Gospodarka
W tym TYGODNIU przywódcy UE koncentrują się na sankcjach i energii
Przywódcy UE spotkają się w poniedziałek (30 maja) i wtorek (31 maja), ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i wycofania rosyjskich dostaw ropy i gazu.
Przywódcy UE spotkają się w poniedziałek o godzinie 16:00 po spotkaniu ambasadorów UE, aby spróbować znaleźć kompromis między państwami członkowskimi w sprawie embarga na ropę naftową wobec Rosji.
Węgry były najgłośniejszym przeciwnikiem zgody na rosyjski zakaz wydobycia ropy do końca roku, zważywszy na ich dużą ekspozycję na rosyjskie dostawy energii.
We wtorek przywódcy mają omówić obronność i bezpieczeństwo żywnościowe za pośrednictwem wideo z udziałem przywódcy Unii Afrykańskiej Macky Salla.
Oczekuje się, że w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówi do przywódców UE za pośrednictwem łącza wideo.
Posłowie z Komisji Rolnictwa omówią także w poniedziałek tzw. solidarne sposoby pomocy Ukrainie w eksporcie zboża.
Głosuj w Danii
Tymczasem Dania przeprowadzi w środę (1 czerwca) referendum w sprawie usunięcia opt-outu w obronie z polityki UE.
Duńscy wyborcy zdecydują, czy przyłączyć się do sił zbrojnych UE, ponieważ Dania jest obecnie poza zasięgiem jakichkolwiek prowadzonych przez UE interwencji za granicą.
W obliczu rosyjskiej inwazji rezerwa obronna znalazła się pod obserwacją, a 30-letnia polityka może ulec zmianie.
W marcu rząd duński ogłosił porozumienie w sprawie zaktualizowanej polityki bezpieczeństwa narodowego.
„Dla mnie, jako premiera, decyzja o bezwarunkowym przystąpieniu do współpracy jest oparta na wartościach” – powiedziała wówczas duńska premier Mette Frederiksen.
Sondaż z ubiegłego tygodnia wykazał, że 59,1 proc. respondentów zamierza głosować za, a 40,9 proc. jest temu przeciwnych.
Przywrócenie
W Parlamencie Europejskim członkowie komisji ekonomicznych mają w poniedziałek omówić fundusz naprawczy Covid 19 i jego podział między kraje UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen planuje w czwartek (2 czerwca) udać się do Polski, aby odblokować fundusz naprawczy Covid-19 przyznany Warszawie, który został zawieszony z powodu obaw o niezależność sądownictwa.
Podczas gdy niektórzy posłowie skrytykowali Komisję za zatwierdzenie planu naprawczego z jedynie kosmetycznymi zmianami wprowadzonymi przez warszawski rząd w przeglądzie sądownictwa, urzędnicy UE zwracają uwagę, że Polska musi spełnić kryteria, aby faktycznie uzyskać dostęp do funduszy.
W poniedziałek posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Gospodarczej odbędą wysłuchanie publiczne z ekspertami na temat propozycji Komisji, aby zaklasyfikować propozycję tymczasowej zmiany klasyfikacji niektórych rodzajów energii gazowej i jądrowej jako zielonej w ramach planów zielonej transformacji (tzw. taksonomia).
Również w poniedziałek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich omówią dyrektywę o ochronie tymczasowej, która została uruchomiona 4 marca, aby zapewnić godne powitanie w krajach UE osób uciekających przed wojną na Ukrainie.
Posłowie do PE omówią z Frontexem sposób zarządzania agencją ochrony granic UE po rezygnacji byłego dyrektora wykonawczego Fabrice’a Leggeriego.
W piątek (3 czerwca) ministrowie spraw zagranicznych UE omówią kwestie handlowe. Skoncentrują się na stosunkach handlowych z Chinami i USA, a także mają omówić status reformy Światowej Organizacji Handlu.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”