Najważniejsze wiadomości
Warszawa przejmuje grunty wybudowane przez Rosję, by przekazać Ukrainie
WARSZAWA (AP) – Sporny kompleks w stolicy Polski, zarządzany przez rosyjską misję dyplomatyczną, zostanie przejęty przez miasto i udostępniony społeczności ukraińskiej – poinformował w poniedziałek burmistrz.
Burmistrz Rafał Trzaskowski był na miejscu w poniedziałek i powiedział, że komornik wszedł do dwóch pozornie pustych, ogrodzonych budynków, nazwanych przez warszawiaków „Spyville”, aby sprawdzić ich stan i oznaczyć je jako zajęte przez miasto.
Trzaskowski powiedział, że Warszawa odzyska ziemię „nielegalnie” zajętą przez Rosję. W zeszłym miesiącu powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego sprawiła, że trwający dziesięciolecia proces stał się jeszcze pilniejszy.
„To bardzo symboliczne, że teraz kończymy ten długotrwały proces w czasie rosyjskiej agresji” – powiedział Trzaskowski na Twitterze.
Ambasador Ukrainy Andrij Deszczicy powiedział PAP, że Ukraina złoży wniosek o wydzierżawienie gruntu pod szkołę lub ukraiński ośrodek kultury.
Jedną z propozycji Trzaskowskiego na około 100 mieszkań jest przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponad 2,6 mln z nich przyjechało do Polski od początku rosyjskiej inwazji.
Zdjęcia z wnętrza budynków opublikował później w poniedziałek portal informacyjny Onet.pl. Pokazali łuszczącą się farbę, potłuczone szkło na podłodze i wyrwane podłogi.
Rosyjska ambasada, która w latach 70. na zakupionych przez miasto gruntach zbudowała wielopiętrowe bloki, odmawia płacenia nakazów sądowych dzierżawy lub przekazania ziemi.
Po intensywnym ruchu ulicznym budynki stały puste w latach 90. po tym, jak Polska zrzuciła komunistyczne rządy i dominację Związku Radzieckiego w 1989 r., a Związek Radziecki rozwiązał się w 1991 r.
Od tego czasu Polska twierdzi, że dzierżawa gruntu wygasła i domaga się jej zwrotu. Ale jego bramy pozostały zamknięte i strzeżone.
Rosyjskie misje dyplomatyczne i biznesowe mają w Polsce znacznie więcej majątku niż Polacy w Rosji, co według polskiego MSZ łamie zasady wzajemności.
___
Śledź historie AP na temat wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.