Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W tym momencie General Dynamics uważa, że ​​sprzedaż czołgów Abrams do Polski idzie do przodu

Published

on

W tym momencie General Dynamics uważa, że ​​sprzedaż czołgów Abrams do Polski idzie do przodu

WASZYNGTON – Polska ogłosiła na początku tego roku, że planuje Kup 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, z nadzieją, że dostawy zostaną zrealizowane już w 2022 roku, ale dyrektor generalny General Dynamics, Phebe Novakovic, powiedział w środę, zagraniczna sprzedaż wojskowa może przetrwać za około dwa lata.

„To potężny system dla Polaków, biorąc pod uwagę ich położenie geograficzne i doświadczenie historyczne, zwłaszcza wśród ludzi gromadzących się na zachodzie” – powiedziała podczas rozmowy z analitykami 27 października. „To jest wyprzedaż FMS; szukamy gdzieś… może za dwa lata.”

Novakovic dodał, że firma widzi „sygnały zwiększonego popytu” z Czech, Rumunii, Danii, Szwajcarii i Hiszpanii, a także z Bliskiego Wschodu.

Popyt na wozy bojowe w Stanach Zjednoczonych pozostaje stabilny, zauważył Novakovic, z zamówieniami na brygadę o wartości czołgów Abrams i pół brygady wozów bojowych Stryker rocznie.

General Dynamics Land Systems to również w nadziei na wygranie zamówienia na budowę mobilnej chronionej siły ognia (MPF) w najbliższej przyszłości. GDLS konkuruje o umowę z BAE Systems.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w lipcu, że Polska chce „zamówić najnowocześniejsze czołgi. Czołgi w najlepiej wyposażonej wersji, czołgi sprawdzone w boju, czołgi zaprojektowane, aby stawić czoła najnowocześniejszym rosyjskim czołgom T-14 Armata.”

Wariant SEPv3 Czołg Abrams waży 73,6 tony i może podróżować z prędkością 42 mil na godzinę. Według Centrum Wsparcia Akwizycji Armii Stanów Zjednoczonych prace nad wariantem SEPv4 potrwają do roku podatkowego 2023.

Brygady w Polsce są obecnie wyposażone w czołgi Leopard 2A4 i Leopard 2A5. Jednak przejęcie Abramsa powinno umożliwić Warszawie wymianę przestarzałych radzieckich czołgów T-72 i PT-91 na nowy pojazd gąsienicowy.

Błaszczak poinformował, że dostawy nowych czołgów mają rozpocząć się w 2022 roku. Nie ujawnił wartości potencjalnej transakcji, ale powiedział, że będzie ona obejmować logistykę, szkolenia i symulatory dla polskich żołnierzy.

READ  W 2022 r. polski rząd wpłacił na fundusz kościelny rekordową kwotę 200 mln zł, dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu

Potencjalna sprzedaż spotkała się z zainteresowaniem i poparciem Kongresu. W wersji z 2022 r. projektu ustawy Izby Reprezentantów o polityce obronnej ustawodawca zatwierdził decyzję Polski o zakupie czołgów.

„To poprawi zdolność NATO do odstraszania rosyjskiej agresji na wschodniej flance, a komisja zachęca rząd do jak najszybszego ułatwienia tej zagranicznej sprzedaży wojska” – mówi język.

Komitet polecił Sekretarzowi Obrony i Dyrektorowi Agencji Współpracy Obronnej Bezpieczeństwa, aby do końca roku poinformowały Komitety Obrony Kongresu o procesie i harmonogramie ułatwienia sprzedaży czołgów Abrams do Polski.

Zawiadomienie o zatwierdzeniu przez DSCA możliwej sprzedaży Abramsa do Polski nie zostało jeszcze wysłane do Hill.

Polska agresywnie modernizuje swoje zdolności wojskowe, kładąc nacisk na interoperacyjność z możliwościami armii i sił powietrznych USA.

Kraj realizuje cele budżetu obronnego określone w deklaracji szczytu w Walii, zgodnie z którą państwa członkowskie NATO muszą przeznaczać 2% swojego produktu krajowego brutto na obronę, z czego 20% na badania i rozwój oraz zakup sprzętu na dużą skalę w oparciu o dopłatę HASC być użytym .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *