Świat
W pierwszej od dziesięcioleci rezolucji Rada ONZ wzywa do położenia kresu przemocy w Mjanmie
NARODY ZJEDNOCZONE, 21 grudnia (Reuters) – Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w środę pierwszą rezolucję w sprawie Mjanmy od 74 lat, wzywając do zaprzestania przemocy i wzywając juntę wojskową do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym obalonej przywódczyni Aung San Suu Kyi, puść.
Birma przeżywa kryzys, odkąd 1 lutego 2021 r. armia przejęła władzę od wybranego rządu Suu Kyi, aresztując ją i innych urzędników oraz używając śmiercionośnej siły w odpowiedzi na prodemokratyczne protesty i sprzeciw.
„Dzisiaj wysłaliśmy jasny komunikat do wojska, aby nie mieli wątpliwości – oczekujemy, że ta rezolucja zostanie w pełni wdrożona” – powiedziała ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward po głosowaniu nad rezolucją sporządzoną przez Wielką Brytanię.
„Wysłaliśmy również jasny komunikat do mieszkańców Myanmaru, że dążymy do postępu zgodnego z ich prawami, aspiracjami i interesami” – powiedział Woodward 15-osobowej radzie.
Od dawna panuje podział co do sposobu radzenia sobie z kryzysem w Mjanmie, a Chiny i Rosja sprzeciwiają się jakimkolwiek zdecydowanym działaniom. Obaj wstrzymali się od głosu w środowym głosowaniu wraz z Indiami. Pozostałych 12 członków głosowało za.
„Chiny nadal mają obawy” – powiedział radzie po głosowaniu chiński ambasador ONZ Zhang Jun. „Nie ma szybkiego rozwiązania problemu… To, czy ostatecznie uda się go właściwie rozwiązać, zależy zasadniczo i wyłącznie od samej Mjanmy”.
Powiedział, że Chiny chcą, aby Rada Bezpieczeństwa przyjęła formalne oświadczenie w sprawie Mjanmy, a nie rezolucję.
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział, że Moskwa nie postrzega sytuacji w Mjanmie jako zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i dlatego uważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie powinna się nią zajmować.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken z zadowoleniem przyjął przyjęcie rezolucji. „To ważny krok Rady Bezpieczeństwa w celu rozwiązania kryzysu i zakończenia eskalacji represji i przemocy birmańskiego reżimu wojskowego wobec ludności cywilnej” – powiedział w oświadczeniu.
’PIERWSZY KROK’
Do tej pory rada zgodziła się jedynie na formalne oświadczenia w sprawie Mjanmy, gdzie armia przewodziła również rozprawie z muzułmanami Rohingya w 2017 r., którą Stany Zjednoczone określiły jako ludobójstwo. Mjanma zaprzecza ludobójstwu i twierdzi, że prowadzi uzasadnioną kampanię przeciwko powstańcom, którzy zaatakowali posterunki policji.
Negocjacje w sprawie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa rozpoczęły się we wrześniu. Oryginalny tekst – widziany przez Reutera – wzywał do zaprzestania transferów broni do Mjanmy i groził sankcjami, ale ten język został już usunięty.
Przyjęta rezolucja wyraża „głębokie zaniepokojenie” trwającym stanem wyjątkowym wprowadzonym przez wojsko w momencie przejęcia władzy i jego „poważnym wpływem” na ludność Mjanmy.
Wzywa do „konkretnych i natychmiastowych działań” w celu wdrożenia planu pokojowego uzgodnionego przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i wzywa do „utrzymania demokratycznych instytucji i procesów oraz konstruktywnego dialogu i pojednania zgodnie z wolą i interesami ludzi” .
Jedyna inna rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa pochodzi z 1948 r., kiedy panel Zgromadzenia Ogólnego ONZ zalecił przyjęcie Myanmaru – wówczas Birmy – do światowej organizacji.
Ambasador Mjanmy przy ONZ, Kyaw Moe Tun, który nadal zasiada w ONZ i reprezentuje rząd Suu Kyi, powiedział, że chociaż w rezolucji są pozytywne elementy, rząd jedności narodowej – złożony z pozostałości po obalonym rządzie – preferuje jeden mocniejszy tekst.
„Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero pierwszy krok” – powiedział dziennikarzom. „Rząd Jedności Narodowej wzywa Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby w oparciu o tę rezolucję podjęła dalsze i bardziej zdecydowane działania w celu położenia kresu juntie wojskowej i jej zbrodniom”.
Reportaż Michelle Nichols i Kanishki Singh; Pod redakcją Alexa Richardsona i Granta McCoola
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”