Nauka
W czwartek wspierana przez Polaków misja kosmiczna do Jowisza: raport – Sekcja angielska
Jak podają media, statek kosmiczny Jupiter Icy Moons Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej, nazwany Juice, ma wystartować na rakiecie Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej o godzinie 14:15 czasu środkowoeuropejskiego..
Ariane 5 gotowy do wystrzelenia misji ESA JUICE do Jowiszahttps://t.co/T9avmqfwQA pic.twitter.com/fXNhi0qeWO
-SpaceNews (@SpaceNews_Inc) 12 kwietnia 2023 r
Badanie Jowisza i jego lodowych księżyców jako „możliwych siedlisk”
Po przybyciu do Jowisza w połowie 2031 roku Juice przeprowadzi „szczegółowe obserwacje gigantycznej planety gazowej i jej trzech dużych księżyców oceanicznych – Ganimedesa, Kallisto i Europy – za pomocą zestawu instrumentów in situ, instrumentów geofizycznych i teledetekcji” – podała ESA.
Misja miała na celu „charakteryzowanie tych księżyców jako obiektów planetarnych i możliwych siedlisk, dogłębne zbadanie złożonego środowiska Jowisza i zbadanie szerszego układu Jowisza jako archetypu gazowych gigantów w całym Wszechświecie” – twierdzą urzędnicy.
Sposoby oglądania #VA260 uruchomienie @ESA_JUICE 👇
😎 Na żywo od 12:45 BST/13:45 CEST 13 kwietnia
📺 Włącz się #ESAwebTV
🇫🇷 Po francusku w #ESAwebTV2
📺 Lub przez ESA #Youtube ciągły przepływ
👉 https://t.co/FwpPwleuMyWięcej w https://t.co/4DtBfdFR38 pic.twitter.com/HNgZZ7JLgz
-ESA (@esa) 11 kwietnia 2023 r
Warta 1,6 miliarda euro Juice zawiera wkład naukowo-techniczny z 23 krajów, w tym znaczący wkład z Polski, podała agencja informacyjna PAP.
https://t.co/NLNGqFtDEy
Ariane 5 do lotu VA260 @esaW @ESA_JUICE Na zdjęciu misja jest w pełni zintegrowana i gotowa do wystrzelenia zaplanowanego na 13 kwietnia 2023 r. z Gujany Francuskiej. JUpiter ICy Moons Explorer to kolejna misja ludzkości do zewnętrznych części Układu Słonecznego. pic.twitter.com/JMgXglls2F— Instytut SETI (@SETIInstytut) 12 kwietnia 2023 r
Polska zapewnia instrumenty naukowe
Polska Akademia Nauk (PAN) nadzorowała rozwój jednego z głównych instrumentów naukowych Juice, tzw. Badanie fal radiowych i plazmowych (RPWI), który pomoże między innymi w badaniu pola magnetycznego Jowisza, twierdzą urzędnicy.
W przygotowanie projektu zaangażował się także PAN Jak podaje PAP, Submillimeter Wave Instrument (SWI) to spektrometr przeznaczony do analizy stratosfery i troposfery Jowisza, a także powierzchni lodowych księżyców planety.
🚀 Zaczynamy odliczanie: misja @esa JUICE startuje w czerwcu o 14:15 CET! Rakieta @ariane5 Wyposażone w instrumenty stosowane m. W. przez @CBK_pan.
Cel: przepis prawa życia na lodowych księżycach Jowisza 🌒
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/u3iWKNuJza
— Polska Akademia Nauk (@PAN_akademia) 13 kwietnia 2023 r
Tymczasem polska firma Astronika pomogła wyprodukować komponenty RPWI takie jak Według urzędników instrumenty wykorzystujące fale radiowe (RWI) i wysięgniki, znane jako sonda Langmuira – instrument fali plazmowej (LP-PWI).
Inna polska firma, Sener, dostarczyła komponenty do paneli słonecznych, które będą zasilać statek kosmiczny Juice – podała agencja informacyjna PAP.
W sumie w misję Juice włączyło się około 20 polskich podmiotów, w tym polskie spółki zależne globalnych firm – dodał.
Ich prace były nadzorowane przez polski rząd i finansowane przez ESA na kwotę około 4,5 mln euro – podała także państwowa agencja informacyjna.
(pm/gs)
Źródło: PAPKA, PATELNIA, ESA, Wiadomości kosmiczne
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”