Gospodarka
W Polsce utrzymuje się wysoka dynamika płac przy spadku zatrudnienia | Pstryknąć
W listopadzie wzrost płac wyniósł 11,8% rok do roku, powyŜej konsensusu (11,2% rok do roku). Wynik ten był nieco słabszy niż w październiku (12,8% rok do roku), co częściowo wynika z braku znaczących wypłat premii. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym i może utrzymać się na tym poziomie w 2024 r., biorąc pod uwagę ożywienie gospodarcze w kraju, ciasny rynek pracy i wysoką podwyżkę płacy minimalnej. Jeśli inflacja się ustabilizuje, będzie to oznaczać relatywnie wysoką dynamikę płac realnych, co będzie jednym z głównych czynników ożywienia konsumenckiego i wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.
Zatrudnienie spadło w listopadzie o 0,2% rok do roku (zgodnie z konsensusem i naszą prognozą), po spadku o 0,1% rok do roku w październiku. Jest to nadal niewielki spadek, ponieważ firmy „gromadzą miejsca pracy” w okresie pogorszenia koniunktury. Badania generalnie wskazują na lepsze plany rekrutacyjne na przyszły rok, więc rozstanie się z pracownikami już teraz może być nierozsądne.
Zatrudnienie nieznacznie spada od kilku miesięcy, jednak wykazało niezwykłą odporność na pogorszenie koniunktury w polskiej gospodarce i słabnący popyt zewnętrzny. Gorzej wypadła w tym roku produkcja przemysłowa, zwłaszcza mebli. Tutaj największe straty wynikały najprawdopodobniej ze słabszej gospodarki w Niemczech i pogorszenia sytuacji na krajowym rynku nieruchomości przed rządowym wsparciem dla tego rynku. Znaczące straty odnotowano także w sektorze detalicznym, prawdopodobnie na skutek osłabienia spożycia prywatnego w okresie wysokiej inflacji. Najprawdopodobniej jednak poprawę w tych obszarach zaobserwujemy w 2024 roku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”