Gigantyczny kompleks grobowców i grobowców sprzed 5000 lat odkryto w Polsce po tym, jak archeolodzy zbadali linie upraw na polu, które widzieli na zdjęciu satelitarnym.
Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe na wiejskim terenie w pobliżu miasta Dębiany, około 50 kilometrów na północny wschód od Krakowa, ponad dwa lata temu. Odkopali już siedem neolitycznych grobowców, a także pozostałości średniowiecznej twierdzy i pochówek dwóch koni z epoki brązu. Jednak pełny zakres starożytnego cmentarza nie jest jeszcze znany.
Powiązany: Na zdjęciach: Odkryto na terenie Polski cmentarz „Grobowce demonów”.
Archeolodzy uważają obecnie, że składa się z kilkunastu grobowców, każdy o długości od 40 do 50 metrów, wykonanych z ziemnych, kamieni i drewnianych palisad słupowych, które obecnie uległy spróchnieniu. Uważają, że jest to pozostałość po prehistorycznym osadnictwie na tym obszarze przez neolitycznego ludu pucharów lejkowatych, którego nazwa wzięła się od charakterystycznych naczyń ceramicznych, które wytwarzali, i o których uważa się, że byli pierwszymi rolnikami w Europie.
„Cmentarz megalityczny w Dębianach to jedno z największych i najciekawszych tego typu obiektów w Europie Środkowej” – przekazali w mailu Live Science archeolodzy Marcin Przybyła i Jan Bulas. „To dostarcza nam niezwykłych danych na temat zwyczajów pochówku w kulturze pucharów lejkowatych”.
Odkrycie satelity
Bulas, niezależny krakowski archeolog, jako pierwszy zauważył, że widoczne na zdjęciu satelitarnym pola proste linie – będące efektem subtelnych różnic we wzroście roślin – mogą być spowodowane podziemnymi pozostałościami czworobocznej budowli.
Bulas i Przybyła odwiedzili to miejsce i za pomocą gradiometrów magnetycznych zmierzyli niewielkie zmiany na Ziemi. pole magnetyczne i ujawnić, gdzie w przeszłości teren został naruszony.
Czteroboczna bryła, którą Bułasz dostrzegł na zdjęciu satelitarnym, okazała się średniowieczną twierdzą i fosą z IX i X wieku, przed powstaniem pierwszego królestwa Polski w 1025 roku.
Jednak wykopaliska przeprowadzone w latach 2019 i 2020 odsłoniły również neolityczne długie kurhany, które mają prawdopodobnie około 5500 lat, na których nieświadomie zbudowano średniowieczną fortecę.
Choć zniszczyły już krajobraz, grobowce były kiedyś znacznie wyższe – powiedział Przybyła. Nauka w Polsce. Zostały wykonane przez usypanie ziemi nad wyłożonym kamieniem centralnym grobowcem i wzmocnione drewnianymi palisadami słupowymi; słupy zgniły i pozostały jedynie ślady otworów po słupach.
W centralnych grobowcach badacze nie natknęli się jeszcze na żadne szczątki szkieletowe, odkryli jednak ślady neolitycznych grobowców w otaczających je nasypach ziemnych – powiedział Przybyła.
Przybyła i Bulas powiedzieli Live Science, że zespół archeologów odkrył niedawno grób w miejscu, w którym pochowano obok siebie dwa konie wraz z częścią uzdy. Datowali ten grobowiec na połowę epoki brązu, czyli około 3500 lat temu.
Ludzie z pucharów lejkowatych
Lud pucharów lejkowatych, który budował starożytne kurhany w pobliżu Dębian, rozprzestrzenił się po Europie Środkowej około 4100 roku p.n.e.
Powiązany: 7 dziwacznych starożytnych kultur, o których zapomniała historia
Uważa się, że byli to rolnicy, którzy wyemigrowali do tego regionu z terenów dzisiejszej Hiszpanii i Francji, a także że sami byli potomkami ludzi, którzy wyemigrowali z Bałkanów, gdzie przyjęli wcześniejsze bliskowschodnie praktyki rolnicze.
Archeolodzy odkopali długie kurhany wykonane przez lud Pucharów Lejkowatych w innych częściach Polski, a także w Niemczech i południowej Skandynawii. Jeden z najbardziej znanych ukryty jest w lesie w środkowopolskich Kujawach – ogromne grobowce nazywane są czasami polskimi piramidami.
Uważa się jednak, że starożytny cmentarz pod Dębianami może być jednym z największych zespołów grobowców z pucharami lejkowatymi, jakie kiedykolwiek odnaleziono – powiedział Przybyła.
Archeolodzy planują kontynuować wykopaliska, aby dowiedzieć się więcej o neolitycznych grobowcach i grobowcach, a także o pozostałościach średniowiecznej twierdzy i fosie, które przyciągnęły ich na to miejsce.
Archeolodzy nie natrafili dotychczas na żadne dowody świadczące o tym, że twierdza była kiedykolwiek zamieszkana na stałe – przypuszczają, że mógł to być obóz wojskowy – a w Polsce nie odnaleziono podobnych obiektów.
Przybyła i Bulas stwierdzili, że było to „wyjątkowe odkrycie”, które pomoże im zbadać techniki fortyfikacyjne stosowane w IX i X wieku, czyli burzliwym okresie w historii Polski.
Oryginalnie opublikowane w Live Science.