, podobnie jak narkotyki i alkohol, stanowi wyzwanie dla wszystkich zainteresowanych obroną życia i promowaniem ludzkiej godności oraz integralnego rozwoju człowieka”. Powołując się na Księgę Rodzaju, burmistrz przypomniał później, że „stworzone na obraz i podobieństwo Boga istoty ludzkie mają godną naturę, którą muszą szanować i której nie mogą dowolnie manipulować ani narażać na ryzyko zdrowotne poprzez uzależnienia”.

Wystąpienie Ambasadora Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Antigui i Barbudzie JE Przemysława Häuser-Schöneicha, a następnie przemówienia lekarzy, naukowców i uczonych, m.in.: Arcybiskup Ariel Mosconi z Argentyny; Arcybiskup Grzegorz Rys, Arcybiskup Łódzki; prof. Alejandro Videla z Austral University Hospital w Buenos Aires; Arcybiskup Fortunatus Nwachukwu, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, prof. Szczepan Cofta ze Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; Dr. Lucia Ercoli z Instytutu Medycyny Solidarności; i dr. Bartosz Arłukowicz, który stoi na czele Komisji ds. Zwalczania Raka w Parlamencie Europejskim.

READ  Śmiertelna cyfrowa dehumanizacja | Obserwatorium Praw Człowieka

Innymi gośćmi i prelegentami byli starsi dyplomaci z USA, Nigerii, Polski i Meksyku akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, ambasador Lesotho akredytowany przy Republice Włoskiej JE Naczelny Tesele 'Maseribane oraz irlandzki działacz międzywyznaniowy Anthony Bailey OBE.

Papież Franciszek nakazał zakaz sprzedaży papierosów w Watykanie od początku 2018 roku ze względu na problemy zdrowotne. Były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke, wyjaśnił: „Powód jest bardzo prosty: Stolica Apostolska nie może współpracować z praktyką, która wyraźnie szkodzi zdrowiu ludzi”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *