technologia
Walka o najpotężniejszą cyberbroń na świecie
Przykład meksykański pokazał zarówno obietnicę, jak i niebezpieczeństwa związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi. W 2017 roku badacze z Citizen Lab, grupy monitorującej University of Toronto, poinformowali, że władze w Meksyku wykorzystały Pegasusa do włamania się na konta zwolenników podatku sodowego w ramach szerszej kampanii wymierzonej w politycznych działaczy na rzecz praw człowieka, ruchy opozycyjne i dziennikarzy. Wydawało się, że jeszcze bardziej niepokojące było to, że ktoś w rządzie wykorzystał Pegasusa do szpiegowania prawników pracujących nad rozwikłaniem masakry 43 studentów w Iguali w 2014 roku. Tomás Zerón de Lucio, szef meksykańskiego odpowiednika FBI, był jednym z głównych autorów wersji wydarzenia opracowanej przez rząd federalny, w której stwierdzono, że studenci zostali zabici przez lokalny gang. Ale w 2016 roku on sam stał się przedmiotem śledztwa w sprawie podejrzenia o ukrywanie federalnego zaangażowania w tamtejsze wydarzenia. Teraz okazało się, że mógł w tym celu wykorzystać Pegasusa – jednym z jego oficjalnych obowiązków było podpisanie umowy na zakup cyberbroni i innego sprzętu. W marcu 2019 r., wkrótce po tym, jak Andrés Manuel López zastąpił Obradora Peñę Nieto po osuwiskowych wyborach, śledczy oskarżyli Zeróna o udział w torturach, porwaniach i manipulowaniu dowodami w związku z masakrą w Iguali. Zerón uciekł do Kanady, a następnie do Izraela, gdzie wjechał jako turysta i pozostaje do dziś, pomimo wniosku o ekstradycję z Meksyku, który teraz poszukuje go pod dalszymi zarzutami o defraudację.
Amerykańska powściągliwość Dzielenie się danymi wywiadowczymi stwarza inne możliwości dla NSO i Izraela. W sierpniu 2009 r. nowy prezydent Panamy, Ricardo Martinelli, świeżo po kampanii prezydenckiej opartej na obietnicach „wymazania korupcji politycznej”, próbował przekonać amerykańskich dyplomatów w kraju, by wyposażyli go w sprzęt do „szpiegowania zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz przeciwników politycznych”. „. według depeszy Departamentu Stanu opublikowanej przez WikiLeaks. Stany Zjednoczone „nie będą angażować się w próby rozszerzenia podsłuchów na krajowe cele polityczne” – odpowiedział zastępca szefa misji.
Martinelli spróbował innego podejścia. Na początku 2010 r. Panama była jednym z zaledwie sześciu krajów Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które poparło Izrael przeciwko rezolucji o pozostawieniu raportu Komisji Goldstone’a w sprawie zbrodni wojennych popełnionych podczas izraelskiego ataku na Gazę w latach 2008-2009 na arenie międzynarodowej. Tydzień po głosowaniu Martinelli wylądował w Tel Awiwie podczas jednej ze swoich pierwszych podróży poza Amerykę Łacińską. Panama zawsze będzie stać po stronie Izraela, powiedział prezydentowi Izraela Szymonowi Peresowi w uznaniu jego „strzeżenia stolicy świata – Jerozolimy”. Powiedział, że on i jego świta ministrów, biznesmenów i przywódców społeczności żydowskiej przyjechali do Izraela, aby się uczyć. „Przebyliśmy długą drogę, ale jesteśmy bardzo blisko z powodu żydowskiego serca Panamy” – powiedział.
Za zamkniętymi drzwiami Martinelli wykorzystał swoją podróż na zakupy z monitoringu. Podczas prywatnego spotkania z Netanjahu obaj mężczyźni omówili sprzęt wojskowy i wywiadowczy, który Martinelli planuje kupić od izraelskich dostawców. Według jednej z osób biorących udział w spotkaniu Martinelli był szczególnie zainteresowany możliwością włamania się do usługi tekstowej BBM BlackBerry, która była wówczas bardzo popularna w Panamie.
W ciągu dwóch lat Izrael był w stanie zaoferować mu jedno z najbardziej wyrafinowanych narzędzi, jakie kiedykolwiek stworzono. Po zainstalowaniu systemów NSO w Panama City w 2012 r., rząd Martinelli wielokrotnie głosował za Izraelem, m.in. sprzeciwiając się decyzji ONZ o podniesieniu statusu delegacji palestyńskiej – za rezolucją głosowało 138 krajów, w tym Izrael, Panama i siedem innych krajów sprzeciwiło się temu.
Według późniejszego oświadczenia analityka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Panamy, Ismaela Pitti, sprzęt był używany w szeroko zakrojonej kampanii „naruszenia prywatności Panamczyków i nie-Panamczyków” – przeciwników politycznych, sędziów, przywódców związkowych, konkurentów biznesowych – wszystko „bez w następstwie procesu prawnego”. Prokuratorzy powiedzieli później, że Martinelli nakazał nawet zespołowi prowadzącemu Pegasusa zhakowanie telefonu jego kochanka. Wszystko skończyło się w 2014 roku, kiedy Martinelli został zastąpiony przez swojego wiceprezesa Juana Carlosa Vareli, który sam twierdzi, że był celem szpiegostwa Martinellego. Podwładni Martinelli zdemontowali system szpiegowski, a były prezydent uciekł z kraju. (W listopadzie sądy panamskie uniewinniły go od zarzutów o podsłuchiwanie).
NSO podwoiło swoją sprzedaż każdego roku – 15 milionów dolarów, 30 milionów dolarów, 60 milionów dolarów. Ten wzrost zwrócił uwagę inwestorów. W 2014 roku Francisco Partners, globalna firma inwestycyjna z siedzibą w USA, zapłaciła 130 milionów dolarów za 70 procent akcji NSO, a następnie połączyła inną izraelską firmę zajmującą się cyberbronią, o nazwie Circles, w ramach nowego przejęcia. Firma Circles, założona przez byłego starszego oficera AMAN, oferowała klientom dostęp do luki umożliwiającej śledzenie lokalizacji dowolnego telefonu komórkowego na świecie – luki wykrytej przez izraelski wywiad 10 lat wcześniej. Połączona firma mogłaby zaoferować więcej usług większej liczbie klientów niż kiedykolwiek wcześniej.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”