Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce wprowadzono ustawę, która zakazuje używania wielu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a ogranicza inne

Published

on

W Polsce wprowadzono ustawę, która zakazuje używania wielu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a ogranicza inne

Polska uchwaliła ustawę zakazującą używania wielu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i zezwalającą na używanie innych tylko wtedy, gdy pobierana jest specjalna opłata i umieszczana jest etykieta ostrzegawcza.

Nowe przepisy wdrażają dyrektywę UE w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, która weszła w życie w 2019 r. Zostały one przyjęte po tym, jak Komisja Europejska podjęła w zeszłym roku kroki prawne przeciwko Polsce i 10 innym państwom członkowskim za brak transpozycji dyrektywy do 2021 roku.

W zeszłym miesiącu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe środki. W tym tygodniu ukazał się w Polsce Dziennik Ustawpotem wejdzie w życie 14 dni później.

W rezultacie dziewięć rodzajów plastiku jednorazowego użytku zostanie teraz całkowicie zakazanych: waciki (z wyjątkiem użytku medycznego), sztućce, talerze, słomki (z wyjątkiem użytku medycznego), mieszadła do napojów i patyczki przymocowane do balonów oraz żywność ze spienionego polistyrenu oraz pojemniki na napoje i kubki.

Firmom, które łamią te zasady, grozi grzywna w wysokości od 10 000 do 500 000 złotych (2 205 euro i 110 276 euro), której wysokość ustalana jest na podstawie „stopień szkodliwości naruszenia”.

Nowe przepisy wymagają również, aby opakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które pozostają legalne – takich jak przybory toaletowe, chusteczki nawilżane i wyroby tytoniowe z filtrami zawierające tworzywa sztuczne – musiały zawierać wyraźne etykiety informujące konsumentów o ich szkodliwym wpływie na środowisko.

READ  Pochowana niezidentyfikowana ofiara Holokaustu; Szczątki znaleziono w byłym getcie warszawskim w Polsce

Tymczasem opłaty w wysokości maksymalnie 1 zł (22 centy) zostaną wprowadzone za niektóre produkty jednorazowego użytku wręczane klientom, w tym opakowania po żywności i napojach. Opłata jest doliczana do ceny produktu i pobierana przez sklep na pokrycie kosztów utylizacji odpadów.

Sklepy detaliczne muszą również oferować klientom wielokrotnego użytku lub ulegającą biodegradacji alternatywę dla plastikowych kubków jednorazowego użytku.

Ustawodawca zastrzega, że ​​minister klimatu określi konkretne opłaty za poszczególne produkty w późniejszym terminie. W tym tygodniu ministerstwo klimatu przedstawiło projekt ustawy, który ustaliłby te ceny: 20 groszy (4,4 eurocenta) za kubki do napojów i 25 groszy (5,5 eurocenta) za pojemniki na żywność.

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia MPCA/Flickr (pod CC BY-NC 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *