Najważniejsze wiadomości
W Polsce zadomowił się nierodzimy pelikan biały
Mieszkańcy wielu wsi w północnej Polsce byli świadkami niezwykłego widoku pelikana białego – gatunku nierodzimego dla Polski i rzadko spotykanego w kraju. Młody samiec został zauważony podczas walki z bocianami o gniazdo na dachu.
Pelikan został po raz pierwszy zauważony 12 kwietnia we wsi Nożynko, około 80 kilometrów na zachód od Gdańska, a następnie usiadł na dachu domu w miejscowości Zalesie, około 100 kilometrów na południe.
Telewizja Polsat donosi, że mieszkańcy Zalesia byli nawet świadkami walki pelikana z rodzimym dla Polski bocianem o gniazdo na dachu, gdzie pelikanowi udało się w końcu odpędzić rywali.
Widoczny, ale zagojony uraz stopy pelikana skłonił niektórych do spekulacji, że nie był to pierwszy raz, kiedy miał do czynienia z bocianami.
Fotograf przyrody Łukasz Haluch przejechał prawie tysiąc kilometrów od Rzeszowa, aby uchwycić zwierzę na aparacie. „To ptak, który rzadko gości w Polsce, więc należy do mojej rasy [to photograph] jak najwięcej gatunków, to jeden z najważniejszych” – powiedział Polsatowi.
Wysokie na 2 metry i ważące 1,5 tony bocianie gniazdo odkryte w Polsce jest pretendentem do konkursu na największe gniazdo w Europie.
Polska miała kiedyś największą populację bocianów w Europie, ale straciła ten tytuł na rzecz Hiszpanii po tym, jak rozwój rolnictwa doprowadził do spadku liczebności https://t.co/wsP1NyUl5e
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 lipca 2022 r
W międzyczasie pelikan przeniósł się do wsi Pieniężnica, 80 kilometrów na zachód od Zalesia, gdzie ponownie przysiadł na dachu budynku.
„To prawdziwa ornitologiczna sensacja” – napisał lokalny ośrodek kultury w Rzeczenicy, dzielnicy, w której znajduje się Pieniężnica. „Ptaki te nie żyją w swoim naturalnym środowisku w Polsce (sporadycznie pojawiały się na Śląsku), najbliżej można je spotkać w południowej Europie.”
Bartosz Smyk, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, potwierdził w TVN24, że znalezienie tego gatunku pelikana w północnej Polsce jest ciekawym zjawiskiem.
„To gatunek związany z ciepłymi krajami. Zwykle występuje w klimacie subtropikalnym i tropikalnym” – powiedział Smyk, dodając, że kiedy te ptaki wędrowne gniazdują w Europie, zazwyczaj gniazdują w delcie Dunaju, Bułgarii lub na ukraińskim wybrzeżu Morza Czarnego.
„Loty długodystansowe nie stanowią dla nich problemu. Ta konkretna osoba to dwuletni nastolatek. Krążą na duże odległości w poszukiwaniu miejsca, ponieważ nie mogą się jeszcze rozmnażać” – powiedział.
Wielki biały pelikan – znany jako różowy pelikan (pelikan różowy) w języku polskim – ma wspólny zasięg między południową i zachodnią Afryką, południową i środkową Azją oraz Bałkanami. Według Smyka w ostatnich latach notowano w Polsce zwykle tylko jedną lub dwie obserwacje gatunku rocznie.
Mieszkańcy polskiej wsi opiekują się bocianem, który w przeciwieństwie do większości swoich gatunków nie migrował na południe do Afryki na europejską zimę https://t.co/3gcQHL7NvN
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 stycznia 2023 r
Źródło głównego obrazu: GCKSTiR Rzeczenica/Facebook
Anna Hackett jest zastępcą redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończyła Trinity College w Dublinie z dyplomem studiów europejskich i ma doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.