Connect with us

Świat

W zamian Guinness ustanawia rekord Francuza na zapałce Wieża Eiffla

Published

on

W zamian Guinness ustanawia rekord Francuza na zapałce Wieża Eiffla

Richard Plaud pracował przez osiem lat nad skonstruowaniem prawie 24-metrowego modelu Wieży Eiffla. Każda z 706 900 sklejonych ze sobą zapałek przybliżała Francuza o krok do jego marzenia: ustanowienia rekordu świata w zbudowaniu najwyższej rzeźby z zapałek.

Jednak pod koniec stycznia, kilka tygodni po ukończeniu repliki, urzędnicy Księgi Rekordów Guinnessa przekazali druzgocącą wiadomość: jego Wieża Eiffla została zdyskwalifikowana, ponieważ zbudowano ją z niewłaściwych zapałek.

„Rani mnie to,” powiedział TFI Info, francuski kanał telewizyjny, w wywiadzie wyemitowanym w tym tygodniu. Swoje niezadowolenie wyraził także na Facebooku. „OGROMNE ROZCZAROWANIE” – napisał w poście w zeszłym tygodniu. „Czy chcesz mi powiedzieć, że 706 900 patyków sklejonych pojedynczo nie jest zapałkami!!?”

Jednak w czwartek, po kilku dniach na pierwszych stronach gazet informujących o rozczarowaniu Plauda dyskwalifikacją, Guinness zmienił swoją decyzję, twierdząc, że popełnił błąd. Plaud zasłużył na ten tytuł, jak wyjaśnił Guinness w oświadczeniu, pomimo używania zapałek bez łatwopalnych końcówek.

Mark McKinley, dyrektor ds. rekordów w Guinnessie, powiedział w piątek, że organizacja żałuje wszelkich niepokojów, jakie sprawiła Plaudowi podczas uroczystości.

Jeśli się nad tym zastanowić, Guinness był „trochę niezdarny” w swojej interpretacji tego, co stanowi zapałkę, stwierdził McKinley w wywiadzie. Chociaż urzędnicy Guinnessa początkowo definiowali zapałki jako kawałki drewna z zapalającym się końcem, Guinness dowiedział się później, że w społeczności ludzi budujących rzeczy z zapałek powszechną praktyką jest odcinanie końcówek, aby uniknąć pożaru – powiedział.

„Jeśli masz końcówkę zapalną, jest to dość niebezpieczna czynność” – powiedział McKinley.

W czwartek Guinness skontaktował się z Plaudem, aby poinformować go, że został nowym mistrzem, lecz on jeszcze nie odpowiedział, powiedział w piątek McKinley.

Pan Plaud, który mieszka w zachodniej Francji, – stwierdził „Le Parisien”. że ukończył konstrukcję Wieży Eiffla, co wymagało 50 funtów kleju, 27 grudnia, w 100. rocznicę śmierci Gustave’a Eiffela, inżyniera budownictwa, którego imieniem nazwano oryginał.

READ  Chiński urzędnik w Xinjiangu potępia brytyjską deklarację ludobójstwa

Guinness powiedział, że początkowo go to zdyskwalifikowało, ponieważ używał specjalnie zamówionych zapałek bez zapalającej się końcówki. Plaud zaczął tworzyć swój model od zeskrobania siarkowych końcówek zapałek, co było pracochłonnym procesem, ale postanowił przyspieszyć budowę, zamawiając wykonane na zamówienie zapałki bez końcówek od Flam’Up, francuskiego swata, według Guinnessa.

Zasady Guinnessa stanowią, że użyte zapałki muszą być dostępne w handlu i nie mogą być cięte, demontowane ani zniekształcane w sposób uniemożliwiający ich rozpoznanie jako zapałek.

Pan Plaud dołącza do zwycięzców co najmniej dwóch innych kategorii zapałek: największej kolekcji instrumentów muzycznych wykonanych z zapałek i największej rzeźby z zapałek. Aktualnym mistrzem pierwszej kategorii jest Bohdan Senchukov z Ukrainy z kolekcją 14 Instrumenty muzyczne na zapałkach, w tym gitara wykonana z 23 000 zapałek, których ukończenie zajęło ponad rok, powiedział Guinness. (Instrumenty muzyczne były również robione z zapałek bez palnych końcówek.)

Tytuł w kategorii największej rzeźby z zapałek trafia do Brytyjczyka Davida Reynoldsa, który budował przez 15 lat platformę wydobywczą ropy naftowej na Morzu Północnym. Poprzedni obrońca tytułu najwyższej rzeźby z zapałek, Toufic Daleh z Libanu, również zdobył nagrodę za replikę Wieży Eiffla.

McKinley stwierdził, że proces weryfikacji Guinnessa nie jest ani łatwy, ani doskonały i od czasu do czasu zawierał błędy. „To niefortunne, że musiało się to wydarzyć w taki sposób” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *