Świat
W pakistańskim samobójczym zamachu bombowym w pobliżu meczetu w Beludżystanie zginęło ponad 50 osób, które zebrały się na procesji religijnej
Islamabad, Pakistan – W piątek zgromadzenie religijne świętujące urodziny proroka islamu Mahometa było w Pakistanie śmiertelnym atakiem, kiedy zamachowiec-samobójca zdetonował potężne urządzenie w pobliżu meczetu, zabijając co najmniej 52 osoby i raniąc około 70 innych. Co najmniej 52 osoby zginęły w ataku na wierzących i policję. W innym ataku w innych częściach kraju, wymierzonym w inny meczet, zginęło co najmniej pięć osób.
Lokalne władze podały, że eksplozja w dystrykcie Mastung w południowo-zachodniej prowincji Beludżystan w Pakistanie, która była świadkiem trwającego od kilkudziesięciu lat powstania nacjonalistycznego i kilku ataków frakcji ISIS w regionie, była celem procesji, gdy wierni opuszczali meczet.
Żadna grupa nie przyznała się od razu do odpowiedzialności za piątkowy wybuch, ale pakistańscy talibowie – zbiór podgrup religijnych ekstremistów odrębnych od afgańskich talibów, ale blisko sprzymierzonych z grupą, która odzyskała władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 r. – odrzuciła tę odpowiedzialność.
ISIS-Khorasan lub ISIS-Koddział grupy terrorystycznej działający w Pakistanie i Afganistanie jest również aktywny w tej prowincji i donosił o wcześniejszych śmiertelnych atakach w Beludżystanie i innych miejscach.
Nacjonaliści z Beludżów, którzy od lat walczą o niepodległość w bogatej w ropę prowincji graniczącej z Afganistanem i Iranem, zazwyczaj atakowali urzędników bezpieczeństwa, a nie cywili.
Filmy nadawane przez pakistańskie kanały telewizyjne i publikowane w mediach społecznościowych przedstawiają ofiary wybuchu pokryte krwią, a części ciał rozrzucone po całym miejscu wybuchu.
Dr. Saeed Mirwani, dyrektor lokalnego szpitala Nawab Ghous Bakhsh Raisani Memorial Hospital, powiedział reporterom, że w ośrodku leczonych jest dziesiątki rannych osób, a ponad 20 innych ciężko rannych osób zostało wysłanych do stolicy prowincji Quetta na dalsze leczenie.
„Trwa proces przenoszenia ciał i osób rannych” – poinformowała dyrektor szpitala.
Kilka godzin po samobójczym zamachu bombowym w prowincji Beludżystan co najmniej jeszcze jeden wybuch wstrząsnął meczetem w prowincji Khyber Pakhtunkhwa, również graniczącej z Afganistanem, zabijając co najmniej pięć osób – poinformował regionalny urzędnik. W wyniku eksplozji zawalił się dach meczetu, a pod gruzami zginęło około 30–40 osób.
Tymczasowy minister informacji rządu prowincji, Feroze Jamal, powiedział, że w ataku wzięło udział dwóch zamachowców-samobójców, jeden zginął w strzelaninie z policją przy wejściu do meczetu w mieście Hangu, a drugi następnie zdetonował ładunek wybuchowy w budynku meczetu, gdy ludzie gromadzili się, aby opatrzyć rannych.
Prezydent Pakistanu Arif Alvi potępił oba ataki i wezwał władze do udzielenia wszelkiej możliwej pomocy rannym i rodzinom ofiar.
W oświadczeniu pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Sarfraz Bugti potępił atak bombowy i nazwał go „ohydnym czynem” atakowania osób uczestniczących w procesji religijnej.
Rząd ogłosił piątek świętem narodowym z okazji urodzin Proroka Mahometa.
Pakistańska Komisja Praw Człowieka stwierdziła, że „niedopuszczalne jest, aby mieszkańcy Beludżystanu zmuszeni byli żyć w ciągłym strachu w obliczu pogarszającej się sytuacji w zakresie prawa i porządku”.
„Osoby odpowiedzialne za ten haniebny atak muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. HRCP uważa jednak, że nadmierna sekurytyzacja nie rozwiąże problemu bezpieczeństwa w prowincji” – napisano w oświadczeniu udostępnionym w mediach społecznościowych.
Wkrótce po wiadomościach o wybuchach w Beludżystanie i Khyber Pakhtunkhwa policja w najludniejszej prowincji Pakistanu, Pendżabie i jego największym mieście Karachi, oświadczyła, że zwiększy bezpieczeństwo wokół meczetów podczas piątkowych modlitw.
Piątkowy zamach bombowy był jednym z najgorszych ataków w Pakistanie od dekady. W 2014 r. w ataku talibów na szkołę prowadzoną przez wojsko w północno-zachodnim mieście Peszawar zginęło 147 osób, głównie dzieci w wieku szkolnym.
Koniec stycznia, zginęło ponad 100 osób, głównie funkcjonariusze policji, w meczecie na terenie obiektu o zaostrzonym rygorze, w którym mieści się siedziba policji w Peszawarze. W lipcu zamachowiec-samobójca IS-K zabił co najmniej 54 osoby celuje w wiec wyborczy dla partii protalibskiej w północno-zachodniej części kraju.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”