Najważniejsze wiadomości
W nowym polskim parlamencie debata nad zniesieniem zakazu finansowania przez państwo zapłodnienia in vitro
WARSZAWA, Polska (AP) – Nowy polski parlament rozpoczął w środę debatę na temat przywrócenia państwowego finansowania zapłodnienia in vitro. To pierwsza ustawa po wyborach, w wyniku której zakazująca ją partia konserwatywna straciła kontrolę nad legislaturą.
Członkowie nowej centrowej większości uznali, że symboliczne jest rozpoczęcie ich kadencji od pracy nad uchyleniem jednego z zakazów wprowadzonych przez odchodzący prawicowy rząd.
Reklama
odrzucił tę reklamę
„Przywrócenie finansowania IVF to pierwsza decyzja demokratycznej większości” – stwierdziła jedna z jej legislatorek, Agnieszka Pomaska.
Nie jest od razu znana data ostatecznego głosowania nad programem, którego koszt szacuje się na około 500 mln zł rocznie.
Ustawodawcy podkreślili, że tysiące bezdzietnych par w kurczącym się kraju liczącym około 38 milionów ludzi czeka na powrót wsparcia rządowego dla zapłodnienia in vitro. Finansowanie rządowe zostało wprowadzone w 2013 r. przez rząd liberalny pod przewodnictwem Donalda Tuska, ale rząd konserwatywny zakazał go jednym z pierwszych posunięć w 2016 r., twierdząc, że procedura obejmuje niszczenie ludzkich embrionów.
Według Ministerstwa Zdrowia w trakcie trwania programu urodziło się około 22 000 dzieci. Od czasu pierwszego zabiegu zapłodnienia in vitro w Polsce w 1987 roku urodziło się ponad 100 000 dzieci.
Reklama
odrzucił tę reklamę
Zgłoszona przez obywateli propozycja przywrócenia finansowania państwa została na początku roku odrzucona przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości opuściło salę podczas środowej dyskusji, aby wyrazić swoje niezadowolenie.
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznik Prawa i Sprawiedliwości, powiedział jednak, że jest mało prawdopodobne, aby Duda skorzystał ze swojego prawa weta w sprawie przywrócenia państwowego finansowania zapłodnienia in vitro.
Koalicja partii proeuropejskich zdobyła większość mandatów w wyborach powszechnych w zeszłym miesiącu i zaczęła wycofywać niektóre przepisy, które uważa za restrykcyjne. Nowy rząd koalicyjny pod wodzą Tuska ma objąć władzę w połowie grudnia, ale Duda dał PiS pierwszą próbę sformowania rządu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.