Świat
W Japonii cyberprzemoc jest przestępstwem kryminalnym po tym, jak gwiazda reality show Hana Kimura popełniła samobójstwo
Japoński parlament zatwierdził kryminalne zniesławienie i groziło nawet rocznym pozbawieniem wolności po samobójstwie młodej gwiazdy telewizji reality, która wywołała ogólnokrajową debatę na temat cyberprzemocy.
Kraj zdecydował się zaostrzyć swoje prawo dotyczące zniesławienia po tym, jak Hana Kimura popełniła samobójstwo w 2020 roku, mając zaledwie 22 lata.
Kimura, zawodowy zapaśnik, codziennie spotyka się z obelgami w mediach społecznościowych po pojawieniu się w niezwykle popularnym japońskim reality show „Terrace House”, w którym trzej mężczyźni i trzy kobiety tymczasowo mieszkają razem we wspólnym mieszkaniu w Tokio.
Otrzymała nienawistne wiadomości po tym, jak skrytykowano jej występ w jednym z odcinków. Krótko przed swoim samobójstwem w maju 2020 roku, napisała na Twitterze o setkach podłych wiadomości dziennie, które ją ranią.
Ostatecznie dwie osoby zostały skazane za zniesławienie Kimury, ale ukarano grzywną tylko 9000 jenów – czyli 66 dolarów. Niewielka grzywna, porównywalna do mandatu za parkowanie na alternatywne miejsce w Nowym Jorku, wywołała oburzenie, ponieważ kara była zbyt łagodna.
Jej śmierć wywołała ożywioną debatę na temat anonimowego zastraszania i zakresu ochrony wolności słowa w Japonii.
Przeciwnicy nowelizacji argumentowali, że ustawa ograniczy wolność słowa i udaremni krytykę rządzących. Zwolennicy twierdzą, że potrzebne są surowsze przepisy, aby przeciwdziałać cyberprzemocy i nękaniu w Internecie.
Za zmianą prawa stanęła matka Kimury, Kyoko, która jest również słynną zawodową wrestlerką. Debaty parlamentarne nad ustawą trwają od stycznia.
Znowelizowane prawo dodaje rok więzienia – z opcją ciężkiej pracy – i zwiększa grzywny dla skazanych do 300 000 jenów (2 220 dolarów). Wejdzie w życie jeszcze tego lata.
Obecnie prawo przewiduje tylko jedną karę, krótkoterminową karę pozbawienia wolności i grzywnę poniżej 10 000 jenów (74 USD).
Ze względu na kontrowersje ustawa została uchwalona dopiero po uzgodnieniu, że będzie ona co trzy lata sprawdzana przez ekspertów zewnętrznych.
Japoński obrońca kryminalny Seiho Cho ostrzegł, że przepisy nie są jasne, co stanowi zniewagę.
„Musi istnieć polityka, która rozróżnia to, co uważa się za zniewagę” – powiedział Cho powiedział CNN. „Na przykład, nawet jeśli ktoś nazywa teraz przywódcę Japonii idiotą, być może można to uznać za zniewagę w świetle znowelizowanego prawa”.
Ustawa została zatwierdzona przez izbę wyższą w poniedziałek po uprzednim uchwaleniu jej w izbie niższej, potężniejszym dwuizbowym parlamencie Japonii.
Na konferencji prasowej po tym, jak Parlament ogłosił swoją decyzję, Kyoko powiedziała dziennikarzom, że ma nadzieję, że zmiana doprowadzi do szerszego ustawodawstwa.
„Chcę, aby ludzie wiedzieli, że cyberprzemoc to przestępstwo” – powiedziała CNN.
Z drutami pocztowymi
Jeśli zmagasz się z myślami samobójczymi lub przeżywasz kryzys psychiczny i mieszkasz w Nowym Jorku, możesz zadzwonić pod numer 1-888-NYC-WELL, aby uzyskać bezpłatną i poufną poradę kryzysową.
Jeśli mieszkasz poza tymi pięcioma hrabstwami, możesz zadzwonić lub skorzystać z całodobowej krajowej infolinii zapobiegania samobójstwom pod numerem 1-800-273-8255 SuicidePreventionLifeline.org.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”