Connect with us

Nauka

W Górach Świętokrzyskich odkryto skarb legendarnego oszusta pustelnika

Published

on

W Górach Świętokrzyskich odkryto skarb legendarnego oszusta pustelnika

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII w. Monety prawdopodobnie należały do ​​pustelnika Antoniego Jaczewicza. Według legendy XVIII-wieczny kaznodzieja dorobił się fortuny, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Według Sebastiana Grabowca, prezesa Świętokrzyskiej Grupy Poszukiwawczej, do najciekawszych znalezisk należał złoty dukat z Hamburga z 1648 roku, z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem perforowanym na krawędzi monety, co sugeruje, że mógł to być używany jako medalion.

Poszukiwania prowadzono w paśmie górskim Jeleniów, gdzie na początku XVIII w. Antoni Jaczewicz, ogłaszając się uzdrowicielem, założył swoją pustelnię. Monety ukryto w kilku podziemnych miejscach.

Grabowiec zanotował, że przypuszcza się, że Jaczewicz przybył w rejon Gór Świętokrzyskich około roku 1708. W tym czasie Rzeczpospolitą nawiedziła kolejna fala epidemii dżumy, która wraz z początkiem Wielkiej Wojny Północnej rozprzestrzeniła się łatwo przełaj. Ludzie gromadzili się w jego pustelni, przyciągnięci obietnicą uzdrowienia.

„Odzyskane przez nas monety mogą stanowić część legendarnego skarbu zebranego przez Jaczewicza” – powiedział.

Według legendy, dzięki zgromadzonemu bogactwu, pustelnia stała się kryjówką w lesie bandytów ze strażnikami, którzy rabowali pielgrzymów i pobliskie majątki.

Ostatecznie miejscowa szlachta pojmała Jaczewicza i przekazała go na dwór biskupa krakowskiego. Jaczewicz uciekł z więzienia, wrócił do starej pustelni i kontynuował swoją działalność. Ponownie schwytany i osądzony przez sąd biskupa krakowskiego, w 1712 roku skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu w Częstochowie.

Obecne znaleziska przekazano do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na ten rok planowana jest jego konserwacja oraz szczegółowe analizy numizmatyczne i historyczne. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  NASA ujawnia, że ​​ziemski „mini-księżyc” 2020 SO to zdecydowanie tylko kosmiczny śmieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *