Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce odbywa się pierwsze kościelne błogosławieństwo par tej samej płci

Published

on

W Polsce odbywa się pierwsze kościelne błogosławieństwo par tej samej płci

Pierwsze publiczne błogosławieństwo par tej samej płci w kościele odbyło się w Polsce w ramach nabożeństwa ekumenicznego, w którym uczestniczyli zarówno duchowni katoliccy, jak i protestanccy.

Ceremonia odbyła się po nabożeństwie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii w XIX-wiecznej parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, będącej częścią Kalwińskiego Polskiego Kościoła Reformowanego.

Prowadzili ją proboszcz tego kościoła Michał Jabłoński wraz z Haliną Radacz, pastorką kościoła ewangelicko-augsburskiego, największego i najstarszego wyznania protestanckiego w Polsce, oraz ks. rzymskokatolickim Adamem Świeżyńskim.

Wśród błogosławionych par znaleźli się Artur i Jan, którzy są praktykującymi katolikami, ale ukrywają swój związek przed miejscowym księdzem.

„To błogosławieństwo jest dla nas bardzo ważne; To dodatkowy zastrzyk sił na przyszłe wspólne życie” – powiedział Artur w rozmowie z magazynem informacyjnym Bezpośredni„Oboje jesteśmy wierzący. Wiara pomogła nam przezwyciężyć liczne kryzysy, które miały miejsce w naszym życiu. Czasami był najsilniejszą kotwicą, która trzymała nas przy życiu.

„Jesteśmy normalnymi ludźmi; Kochamy i cierpimy jak wszyscy” – dodał Jan. „Nienawiść jest najbardziej destrukcyjną emocją. A miłość do Boga i bliźniego to najważniejsze przykazanie, które wypływa z nauki Jezusa.

Jeden z głównych organizatorów nabożeństwa, Uschi Pawlik z Fundacji Wiara i Tęcza, jest także katolikiem. powiedziała Bezpośredni Rozumie, że wielu jej współwyznawców nie akceptuje błogosławienia par tej samej płci.

„Ale papież Franciszek wyraźnie pokazuje zmianę myślenia o relacjach w Kościele i odejście od sztywnych reguł i zasad na rzecz elastyczności duszpasterskiej” – dodał Pawlik. „Coraz więcej polskich księży rzymskokatolickich wspiera osoby LGBT+”.

READ  Czarnek był chroniony immunitetem poselskim. Katolicki Uniwersytet Lubelski odmówił wszczęcia postępowania

W ubiegłym roku Watykan wydał oświadczenie w sprawie nauczania katolickiego pt Błaga o zaufaniektóry pozwolił księżom błogosławić członków par stanu wolnego, w tym par tej samej płci.

– powiedział Świeżyński, ksiądz katolicki, który współprowadził wczorajszą uroczystość w Warszawie Bezpośredni że ma nadzieję Błaga o zaufanie ostatecznie utoruje drogę takim błogosławieństwom w kościołach katolickich w Polsce.

„To, że w tej chwili tak się nie dzieje, jest dla mnie niezrozumiałe i zawstydza” – dodał. „Interpretuję to jako zaprzeczenie nauce Chrystusa i praktyczną negację Jego stosunku do ludzi”.

Katolicyzm jest dominującą religią w Polsce: ponad 90% populacji oficjalnie uważa się za katolików, a według spisu powszechnego z 2021 r. 71% osób stwierdziło, że jest katolikami.

Hierarchia Kościoła katolickiego w Polsce zajmuje zdecydowanie konserwatywne stanowisko w kwestiach LGBT+. Niektórzy przywódcy kościelni przyłączyli się do kampanii prowadzonej przez byłą rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przeciwko temu, co określają jako „ideologię LGBT”.

Sama Polska oferuje osobom LGBT+ znacznie mniej praw niż większość innych krajów europejskich. Tak naprawdę na początku tego tygodnia piąty rok z rzędu został uznany za najgorszy kraj UE pod względem osób LGBT+ w corocznym indeksie.

Jednak nowy, bardziej liberalny rząd koalicyjny, który pod koniec ubiegłego roku zastąpił PiS na stanowisku, zapowiedział rozszerzenie praw osób LGBT+, w tym wprowadzenie prawnego uznania związków osób tej samej płci.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Pochodzący z Baltimore postanawia przenieść się do Polski, aby pomóc dotkniętym wojną Ukraińcom

Główny autor obrazu: Miłość nie wyklucza/Flickr (pod CC BY-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *