Connect with us

Nauka

W UE nadal spada liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza

Published

on

W UE nadal spada liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza

TEN ARTYKUŁ/KOMUNIKAT PRASOWY JEST OPŁACONY I PRZEDSTAWIONY PRZEZ NILU – Norweski Instytut Badań Powietrza 🇧🇷 zobacz więcej informacji

Jednak zanieczyszczenie powietrza jest nadal największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia w Europie i potrzebne są bardziej ambitne środki, aby spełnić wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zdrowia.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała pełny raport Jakość powietrza w Europie 2022 ocena, przedstawiająca stan jakości powietrza w Europie, oceniająca wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i ekosystemy oraz identyfikująca źródła emisji do powietrza.

Według analizy EEA zanieczyszczenie powietrza nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia w Europie, powodując choroby przewlekłe i przedwczesną śmierć.

W 2020 r. 96 procent ludności miejskiej UE było narażonych na stężenia drobnych cząstek (PM2,5) przekraczające wytyczny WHO wynoszący 5 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi również różnorodności biologicznej oraz niszczy uprawy rolne i lasy, powodując ogromne straty gospodarcze.

Co najmniej 238 000 przedwczesnych zgonów

Zła jakość powietrza, zwłaszcza na obszarach miejskich, nadal wpływa na zdrowie obywateli Europy. Według najnowszych szacunków EEA co najmniej 238 000 osób zmarło przedwcześnie w UE w 2020 r. z powodu narażenia na zanieczyszczenie pyłem PM2,5 powyżej zalecanego przez WHO poziomu 5 µg/m3.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu doprowadziło do 49 000, a narażenie na ozon do 24 000 przedwczesnych zgonów w UE.

Oprócz przedwczesnej śmierci zanieczyszczenie powietrza powoduje problemy zdrowotne i generuje znaczne koszty dla sektora opieki zdrowotnej.

Na przykład w 2019 r. narażenie na pył PM2,5 doprowadziło do 175 702 lat życia z niepełnosprawnością (YLD) z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w 30 krajach europejskich. Podobnie jak w poprzednich latach, wpływ różnych zanieczyszczeń powietrza na zdrowie nie powinien być sumowany, aby uniknąć podwójnego liczenia ze względu na pewne nakładanie się danych. Tak jest w przypadku śmiertelności i chorób.

W latach 2005-2020 liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych narażeniem na pył PM2,5 spadła w UE o 45%. Jeśli ta tendencja się utrzyma, oczekuje się, że UE spełni wymagania plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia cel zmniejszenia o 55% przedwczesnych zgonów do 2030 r.

Konieczne będą jednak dalsze wysiłki, aby osiągnąć wizję zerowego zanieczyszczenia powietrza do 2050 r., polegającą na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza do poziomów, które nie są już uważane za szkodliwe dla zdrowia.

O Europejskim Zielonym Ładzie i unijnym planie działania na rzecz zerowej emisji zanieczyszczeń

Europejski Zielony Ład ma na celu poprawę jakości powietrza i ściślejsze dostosowanie unijnych norm jakości powietrza wraz z aktualizacją Wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza🇧🇷 Unijny plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia określa wizję do 2050 r. polegającą na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do poziomów, które nie są już uważane za szkodliwe dla zdrowia i naturalnych ekosystemów.

W październiku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała m.in przegląd dyrektywy w sprawie jakości otaczającego powietrzaktóry obejmuje surowsze limity zanieczyszczenia, zwiększone prawo do czystego powietrza – w tym ewentualne przepisy umożliwiające obywatelom dochodzenie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany zanieczyszczeniem powietrza – wzmocnione zasady monitorowania jakości powietrza i lepsze informowanie opinii publicznej.

Utrata różnorodności biologicznej, niszczenie lasów, plantacji

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi również ekosystemom lądowym i wodnym.

W 2020 roku szkodliwe poziomy depozycji azotu zaobserwowano na ponad 75% całkowitej powierzchni ekosystemu UE. Oznacza to redukcję o 12% od 2005 r., podczas gdy celem unijnego planu działania na rzecz zerowej emisji zanieczyszczeń jest osiągnięcie redukcji o 25% do 2030 r.

Według analizy EEA w 2020 r. 59% obszarów leśnych i 6% gruntów rolnych było narażonych na szkodliwe poziomy ozonu na poziomie gruntu w Europie.

Straty ekonomiczne spowodowane wpływem ozonu w warstwie przyziemnej na produkcję pszenicy wyniosły około 1,4 miliarda euro w 35 krajach europejskich w 2019 r., przy czym największe straty odnotowano we Francji, Niemczech, Polsce i Turcji.

Ponad połowa emisji drobnych cząstek z zużycia energii w budynkach

Głównym źródłem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym w Europie jest spalanie paliw w sektorze mieszkaniowym, handlowym i instytucjonalnym, wynika z analizy EEA.

Emisje te są głównie związane ze spalaniem paliw stałych do ogrzewania budynków. W 2020 r. sektor był odpowiedzialny za 44% emisji PM10 i 58% emisji PM2,5.

Innymi znaczącymi źródłami tych zanieczyszczeń są przemysł, transport drogowy i rolnictwo.

Rolnictwo było również odpowiedzialne za zdecydowaną większość (94%) emisji amoniaku i ponad połowę (56%) emisji metanu. W przypadku tlenków azotu głównymi źródłami były transport drogowy (37 proc.), rolnictwo (19 proc.) i przemysł (15 proc.)

Ogólnie rzecz biorąc, emisje wszystkich głównych zanieczyszczeń powietrza w UE nadal spadały w 2020 r.

Tendencja ta utrzymuje się od 2005 r., pomimo znacznego wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) UE w tym samym okresie, odnotowuje analiza EEA.

Uwaga dotycząca zaktualizowanych wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza

EEA szacuje śmiertelność z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza od 2014 r. Do 2021 r. EEA wykorzystała Zalecenia raportu WHO 2013 w celu wykazania zagrożeń dla zdrowia wynikających z zanieczyszczenia powietrza. W tegorocznej ocenie EEA po raz pierwszy stosuje nowe zalecenia dotyczące oceny wpływu na zdrowie określone w art Wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza na 2021 rok🇧🇷

Ze względu na zmianę metodologii szacowana liczba zgonów z powodu PM2,5 jest niższa niż wcześniej, a EEA zaktualizowała swoje poprzednie szacunki, aby konsekwentnie monitorować postępy i względne zmiany w kierunku celów planu działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia.

Niektóre badania wskazują, że wpływ na zdrowie, w tym przedwczesne zgony, może wystąpić już przy niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza. EEA oszacowała te skutki zdrowotne znacznie wyżej w specjalnej „analizie wrażliwości” podsumowanej w podsumowaniu wpływu na zdrowie.

READ  Nowy post „wzruszające” doświadczenie dla Johnsona
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *