Świat
W zeszłym roku kraje złożyły śmiałe obietnice klimatyczne. Jak się masz?
4. Zmniejszenie emisji metanu
W Glasgow ponad 100 krajów podpisał zobowiązanie Zmniejszenie emisji metanu o 30 procent do 2030 roku. Naukowcy twierdzą, że ograniczenie metanu – potężnego gazu cieplarnianego wytwarzanego przez poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego, hodowlę i składowiska odpadów – może być szybkim sposobem na ograniczenie krótkoterminowego wzrostu globalnych temperatur.
Większość narodów dopiero zaczyna. W Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska zaproponowała, ale nie sfinalizowała, nowe przepisy mające na celu zmniejszenie emisji metanu z operacji naftowych i gazowych, podczas gdy Kongres przeznaczył 4,7 miliarda dolarów na zatkanie starych, przeciekających studni. Tego lata również Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosił nowe partnerstwo z krajami takimi jak Kanada, Japonia, Nigeria i Meksyk przeznaczają prawie 60 milionów dolarów na wysiłki w celu naprawienia wycieków metanu i monitorowania emisji za pomocą satelitów.
Ale dziesiątki innych krajów, które podpisały zobowiązanie, nie powiedziały jeszcze, jak zamierzają zwalczać metan bieżąca analiza z World Resources Institute.
Rosnące napięcia geopolityczne również spowolniły postęp: jedno z kluczowych wydarzeń w Glasgow była nowa umowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami o współpracę w celu ograniczenia emisji metanu. Ale Chiny nagle wstrzymały wszelką współpracę klimatyczną między tymi dwoma krajami wkrótce po przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedził Tajwan w sierpniu.
5. Zatrzymaj wylesianie
Ponad 130 krajów obiecane również w Glasgow „zatrzymać i odwrócić” wylesianie do 2030 roku i przeznaczyć na ten wysiłek miliardy dolarów. Należały do nich Brazylia, Indonezja i Demokratyczna Republika Konga, gdzie znajduje się większość światowych lasów tropikalnych.
Jak dotąd świat nie jest na dobrej drodze do tego celu. Wielkość globalnego wylesiania zmniejszyła się o 6,3 procent w latach 2020-2021 ostatni raport z Platformy Deklaracji Lasów. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że wylesianie musiałoby zmniejszać się znacznie szybciej, o około 10 procent rocznie, aby kraje mogły osiągnąć swój cel na 2030 r.
Raport stwierdza, że wiele krajów, w tym Indonezja, Malezja, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, poczyniło ogromne postępy w ochronie swoich lasów. Po powszechnych pożarach lasów i torfu w 2016 r. Indonezja wprowadziła surowsze przepisy dla swojego przemysłu oleju palmowego, podczas gdy firmy były pod presją ograniczenia wylesiania.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”