Gospodarka
Warszawa i Seul podpisują pakt o budowie elektrowni jądrowej w Polsce
WARSZAWA
Korea Południowa i Polska podpisały umowę na budowę prywatnej elektrowni jądrowej w Polsce, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Przemysłu Korei Południowej.
Państwowa Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), polska grupa energetyczna ZE PAK i państwowa spółka energetyczna PGE podpisały w Seulu memorandum o porozumieniu, w którym zapowiedziały, że do końca tego roku przedstawią wstępny plan rozwoju budowy.
Dokument podpisali polski wicepremier i minister bogactwa państwa Jacek Sasin oraz południowokoreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang. Poparcie dla inwestycji zadeklarowały rządy obu krajów.
„Budowa elektrowni jądrowej wesprze najważniejszy w kraju program energetyki jądrowej” – powiedział Sasin.
W zeszłym tygodniu amerykańska firma Westinghouse Electric pokonała KHNP w umowie na pierwszą elektrownię jądrową, ale umowa ogłoszona w poniedziałek dotyczy drugiej z sześciu planowanych elektrowni.
„Docelowo projekt ma na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, stworzenie nowych możliwości inwestycyjnych w Polsce, ale przede wszystkim zapewnienie polskim gospodarstwom domowym taniej i czystej energii w stabilnej cenie przez kolejne 60 lat” – podała PGE w komunikacie. .
Prywatny obiekt korzystałby z koreańskich reaktorów APR 1400. Koreańczycy podobno obiecali transfer technologii, do czego podobno Amerykanie nie byli chętni.
Zgodnie z planem do końca 2024 r. elektrownia cieplna Pątnów w centralnej Polsce zostanie wyłączona.
Zygmunt Solorz, właściciel ZE PAK i najbogatszy człowiek w Polsce, podobno wezwał rząd do współpracy z KHNP.
Energetyka jądrowa jest kluczowym elementem polskiego planu zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, zwłaszcza gazu.
Niedawno Polska zacieśniła współpracę z Koreą Południową i podpisała umowę ramową na zakup 288 koreańskich samobieżnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”