Connect with us

Nauka

Warszawska konferencja prasowa ujawniła podobieństwa pomiędzy „problematycznymi” państwami UE

Published

on

Warszawska konferencja prasowa ujawniła podobieństwa pomiędzy „problematycznymi” państwami UE

Polscy eksperci ds. mediów wymienili w poniedziałek na konferencji w Warszawie prawne, administracyjne i ekonomiczne metody stosowane przez poprzedni rząd w celu zduszenia niezależnych mediów, ujawniając wiele podobieństw z taktyką stosowaną przez obecny rząd na Malcie.

PiS, narodowa partia konserwatywna o silnym stanowisku antyunijnym, rządziła „trudną” Polską przez ostatnie osiem lat, aż w zeszłym miesiącu koalicja partii proeuropejskich odniosła zwycięstwo, próbując przywrócić standardy demokratyczne.

Poniedziałkowy panel, który odbył się w siedzibie największego polskiego dziennika „Gazety Wyborczej” i zorganizowany przez finansowaną ze środków UE platformę dyskusyjną Europe Talks, toczył się dyskusją na temat znaczenia silnej obecności dziennikarzy, prawników i społeczeństwa obywatelskiego dla rzucenia wyzwania powstaniu populistycznych i autokratycznych rządów . rządów, określane mianem „problemu ogólnoeuropejskiego”.

W dyskusji tego samego dnia uczestniczyli dziennikarze, ambasadorowie, prawnicy i nowo wybrany senator. Polski parlament złożył przysięgę w partii koalicyjnej.

Jeden z nowych członków rządu, senator-elekt Adam Bodnar, wyjaśnił, w jaki sposób PiS stosował praktyki populistyczne i za pomocą różnych środków atakował dziennikarzy i grupy społeczeństwa obywatelskiego, które mu się sprzeciwiały.

Bodnar stwierdził, że partia rządząca nie walczyła uczciwie z październikowymi wyborami, odnotowując, jak PiS przejął kontrolę nad polskimi nadawcami publicznymi i wykorzystywał fundusze publiczne do promowania swoich interesów w przeważającej mierze.

Podobnie maltański nadawca publiczny, PBS, był szeroko krytykowany za jednostronne i stronnicze relacjonowanie wiadomości. Co więcej, maltańscy politycy, w tym premier Robert Abela, wydali miliony euro ze środków publicznych na promocję swojego programu lub programu Partii Pracy.

Wybory przegrał jednak PiS, a Bodnar stwierdził, że rolą nowej partii koalicyjnej jest „odbudowa państwa odpowiedzialnego przed swoimi obywatelami”.

READ  Rosja rozmieszcza gigantyczny teleskop kosmiczny na jeziorze Bajkał

Członek panelu Łukasz Lipiński, dziennikarz tygodnika „Polityka”, opowiedział o próbach byłej partii rządzącej uciszenia wolnych mediów w Polsce, wymieniając środki ekonomiczne, polityczne i prawne.

Na przykład poprzednia partia rządząca zalała nadawcę publicznego funduszami i zaprzestała kupowania powierzchni reklamowej na niezależnych platformach, wywierając na nich presję ekonomiczną i „zniekształcając” krajobraz medialny.

Ponadto stwierdziła, że ​​nadużyła przepisów podatkowych i przepisów antymonopolowych, aby uciszyć sprzeciw, a także szeroko stosowała pozwy o strategicznym udziale społeczeństwa (SLAPP).

Tymczasem na Malcie rząd aktywnie stosował SLAPP, szczególnie przeciwko The Shift, wykorzystując ustawodawstwo do wnoszenia spraw poza tradycyjne postępowania o zniesławienie, co zostało nazwane „lawfare”.

Lipiński zauważył także, jak poprzedni rząd politycznie zaatakował wolność mediów, wykorzystując kontrolowane przez siebie stacje do „szerzenia mowy nienawiści” wobec krytyków. Stwierdził, że wielokrotnie odmawiał dziennikarzom dostępu do informacji i próbował ich delegitymizować, traktując ich jak członków partii opozycyjnej.

Członek panelu Michał Wawrykiewicz, prawnik i współzałożyciel Inicjatywy Wolnych Sądów Polskich, omówił, w jaki sposób PiS atakował polskie sądownictwo przez ostatnie osiem lat. Powiedział, że jedna trzecia z około 10 000 członków polskiego wymiaru sprawiedliwości została niewłaściwie mianowana, ponieważ poprzednia partia rządząca „wypełniła sądy ludźmi lojalnymi wobec polityków”.

Choć maltańskie sądownictwo jest powoływane niezależnie, pod naciskiem Komitetu Weneckiego Rady Europy premier Abela mimo to publicznie wyraził dezaprobatę dla niektórych nominacji, a wymiar sprawiedliwości milczy na temat praktyk budzących wątpliwości co do jego bezstronności.

Członek panelu i były ambasador Marek Prawda zakończył dyskusję przesłaniem nadziei.

Stwierdził, że choć poprzednia partia rządząca, korzystając z ograniczonej interwencji UE, uczyniła z Polski „wichrzyciela”, niedawne zwycięstwo wyborcze koalicji prounijnej jest dowodem na to, że „ludzie mogą tworzyć historię”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *