Connect with us

Nauka

W pobliżu Hrubieszowa odkryto broń plemion barbarzyńskich z czasów rzymskich

Published

on

W pobliżu Hrubieszowa odkryto broń plemion barbarzyńskich z czasów rzymskich

Wśród przedmiotów odkrytych w pobliżu Hrubieszowa przez poszukiwaczy skarbów znajdują się żelazne groty włóczni, dwa topory bojowe i topór do rąbania drewna. Broń ta pochodzi prawdopodobnie z czasów rzymskich i była używana przez wojowników z plemion barbarzyńskich.

O odkryciu w mediach społecznościowych poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.

Zdaniem konserwatora poszukiwacze skarbów przeszukujący Lasy Państwowe pod Hrubieszowem odnaleźli zespół różnych artefaktów żelaznych. „Początkowo ze względu na bardzo silną korozję pokrywającą metal, dodatkowo zmieszaną z piaskiem i błotem, trudno było określić, jakie to były obiekty” – mówi.

Wszystkie artefakty zlokalizowano niemal w jednym miejscu, płytko na dnie lasu, na terenie zdegradowanym przez ciężki sprzęt leśny i częściowo przez działalność zwierząt. „Te okoliczności doprowadziły do ​​odkrycia początkowo jednego obiektu na powierzchni, a chwilę później drugiego. Kilka kilogramów zniekształconego, zabłoconego i skorodowanego żelaza bezpiecznie zapakowano i wywieziono z lasu w celu oczyszczenia i ustalenia charakteru znaleziska – mówi konserwator.

Odkrywcy skontaktowali się z hrubieszowskim muzeum, które otrzymało całe znalezisko wraz z protokołem dotyczącym okoliczności odkrycia i przybliżonej lokalizacji stanowiska. „Archeolodzy tego Muzeum – Bartłomiej Bartecki i Anna Hyrchała – przeprowadzili wstępną analizę i ocenę tych znalezisk. Ponadto analiza dokumentacji Archeologicznego Wizerunku Polski (krajowego i wojewódzkiego rejestru zabytków archeologicznych – PAP) wskazuje, że na terenie, na którym odkryto te zabytki, nie są dotychczas znane żadne stanowiska archeologiczne – dodaje konserwator.

Znalezisko składa się z kilkunastu przedmiotów, m.in.: żelaznych grotów włóczni (długość od 25,5 cm do 34,5 cm, szerokość blaszki liściowej od 5 cm do 6,5 cm); dwa żelazne topory bojowe (jeden o długości 23,5 cm i wysokości 7 cm, drugi nieco mniejszy o długości 19 cm i wysokości 5 cm); topór wiertniczy (lub topór stolarski – to zapewne zostanie ustalone dopiero po konserwacji); oraz trzy obiekty, których identyfikacja jest obecnie bardzo trudna (również wymagające konserwacji).

READ  Szpitale w Houston przygotowują się do otrzymania prawie 60000 dawek szczepionki COVID-19 w najbliższych dniach

Archeolodzy mają już wstępną teorię na temat pochodzenia broni. „Przede wszystkim prawdopodobnie mamy do czynienia z bronią używaną przez plemiona barbarzyńskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Być może używali ich wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej (I w. p.n.e. – II/III w. n.e.), identyfikowani przez archeologów jako członkowie plemienia Wandali, bądź też przez społeczności kultur gotyckich (II/III w. n.e. – V w. n.e.)” – twierdzi konserwatysta.

W pobliżu miejsca odnalezienia pomników, wiele lat temu podczas budowy Placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, uznawanym za najbardziej wysunięte na północ stanowisko tej kultury, odkryto zniszczony grób wojownika kultury przeworskiej.

„Liczba zabytków, ich charakter, sposób depozycji i stan zachowania wykluczają możliwość założenia w tym miejscu cmentarza lub pojedynczego pochówku. Podczas oględzin terenowych nie natrafiono na żadne kości ani fragmenty naczyń ceramicznych, które powinny znajdować się w jamie” – powiedział konserwator.

Dodaje, że wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo zebrał te elementy, zapakował je do worka lub innego organicznego pojemnika (po którym nie pozostał żaden ślad), a następnie wyrzucił do bagna.

Konserwator przekazał zabytki do zbiorów Muzeum Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które niezwłocznie rozpocznie ich ochronę i konserwację. „Dopiero po tych zabiegach możliwe będzie należyte określenie charakteru przedmiotowego znaleziska oraz jego przynależności chronologicznej i kulturowej” – stwierdza konserwator.

Miejsce odkrycia broni zostanie ponownie zbadane wiosną, w sprzyjających warunkach pogodowych.

Muzeum Stanisława Staszica w Hrubieszowie tak skomentowało znalezisko: „Przez wiele lat, pokazując to miejsce naszym zwiedzającym, wspominaliśmy, że gdzieś w okolicach Hrubieszowa musi znajdować się w ziemi broń używana przez Gotów. Pamiętajmy, że Goci nie umieszczali w swoich grobowcach przedmiotów z żelaza. Te włócznie, miecze, topory i inny sprzęt wojskowy muszą gdzieś być i tylko kwestią czasu jest, zanim znajdziemy któreś z tych miejsc. (PAPKA)

READ  Eksperci GW są pod ręką, aby omówić trwający w tym tygodniu szczyt NATO na Litwie

Madalena Barcz

bar/ agt/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *