Connect with us

Nauka

W dużym badaniu stwierdzono, że zamknięty umysł przewiduje niezgodność ze środkami zapobiegawczymi COVID-19

Published

on

W dużym badaniu stwierdzono, że zamknięty umysł przewiduje niezgodność ze środkami zapobiegawczymi COVID-19

Według nowych badań, w których zbadano dane zebrane z 17 krajów, osoby o zamkniętych umysłach rzadziej stosowały się do zachowań zapobiegawczych związanych z COVID-19, takich jak fizyczne dystansowanie. Badanie opublikowane w Granice psychologiidostarcza dowodów na to, że style myślenia analitycznego były ważniejsze niż ideologia polityczna w przewidywaniu zachowań na wczesnych etapach pandemii COVID-19.

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wybuch SARS-CoV-2 globalną pandemią. Rządy na całym świecie wezwały ludzi do stosowania zapobiegawczych środków zdrowotnych, takich jak częste mycie rąk i trzymanie się co najmniej sześciu stóp od innych. Autorzy nowego badania starali się zbadać, dlaczego niektórzy ludzie odmówili przestrzegania tych środków.

„Jednym z obszarów naszych zainteresowań badawczych jest rola czynników ideologicznych i analitycznego myślenia w różnych aspektach naszego codziennego życia” – powiedziała Marina Maglić z Instytutu Nauk Społecznych Ivo Pilar, autorka badania. „Pandemia COVID-19 to globalny kryzys, który wpływa na każdy główny aspekt ludzkiego życia, a w rozumowaniu na ten temat bierze udział wiele czynników. W związku z tym ma potencjał, aby odpowiedzieć na niektóre z podstawowych pytań nauk społecznych”.

„W prezentowanych badaniach skupiliśmy się na roli myślenia analitycznego i ideologii politycznej, czynnikach, które, jak wykazano, wpływają na rozumowanie w odniesieniu do wielu spornych kwestii, takich jak zmiany klimatyczne, badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, teoria ewolucji itp. zbadać, jak może to przełożyć się na kwestię zachowań prewencyjnych i wsparcia politycznego w kontekście pandemii COVID-19”.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane od 12 490 uczestników z 17 krajów: Australii, Belgii, Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Grecji, Iraku, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Nigerii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Polski, Singapuru, Słowacji i Stanów Zjednoczonych Państwa. Dane zostały zebrane w miesiącach kwiecień i maj 2020.

READ  AdColony otwiera w Polsce biuro data science, którego liderem jest

Uczestnicy zgłaszali swoją orientację polityczną, przestrzeganie zachowań zapobiegawczych COVID-19 oraz poziom wiary w teorie spiskowe dotyczące COVID-19. Przeszli również otwartą samoocenę i wypełnili Test Refleksji Poznawczej, który zawiera pytania, które zwykle generują szybkie i intuicyjne, ale nieprawidłowe odpowiedzi.

Naukowcy odkryli, że otwartość umysłu była znacznie silniejszym predyktorem przestrzegania zachowań zapobiegawczych COVID-19 niż wytyczne polityczne. Ci, którzy zgadzali się ze stwierdzeniami typu „Jeśli niewiele wiem na dany temat, nie mam nic przeciwko, żeby mnie o nim uczono, nawet jeśli znam się na innych przedmiotach”, częściej zgłaszali unikanie kontaktu fizycznego z innymi ludźmi, utrzymywanie higieny fizycznej i wspieraj restrykcyjne zasady łagodzenia skutków COVID-19. Z drugiej strony ci, którzy zgadzali się ze stwierdzeniami typu „Myślę, że zwracanie uwagi na ludzi, którzy się ze mną nie zgadzają, to strata czasu”, rzadziej stosowali się do zachowań zapobiegawczych wobec COVID-19.

„Na wczesnych etapach globalnego kryzysu osoby, które mają tendencję do dostrzegania ograniczeń własnej wiedzy i które są otwarte na nowe informacje i dowody, były bardziej skłonne do stosowania środków zapobiegawczych i wspierania polityki COVID-19, niezależnie od ich orientacji. Polityka. ”, powiedział Maglić PsyPost. „Ponadto istnieją dowody na to, że posiadanie otwartego poglądu może również pomóc w radzeniu sobie z różnymi „skażonymi” i zniekształconymi informacjami sugerowanymi przez inne badania, a w naszym przypadku konkretnie teorie spiskowe”.

„Mniej otwarte osoby rzadziej praktykowały fizyczne dystansowanie i mniej popierały restrykcyjne zasady dotyczące COVID-19, częściowo ze względu na ich poparcie dla teorii spiskowych COVID-19. W połączeniu z innymi badaniami, odkrycia te dostarczają dowodów na to, że otwarci myśliciele dokonują dokładniejszych osądów na temat ryzyka i bardziej opartych na dowodach decyzji w warunkach niepewności w szerokim zakresie zagadnień, w tym związanych ze zdrowiem.

READ  „Przyjechałem do Londynu z Polski z 200 funtami i rowerem – teraz jestem wart miliony”

Ale zamknięty umysł / otwarty umysł jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na zachowania związane z pandemią, zauważyli naukowcy. Na przykład inne badania wykazały, że większe poczucie uprawnień wiąże się również z zmniejszoną zgodnością z zachowaniami zapobiegawczymi związanymi z COVID-19.

„Rozumowanie i osąd dokonywany w wysoce niepewnym kontekście globalnej pandemii i infodemii to złożony temat badawczy” – wyjaśnił Maglić. „W naszych badaniach przyjęliśmy soczewkę kognitywistyki, aby zbadać psychologiczne determinanty zachowań zapobiegawczych COVID-19 i wsparcia politycznego, koncentrując się w szczególności na roli rozumowania politycznego i ideologii. Nie trzeba jednak dodawać, że w grę wchodzi wiele innych istotnych czynników, takich jak różne umiejętności krytycznego myślenia i predyspozycje, cechy osobowości (np. lęk), postrzeganie ryzyka, zaufanie (w nauce, mediach, rządzie itp.), związane z moralnością i czynniki kontekstowe (faza pandemii), by wymienić tylko kilka”.

„Rosnący zasób spostrzeżeń z nauk behawioralnych i społecznych powinien skutkować wszechstronnym zrozumieniem psychologicznych i behawioralnych reakcji na pandemię, a tym samym zapewnić narzędzia do opracowania strategii zapobiegania i łagodzenia dostosowanych do konkretnego kontekstu, w którym muszą być wdrażane”.

„W naszych kolejnych (jeszcze nieopublikowanych) badaniach na różnych etapach pandemii konsekwentnie stwierdzaliśmy, że otwarte myślenie odgrywa istotną rolę w myśleniu o pandemii” – dodał Maglić. „Z niecierpliwością czekamy na akumulację wyników badań, które powinny informować ekspertów w dziedzinie zdrowia i decydentów o opracowywaniu skutecznych polityk i modeli komunikacji w zakresie zdrowia publicznego”.

Badania, „Myślenie analityczne i wytyczne polityczne w kryzysie koronowymautorstwa Mariny Maglić, Tomislava Pavlovića i Renaty Franc.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *