Gospodarka
W Polsce ma powstać kilka małych reaktorów modułowych
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisał umowę o współpracy z czterema bankami: BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska, której celem jest sfinansowanie budowy floty reaktorów małomodułowych (SMR) BWRX-300 w Polsce za jednym razem wydany we wtorek.
Sygnatariusze wspólnie opracują optymalny model finansowania budowy reaktorów, a następnie zapewnią niezbędne finansowanie. Strony uznają, że przed sektorem energetycznym w Polsce stoi duże wyzwanie transformacji i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na energię.
Przewodniczący Rady Nadzorczej OSGE Jarosław Grodzki powiedział, że z umowy wynika, że ”projekt jest bankowalny”.
„Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe uczestniczyć w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju” – powiedział Grodzki, cytowany w komunikacie spółki.
Porozumienie uznaje, że projekt realizowany przez OSGE będzie miał znaczący wpływ na dekarbonizację kraju. Zdaniem prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczka, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii, energetyka jądrowa jest przyszłością polskiej energetyki.
Dziś ogłoszono pierwsze lokalizacje małych reaktorów modułowych BWRX-300, które mają zostać rozmieszczone w Polsce. https://t.co/daOPYDY66c
— GE Hitachi Nuclear Energy (@gehnuclear) 17 kwietnia 2023 r
„Jako polski bank rozwoju chcemy uczestniczyć w projektach, które zwiększą niezależność energetyczną naszego kraju i bezpieczeństwo strategiczne oraz dadzą przemysłowi możliwość pozyskiwania taniej i bezemisyjnej energii” – powiedziała cytowana w komunikacie Daszyńska-Muzyczka. .
Zdaniem prezesa Pekao Leszka Skiby, energetyka jądrowa jest dobrą odpowiedzią na wyzwanie transformacji w kierunku technologii wydajnych i bezemisyjnych. – Bank Pekao, który ma ambicje być liderem transformacji energetycznej w Polsce, jest oczywiście zainteresowany udziałem w tym projekcie – powiedział.
Dla wiceprezesa PKO BP Andrzeja Kopyrskiego podpisanie umowy to kolejny krok w strategii rozwoju banku na lata 2023-2025, który wspiera niezależność energetyczną Polski i transformację polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjnym.
Tymczasem Lech Gałkowski z zarządu Santander Bank Polska zwrócił uwagę, że bank jest jednym z liderów finansowania energii odnawialnej i niskoemisyjnej, a umowa jest ważnym krokiem w rozwoju tej dziedziny.
OSGE zwróciło również uwagę, że we współpracy z bankami uwzględnione zostanie ewentualne wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych – EXIM Bank oraz US International Development Finance Corporation (DFC) – z którymi firma nawiązała współpracę.
W poniedziałek firma ogłosiła również pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300. Należą do nich Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza i Tarnobrzesko-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).
Co to jest BWRX-300
BWRX-300 to chłodzony wodą mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe z naturalnym obiegiem i pasywnymi systemami bezpieczeństwa.
Dziesiąta ewolucja reaktora wrzącej wody (BWR), BWRX-300 reprezentuje najprostszy, a jednocześnie najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy firma GE zaczęła opracowywać reaktory jądrowe w 1955 roku.
BWRX-300 nie generuje dwutlenku węgla podczas pracy i został zaprojektowany tak, aby koszty budowy i eksploatacji były znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych technologii wytwarzania energii jądrowej.
papka
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”