Najważniejsze wiadomości
W Polsce odkryto średniowieczną pieczęć papieską
Na terenie Polski odkryto fragment XIV-wiecznej pieczęci papieskiej. Znaleziska tego typu są niezwykle rzadkie, w Polsce odkryto dotychczas zaledwie kilkanaście.
Przedmiot odnalazł w pobliżu wsi Wysoka Kamieńska w północno-zachodniej Polsce Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia Św. Kordula, zrzeszającego miłośników historii w celu przeszukiwania regionu za pomocą wykrywaczy metali.
Mieli nadzieję znaleźć sprzęt wojskowy z II wojny światowej, który jest powszechny w tej okolicy. Natomiast pieczęcie papieskie znajdują się zwykle w pobliżu dużych miast.
Przedmiot, o którym mowa, był częścią ołowianej pieczęci – tzw bulla, od którego wywodzi się określenie bulla papieska – w celu zabezpieczenia dekretów papieskich. Zachowało się to jedynie częściowo, co utrudnia ustalenie dokładnej daty jego powstania.
Jednak widoczne litery i ikonografia mogą przedstawiać papieża Benedykta XI. (1303-1304), Klemensa V (1305-1314), Benedykta można datować na lata 1303-1352.
Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej, w którym obecnie znajduje się pieczęć, powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że znalezisko było „niezwykłe”.
Podczas prac pogłębiarskich na rzece w Polsce odnaleziono miecz, który prawdopodobnie ma ponad 1000 lat.
Znalezisko wywołało spekulacje, że przedmiot należał do Wikinga, ale jeden z ekspertów wyraził sceptycyzm co do tego pomysłu https://t.co/7NorHjZJgq
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 stycznia 2024 r
Jeśli chodzi o „surrealistyczne” miejsce, Kurka spekuluje, że mogło się tam znaleźć po przewiezieniu materiałów z innego miejsca podczas budowy drogi. Inna możliwość jest taka, że zaginął ktoś, dla kogo stanowił „jakąś pamiątkę”.
„Najbardziej spektakularna wersja zakłada, że bulla została zniszczona w drodze do adresata i pozostawiona na poboczu drogi” – stwierdził Kurka, zwracając uwagę, że miejsce to znajdowało się 11 kilometrów od zamku w Golczewie, gdzie rezydowali miejscowi biskupi w XIV wiek
Nowe znalezisko dołącza do dwóch innych średniowiecznych pieczęci papieskich w zbiorach Muzeum Kurka. Jedna z nich, zachowana w całości, pochodzi z czasów tzw. papiestwa awinińskiego papieża Benedykta XII. (1334-1342) i odkryto w 2020 roku na polu w pobliżu Kamienia Pomorskiego.
Drugi, tytułowy Papież Innocenty VIII, został odnaleziony w 2023 roku przez Ukowskiego i jego stowarzyszenie. Większą kolekcję takich pieczęci odkrytych w Polsce posiada jedynie Muzeum Zamku na Wawelu w Krakowie.
Pod Wawelem, dawną siedzibą królów polskich, odkryto średniowieczny złoty pierścień, pochodzący prawdopodobnie z XI lub XII wieku.
Jest to jedyny egzemplarz tego typu znaleziony na terenie Polski https://t.co/JXJp1hQsEe
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 lutego 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Agata Pyka jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.