Connect with us

Świat

W obliczu rosnących napięć regionalnych USA planują przegrupowanie swoich sił zbrojnych w Japonii

Published

on

W obliczu rosnących napięć regionalnych USA planują przegrupowanie swoich sił zbrojnych w Japonii

Issei Kato/Reuters

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin biorą udział w spotkaniu ministerialnym z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawą i ministrem obrony Minoru Kiharą (nie na zdjęciu) w Tokio, 28 lipca 2024 r.



CNN

Stany Zjednoczone dokonają rekonfiguracji swoich sił zbrojnych w Japonia Waszyngton i Tokio oświadczyły w niedzielę, że oba kraje chcą pogłębić współpracę obronną. To kompleksowy krok w stronę modernizacji sojuszu w obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w Azji.

Oświadczenie następuje w czasie, gdy Japonia i Stany Zjednoczone podejrzliwie patrzą na region, w którym Chiny coraz bardziej agresywnie dochodzą do swoich spornych roszczeń terytorialnych, a Korea Północna kontynuuje swój program nielegalnej broni, podczas gdy oba kraje wzmacniają więzi z Rosją, która jest w Ukraina jest w stanie wojny.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin, sekretarz stanu USA Antony Blinken i ich japońscy odpowiednicy Minoru Kihara i Yoko Kamikawa ogłosili plan we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Tokio, gdzie nazwali także „przymus polityczny, gospodarczy i wojskowy” Chin „największym wyzwanie strategiczne” w regionie Azji i Pacyfiku i poza nim.

Posunięcie to prawdopodobnie wzbudzi gniew Pekinu, który z podejrzliwością obserwuje, jak Stany Zjednoczone wzmacniają więzi ze swoimi regionalnymi sojusznikami w tej części świata, w której obserwatorzy twierdzą, że Chiny starają się być dominującą potęgą – i gdzie oskarżają USA o promowanie mentalności blokowej w stylu zimnej wojny.

Zgodnie z nowym planem siły amerykańskie w Japonii zostaną „przeniesione” na dowództwo połączonych sił i podporządkowane dowódcy amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku, aby „umożliwić głębszą interoperacyjność i współpracę we wspólnych dwustronnych operacjach w czasie pokoju i w sytuacjach nadzwyczajnych”, mówi oświadczenie.

W kwietniu prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida zapowiedziane podczas szczytu w Waszyngtonie do „wzmocnienia” odpowiednich struktur dowodzenia i kontroli, „wzmocnienia odstraszania i promowania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku w obliczu palących wyzwań związanych z bezpieczeństwem regionalnym”.

READ  Chrześcijanie świętują „Święty Ogień” z ograniczeniami

Szczegóły wdrożenia zostaną opracowane w grupach roboczych pod przewodnictwem amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku, powiedział przed niedzielnym ogłoszeniem wyższy rangą urzędnik obrony USA, dodając, że nie ma zamiaru włączać sił japońskich do dowództw USA.

Siły zbrojne USA w Japonii (USFJ), których siedziba znajduje się w bazie lotniczej Yokota, składają się z około 54 000 żołnierzy stacjonujących w Japonii na mocy Traktatu o wzajemnej współpracy i bezpieczeństwie z 1960 r.

„Postrzegamy to jako historyczne oświadczenie i jedną z największych usprawnień w naszych stosunkach wojskowych od 70 lat. Najważniejsze jest to, że jest to głęboka zmiana” – stwierdził urzędnik.

„Po zakończeniu tego przejścia USFJ będzie odgrywać bezpośrednią rolę przywódczą w planowaniu sił amerykańskich i kierowaniu nimi zarówno w czasie pokoju, jak i w potencjalnych kryzysach, i będzie to robić u boku sił japońskich jak nigdy dotąd”.

Oczekiwane dostosowanie następuje w ramach zmiany Postawa obronnaKraj dystansuje się w ten sposób od pacyfistycznej konstytucji narzuconej mu przez USA po drugiej wojnie światowej. Planuje zwiększyć wydatki na obronę do około 2 procent PKB do 2027 roku i pozyskać zdolności do kontrataku.

Zmiany te ugruntowały centralne miejsce Japonii w regionalnej strategii bezpieczeństwa Waszyngtonu i jej dążenie do lepszej koordynacji z sojusznikami i partnerami w obliczu rosnących napięć regionalnych, a także w miarę jak Japonia w coraz większym stopniu postrzega sytuację bezpieczeństwa w Europie i Azji jako powiązaną ze sobą w następstwie wojny na Ukrainie.

We wspólnym oświadczeniu wielokrotnie i wyraźnie wspomniano o Chinach. Ministrowie odnieśli się do wspólnych obaw. Należą do nich „rosnące wysiłki Pekinu, aby jednostronnie zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim”, „zagrażające i prowokacyjne działania na Morzu Południowochińskim” oraz „wsparcie dla rosyjskiego przemysłu obronnego”.

Chiny są agresywnie dochodzić swoich roszczeń na spornych wodach Morza Południowochińskiego i utrzymując a Rozszerzona obecność w pobliżu wysp kontrolowanych przez Japonię, do których Pekin rości sobie prawa, na Morzu Wschodniochińskim. Zachodni przywódcy oskarżają Pekin o wspieranie wojny Moskwy na Ukrainie Dostarczanie towarów podwójnego zastosowaniaoskarżenie, które Pekin zaprzecza.

READ  Giorgia Meloni: Dziennikarka musi zapłacić odszkodowanie za naśmiewanie się z wzrostu włoskiego premiera

Ministrowie stwierdzili także, że „okres przejściowy polityczny Tajwanu nie powinien być wykorzystywany jako pretekst do prowokacyjnych działań w Cieśninie Tajwańskiej” – głosi oświadczenie. Chińskie ćwiczenia wojskowe Otaczają się samorządną demokracją, którą Pekin uważa za swoją własną, zaledwie kilka dni po zaprzysiężeniu przez Tajwan nowego prezydenta w maju.

W oświadczeniu potępili także prowadzone przez Koreę Północną testy rakietowe i programy broni nuklearnej Pogłębienie współpracy Rosji z Koreą Północnąw tym „zakup przez Rosję rakiet balistycznych i innego sprzętu z Korei Północnej” do użytku na Ukrainie.

Do spotkania doszło po trójstronnym spotkaniu ministrów obrony Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej, które odbyło się wczesnym rankiem w niedzielę. Było to pierwsze tego typu wydarzenie od 15 lat i kolejny przejaw bliższej współpracy między regionalnymi sojusznikami USA.

Stało się to prawie rok po pierwszym Przełomowy szczyt pomiędzy trzema krajami, które Biden odbył w Camp David. Rosnąca trójstronna koordynacja między Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Południową oznacza zmianę w stosunkach regionalnych, a Seul i Tokio – obaj długoletni sojusznicy USA – są powszechnie postrzegane jako podmioty działające na rzecz rozwiązania historycznych konfliktów wojennych i braku zaufania, aby lepiej stawić czoła wspólnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa.

W niedzielę trzej ministrowie obrony zadeklarowali wzmocnienie współpracy w celu odstraszenia „zagrożenia nuklearnego i rakiet” ze strony Korei Północnej oraz sformalizowali trójstronne porozumienie, które potwierdza „niezachwiany charakter nowej ery współpracy trójstronnej” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Spowodowałoby to „instytucjonalizację” trójstronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy agencjami obronnymi obu krajów, w tym konsultacji politycznych na wysokim szczeblu, wymiany informacji, ćwiczeń trójstronnych i współpracy w zakresie wymiany obronnej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *