technologia
W 2023 roku będziemy świadkami „prawdziwie kopernikańskiej rewolucji w technologiach kosmicznych” w Polsce – mówi szef POLSA
Rok 2023 „nie tylko spełnił marzenia o kosmosie Polski, ale znacznie je przekroczył” – mówi profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
W komunikacie prasowym Agencji (POLSA) czytamy: „Rok, w którym obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, przyniósł w Polsce iście kopernikańską rewolucję w zakresie technologii kosmicznych” – podaje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). „Wielokrotne zwiększenie budżetu przeznaczonego na projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej spowodowało, że Polska znalazła się w gronie krajów najwięcej inwestujących w te technologie, a w przyszłości w grupie, które będą z nich najchętniej korzystać.”
W ciągu ostatniego roku agencja odpowiadała m.in. za wyznaczenie priorytetowych kierunków rozwoju, dostarczenie specyfikacji budowy polskich satelitów, aktywne uczestnictwo w przygotowaniu lotu polskiego astronauty oraz eksperymentach, które ma on przeprowadzić na orbicie.
„Polska Agencja Kosmiczna w 2023 roku aktywnie działała na rzecz przybliżenia Polski do kosmosu pod względem naukowym, technologicznym, komercyjnym, przemysłowym i użytkowym, przyczyniając się tym samym do rozwoju jednego z najbardziej przyszłościowych sektorów gospodarki na świecie” – dodała. Agencja podała w swoim komunikacie prasowym.
Profesor Wrochna dodaje: „Dzięki wielokrotnemu zwiększeniu budżetu na projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska znalazła się w pierwszej siódemce państw członkowskich”. Nie traktujemy jednak tego wkładu jako wydatku, ale jako inwestycję. Zgodnie z zasadą podziału geograficznego prawie wszystkie środki wpłacone do ESA wrócą do Polski w formie umów, zamówień i kontraktów z firmami z sektora kosmicznego.”
Prezes POLSA dodaje, że będzie to impuls do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju. Wspomina także o innych atutach, takich jak: zwiększenie kompetencji polskiego sektora kosmicznego i jego konkurencyjności, możliwość zaspokojenia większości krajowego zapotrzebowania na technologie kosmiczne oraz dobre dochody z ich eksportu. „Otwiera to także możliwość znaczącego udziału Polski w ważnych misjach i programach ESA, w tym misjach naukowych i eksploracyjnych” – mówi Wrochna.
„O dojrzałości naszego rynku świadczy także duże zainteresowanie konkursem na przeprowadzenie eksperymentów na ISS.” Zgłoszono aż 66 koncepcji eksperymentalnych, a mimo to jest to bardzo młody sektor, do którego Polska dołączyła zaledwie dwanaście lat temu ESA nabrała kształtu. Jeśli dodać do tego fakt, że narodowe eksperymenty na ISS prowadzi Polak, który za kilkanaście miesięcy poleci w kosmos, to myślę, że wszyscy mamy powody do dumy” – mówi Wrochna.
8 sierpnia 2023 roku ESA poinformowała, że Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej. W listopadzie ubiegłego roku został wybrany na astronautę rezerwowego ESA w wyniku procesu rekrutacyjnego, w którym wzięło udział ponad 22 500 ochotników z krajów członkowskich ESA.
30 września 2023 roku ówczesny Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że „ESA oficjalnie podejmie w listopadzie decyzję o misji drugiego polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, który mógłby wylecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku”.
Uznański posiada doktorat z inżynierii elektronicznej i pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się 39 lat temu w Łodzi i tam ukończył Politechnikę Łódzką. (owsianka)
PAP – Nauka w Polsce, Adrian Kowarzyk
amk/ mhr/ kap/
tr.RL
Fundacja PAP umożliwia bezpłatne przedrukowanie artykułów z portalu „Nauka w Polsce” pod warunkiem, że raz w miesiącu zostaniemy poinformowani e-mailem o korzystaniu z portalu i wskazanym źródle artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, w czasopismach adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o podanie tytułu i treści przekazu naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie, podobnie jak ma to miejsce również na naszym profilu na Facebooku.