Najważniejsze wiadomości
Washougal bada relację „miasta bliźniaczego” z miastem w Polsce
Miasto Washougal bada możliwość partnerstwa z Zielonkami, małym miasteczkiem w południowej Polsce.
„Nic nie jest sformalizowane, nic nie jest oficjalne” – powiedział menedżer miasta David Scott podczas spotkania Rady Miasta Washougal na początku tego miesiąca. „Rada okręgowa w tej społeczności niewiele o tym mówiła, ale jest tam kilku przywódców, którzy są bardzo zainteresowani jej promowaniem”.
Członkowie Rady Miasta Washougal oddali pomysł nieoficjalnego, ale entuzjastycznego głosowania.
„Będę w kontakcie z przedstawicielem[Zielonki]Rat, aby podzielić się informacjami, że jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem kolejnych kroków” – powiedział Scott w wywiadzie dla Post-Record. „Wtedy słyszymy od nich, czy potwierdzą swoje podobne zainteresowanie, a jeśli tak, opracowujemy wspólnie plan wspólnej pracy”.
Partnerstwo miast jest formą prawnego lub społecznego porozumienia między dwoma odrębnymi geograficznie i politycznie miejscami w celu promowania więzi kulturalnych i gospodarczych. Scott zaznaczył podczas spotkania, że miasto Camas od wielu lat współpracuje z trzema miastami w Polsce – Krapkowicami, Morawicą i Zabierzowem.
„Zielonki są blisko jednej z gmin, z którymi Camas jest partnerem partnerskim” – dodał.
Zielonki, położone na północ od stolicy Polski, Warszawy, mają około 23 000 mieszkańców.
„Są trochę podobni do nas, mają ten sam rozmiar i te same problemy, z którymi się borykają” – powiedział burmistrz Washougal, David Stuebe. „(Twinning byłby) świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi, otwarcie komunikacji i wymianę nowych pomysłów. Myślę, że to świetna okazja. To naprawdę ekscytujące.”
Scott powiedział, że rozmowy z przywódcami Zielonki rozpoczęły się przed wybuchem pandemii COVID-19 i niedawno zostały wznowione.
„W tych (wcześniejszych) rozmowach dołączył do nas były radny (Ray) Kutch, który jest polskiego pochodzenia i myślę, że mówi trochę po polsku” – powiedział Scott. „Był bardzo podekscytowany tym potencjalnym związkiem”.
Radna Molly Coston powiedziała, że miasto powinno postępować zgodnie z radą byłego kierownika miasta Camas Lloyda Halversona, który wielokrotnie odwiedzał miasta partnerskie Camas w Polsce i napisał artykuł na temat „elementów sukcesu tego typu programu”.
„Nasze miasto potrzebuje długoterminowego wsparcia. To nie jest sprawa krótkoterminowa” – powiedział Coston. „Okręg szkolny w końcu będzie musiał się wykupić, a my mieliśmy od nich wpisowe przed COVID. A potem oczywiście (bylibyśmy potrzebowali) silnego komponentu społecznościowego. Camas ma komitet, który zbiera pieniądze z sektora prywatnego na wycieczki i letnie programy dla dzieci i tym podobne. Te trzy elementy będą nam potrzebne w dłuższej perspektywie, aby odnieść sukces przez długi czas, ale w pełni popieram podjęcie tych pierwszych kroków, aby kontynuować tę ścieżkę. Myślę, że to cudowne”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.