Nauka
W ramach planu filmowego na budynku umieszczono banery.
Na Twitterze posty udostępniają zdjęcia budynku pokrytego nazistowskimi transparentami w Warszawie. Ale obrazom brakuje kluczowego kontekstu; swastyki zostały użyte podczas kręcenia filmu o II wojnie światowej.
„Stolica Polski dzisiaj”, mówi 15 października 2022 r. ćwierkać.
Zrzut ekranu tweeta z 19 października 2022 r.
Można znaleźć kilka innych tweetów udostępniających podobne zdjęcia bez kontekstu tutaj, tutajoraz tutaj. Zbiegają się one z trwającym w Europie napięciem związanym z inwazją Rosji na Ukrainę i twierdzeniami Moskwy, że rząd ukraiński jest „pro-nazistowskie.„
Niemiec inwazja Polska w 1939 roku zapoczątkowała II wojnę światową i znaczna część kraju pozostała pod okupacją hitlerowską do 1945 roku, z Warszawą, miejscem getto żydowskie.
15 października 2022 r. niektóre części miasta zostały udekorowane nazistowskimi flagami i banerami, które wielu gapiów sfotografowało i udostępniło na Twitterze.
Ale niektóre zdjęcia zostały ponownie udostępnione z mylącymi podpisami, nie mówiąc, że flagi były ozdobą filmu, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej i nazistowskiej okupacji Warszawy. Potwierdził to jeden z producentów filmu, rzecznik prasowy miasta, rzecznik instytucji wykorzystany jako tło oraz różne lokalne reportaże.
George Byczyński, producent wykonawczy filmu, który nie ma jeszcze tytułu, powiedział AFP, że kręcą tego dnia i „właściwie przygotowali scenę okupowanej przez Niemców Warszawy podczas II wojny światowej”.
film jest o Krystyna SkarbekByczyński powiedział, że polski żydowski szpieg, który pracował dla brytyjskiego kierownictwa operacji specjalnych.
Rzecznik prasowy miasta powiedział AFP: „Te flagi były częścią filmu o historii lat 40.”. Zostały wyjęte natychmiast po nakręceniu, powiedział urzędnik.
Korzystanie z geolokalizacji, AFP przyjęty że nazwa budynku na wielu zdjęciach brzmi Pałac Staszica i gospodarzem Polskiej Akademii Nauk (PAN). Rzecznik akademii powiedział AFP: „Potwierdzamy, że w połowie października tego roku Pałac Staszica i jego najbliższe otoczenie stały się sceną dla polsko-brytyjskiego filmu fabularnego.
„Producenci filmu poprosili dyrekcję Pałacu Staszica o zgodę na wykorzystanie fasady budynku i znajdującego się przed nim placu w ramach scenografii. Zgoda obejmowała umieszczenie na fasadzie pałacu symboli związanych z okupacją Warszawy. Te symbole wolno było powiesić tylko w dniu kręcenia filmu”.
To nie pierwszy raz, kiedy budynek został wykorzystany jako scenografia do filmu związanego z II wojną światową. W 2013 roku był to zestaw dekorowany tło podczas kręcenia „Kamienia na szaniec”, gdzie podobnie na fasadzie wisiały nazistowskie flagi.
Miejsce raporty potwierdził też, że flagi i banery były ozdobą, a Wojciech Tymowski, fotograf „Gazety Wyborczej”, który był na miejscu, powiedział AFP, że to: „Przejrzysta scenografia do filmu”.
Sfotografowano również wiele historycznych kostiumów i rekwizytów użytych podczas kręcenia filmu.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”