Connect with us

Sport

W miejscu narodzin demokracji Papież ostrzega przed populistycznymi zagrożeniami | Wiadomości, sport, praca

Published

on

W miejscu narodzin demokracji Papież ostrzega przed populistycznymi zagrożeniami |  Wiadomości, sport, praca

Papież Franciszek wygłosi przemówienie podczas spotkania z władzami w Pałacu Prezydenckim w Atenach w sobotę 4 grudnia 2021 r. Papież Franciszek przybył w sobotę na drugi etap swojej podróży do regionu w Grecji, ze spotkaniami w Atenach w celu wzmocnienia frontu niedawno naprawił powiązania między Watykanem a Kościołami prawosławnymi. (AP Photo / Yorgos Karahalis, basen)

NICOLE WINFIELD i DEREK GATOPOULOS Associated Press

ATENY, Grecja (AP) – Papież Franciszek ostrzegł w sobotę, że „proste odpowiedzi” populizmu i autorytaryzmu zagrażają demokracji w Europie i wezwał do nowego zaangażowania w promowanie wspólnego dobra zamiast ciasnych interesów nacjonalistycznych.

Przybywając do Grecji, kolebki demokracji, Franciszek wykorzystał przemówienie do greckich przywódców politycznych i kulturalnych, aby ostrzec Europę jako całość przed zagrożeniami, przed którymi stoi kontynent. Powiedział, że tylko solidny multilateralizm może rozwiązać najpilniejsze problemy dnia, od ochrony środowiska po walkę z pandemią i ubóstwem.

„Politycy potrzebują tego, aby umieścić wspólne potrzeby ponad prywatnymi interesami” – powiedział Francis. „Niemniej jednak nie możemy nie zauważyć z niepokojem, że dzisiaj w Europie doświadczamy nie tylko wycofywania się z demokracji”.

Francis, który przeżył populistyczną erę peronistów w Argentynie i dyktaturę wojskową, często ostrzegał przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą autorytaryzm i populizm oraz niebezpieczeństwem dla Unii Europejskiej i samej demokracji.

W swoim przemówieniu nie wymienił żadnych konkretnych krajów ani przywódców. Jednak UE jest w sporze z członkami, Polską i Węgrami, w kwestii praworządności, a Warszawa nalega, aby polskie prawo miało pierwszeństwo przed polityką i przepisami UE.

Przypadkowo w tym samym dniu, w którym Franciszek ostrzegał przed populistycznym zagrożeniem Europy, prawicowi przywódcy populistyczni spotkali się w Warszawie i zadeklarowali, że będą ściślej współpracować w obronie swojej suwerenności w Parlamencie Europejskim.

Poza Unią populistyczni liderzy w Brazylii i administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa forsowali nacjonalistyczną politykę środowiskową, która była w ostrym kontraście z wezwaniem Franciszka do dbania o „nasz wspólny dom”.

READ  Data, godzina rozpoczęcia w Wielkiej Brytanii, kanał telewizyjny, transmisja na żywo i pełna mapa podrzędna jako „The Sauce” jako tytuł WBO

Franciszek otworzył drugi etap swojej pięciodniowej podróży na Cypr i Grecję i przypomniał, że po Arystotelesie w Grecji człowiek uświadomił sobie, że jest „zwierzęciem politycznym” i członkiem wspólnoty współobywateli.

„Tu narodziła się demokracja” – powiedział Francis do greckiej prezydent Kateriny Sakellaropoulou. „Tysiące lat później ta kołyska stała się domem, wielkim domem demokratycznych narodów. Mówię o Unii Europejskiej i marzeniu o pokoju i braterstwie, które reprezentuje dla tak wielu narodów.”

To marzenie jest zagrożone w obliczu wstrząsów gospodarczych i innych zakłóceń spowodowanych pandemią, które podsycają nastroje nacjonalistyczne i sprawiają, że autorytaryzm jest „przekonujący i atrakcyjniejszy dla prostych odpowiedzi populizmu”, powiedział Francis.

„Lekarstwem nie jest obsesyjna pogoń za popularnością, pragnienie widzialności, powódź nierealistycznych obietnic… ale dobra polityka” – powiedział.

Francis pochwalił sponsorowaną przez rząd „kampanię szczepień niezbędną”, aby okiełznać koronawirusa. Odwołał się do innego greckiego lekarza-filozofa – Hipokratesa – w odpowiedzi na sceptyków szczepionkowych i zaprzeczających wirusom, z których wielu jest religijnymi konserwatystami. Franciszek powołał się na przysięgę Hipokratesa, aby nie tylko czynić to, co najlepsze dla chorych, ale „powstrzymywać się od wszystkiego, co jest szkodliwe i obraźliwe dla innych, zwłaszcza osób starszych.

Potwierdził to grecki prezydent. „Wirus rozprzestrzenia się i mutuje, wspomagany przez irracjonalne zaprzeczanie rzeczywistości i nierówności w naszych społeczeństwach” – powiedział Sakellaropoulou.

Grecja zmaga się z największą liczbą infekcji koronawirusem od początku pandemii, a liczba zgonów zbliża się do rekordowych poziomów. Jedna czwarta dorosłych w kraju pozostaje nieszczepiona, a parlament niedawno zatwierdził mandat szczepień dla osób powyżej 60. roku życia.

Podróż Franciszka została splamiona śmiercią watykańskiego ambasadora w Unii Europejskiej, arcybiskupa Aldo Giordano, 2 grudnia wśród kilku prałatów, którzy mieli pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 po obejrzeniu ostatniej mszy świętej Franciszka we wrześniu, którą świętowała Słowacja. Ambasada UE w Watykanie upierała się, że Giordano zaraził się wirusem kilka dni wcześniej podczas spotkania europejskich biskupów na Węgrzech.

READ  W Polsce gimnastyczki narodowe zdobywają złote medale [PHOTO]

Wizyta Franciszka na Cyprze iw Grecji również skupiła się na trudnej sytuacji migrantów, gdy Europa zaostrzyła swoją politykę kontroli granic. W niedzielę powróci na egejską wyspę Lesbos, którą odwiedził pięć lat temu, by spotkać się z migrantami w obozie internowania.

W Atenach Franciszek spotyka się również z arcybiskupem Ieronymosem, głową Kościoła prawosławnego w Grecji.

W 2001 r. papież Jan Paweł II został pierwszym katolickim przywódcą, który odwiedził Grecję od ponad 1200 lat i skorzystał z okazji, by na przestrzeni wieków prosić o przebaczenie za grzechy „czynem lub zaniechaniem” katolików przeciwko prawosławiu. Wizyta Franciszka 20 lat później miała na celu dalszą poprawę powiązań katolicko-prawosławnych, które wciąż były ranione przez wielką schizmę, która podzieliła chrześcijaństwo.

Ieronymos powiedział Franciszkowi w sobotę, że podziela wizję Papieża dotyczącą tworzenia silnych powiązań, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak kryzys migracyjny i zmiany klimatyczne.

„Jeśli globalna społeczność, przywódcy potężnych państw i organizacji międzynarodowych nie podejmą odważnych decyzji, stale zagrażająca obecność bezbronnych uchodźczyń i dzieci będzie rosła na całym świecie” – ostrzegł Ieronymos.

Starszy ksiądz prawosławny przeklął Franciszka, gdy dotarł do Ieronimosa i krzyknął: „Papież, jesteś heretykiem!”, zanim policja go wygoniła.

Franciszek przyspieszył inicjatywy międzywyznaniowe, ponieważ oba Kościoły starają się przejść od stuleci rywalizacji i nieufności do współpracy. Cerkwi szukają sojuszy także w sytuacji pogłębiającego się sporu o niezależność ukraińskiego Kościoła, który historycznie był rządzony przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

„Myślę, że obecność Papieża w Grecji i na Cyprze sygnalizuje powrót do normalnych relacji, które powinniśmy mieć… abyśmy mogli zbliżyć się do tego, co najważniejsze: jedności świata chrześcijańskiego” – powiedział Ioannis Panagiotopoulos, kolega profesor Boskości i historii Kościoła na Uniwersytecie Ateńskim, powiedział Associated Press.

Wizyta Papieża kończy się w poniedziałek.

READ  Fundacja YSU wita dwóch nowych powierników | Wiadomości, sport, praca

___

Przyczyniła się do tego Theodora Tongas z Aten. ___ Śledź Winfielda na https://twitter.com/nwinfield i Gatopoulosa na https://twitter.com/dgatopoulos

Otrzymuj najnowsze wiadomości i nie tylko w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *