Connect with us

Nauka

W 2023 roku czeka nas „prawdziwie kopernikańska rewolucja w technologiach kosmicznych w Polsce” – mówi szef POLSA

Published

on

W 2023 roku czeka nas „prawdziwie kopernikańska rewolucja w technologiach kosmicznych w Polsce” – mówi szef POLSA
Adriana Kowarzyka
Rok 2023 „nie tylko spełnił polskie marzenia kosmiczne, ale znacznie je przekroczył” – mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna.
„Rok, w którym obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, przyniósł prawdziwą kopernikańską rewolucję w technologiach kosmicznych w Polsce” – stwierdza Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). „Kilkukrotne zwiększenie budżetu przeznaczonego na projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej umieściło Polskę w gronie krajów, które najwięcej inwestują w te technologie, a w przyszłości w grupie, które będą z nich najchętniej korzystać”.

W ubiegłym roku agencja odpowiadała m.in. za: wyznaczenie priorytetowych kierunków rozwoju, dostarczenie specyfikacji budowy polskich satelitów, aktywne uczestnictwo w przygotowaniu lotu polskiego astronauty oraz w eksperymentach, które będzie on przeprowadzał na orbicie.
„Polska Agencja Kosmiczna w 2023 roku aktywnie działała na rzecz przybliżenia Polski do kosmosu w wymiarze naukowym, technologicznym, komercyjnym, przemysłowym i użyteczności publicznej, a tym samym przyczynienia się do rozwoju jednego z najbardziej przyszłościowych sektorów gospodarki na świecie” – stwierdziła Agencja. .
Profesor Wrochna dodaje: „Dzięki kilkukrotnemu zwiększeniu budżetu na projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska awansowała do „Top 7” państw członkowskich. Nie postrzegamy jednak tego wkładu jako wydatku, ale jako inwestycję Zgodnie z zasadą podziału geograficznego prawie wszystkie pieniądze wpłacone do ESA wrócą do Polski w formie umów, zamówień i kontraktów z podmiotami z sektora kosmicznego.”
Prezes POLSA dodaje, że będzie to impuls do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju. Wspomina także o innych korzyściach, takich jak: zwiększenie kompetencji polskiego sektora kosmicznego i jego konkurencyjności, zdolność do zaspokojenia większości krajowego zapotrzebowania na technologie kosmiczne oraz dobre zyski w jego eksporcie. „Otwiera to także możliwość znaczącego udziału Polski w głównych misjach i programach ESA, w tym programach naukowych i poszukiwawczych” – mówi Wrochna.
„O dojrzałości naszego rynku świadczy także duże zainteresowanie konkursem na realizację eksperymentów na ISS [International Space Station]. Zaprezentowano 66 koncepcji eksperymentalnych, ale jest to bardzo młody sektor, który zaczął kształtować się wraz z przystąpieniem Polski do ESA, zaledwie 12 lat temu. Dodajmy do tego fakt, że narodowe eksperymenty na ISS przeprowadzi Polak, który za kilkanaście miesięcy poleci w kosmos i myślę, że wszyscy mamy powody do dumy” – mówi Wrochna.
8 sierpnia 2023 r. ESA poinformowała, że ​​Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej. W listopadzie ubiegłego roku został wybrany na astronautę rezerwy ESA w wyniku procesu rekrutacyjnego, w którym zgłosiło się ponad 22 500 ochotników z krajów członkowskich ESA.
30 września 2023 roku ówczesny Minister Rozwoju i Technologii ogłosił, że „w listopadzie ESA oficjalnie podejmie decyzję w sprawie misji drugiego polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, który będzie mógł polecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku”.
Uznański jest doktorem elektroniki i pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się 39 lat temu w Łodzi, gdzie ukończył Politechnikę Łódzką.
PAP – Nauka w Polsce

READ  Według CDC w Arizonie odnotowano 75-procentowy spadek liczby przypadków koronawirusa po wymaganiach dotyczących masek i zamknięciach barów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *