Najważniejsze wiadomości
Vitalia Diatchenko: polska państwowa linia lotnicza odmówiła przyjęcia na pokład rosyjskiej tenisistki
(CNN) Polskie linie lotnicze LOT odmówiły przyjęcia na pokład Rosjan tenis Zawodniczka Vitalia Diatchenko postąpiła zgodnie z ograniczeniami nałożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę, poinformowały linie lotnicze w środowym oświadczeniu dla CNN, nie ujawniając jej imienia.
Diatchenko odmówiono wejścia na pokład samolotu LOT-u z Kairu w poniedziałek, kiedy leciała do Calvi na Korsyce przez Warszawę i Niceę, by zagrać w konkurs.
Linia lotnicza potwierdziła CNN, że „nie może przyjąć na swój lot żadnego obywatela Federacji Rosyjskiej”, powołując się na ograniczenia wprowadzone przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podczas pandemii Covid-19 i zaktualizowane w marcu 2020 r. po inwazji na Ukrainę.
„Przepisy rozporządzenia wprowadzają ograniczenia na niektórych przejściach granicznych, w tym na lotniskach, w stosunku do obywateli Federacji Rosyjskiej podróżujących spoza strefy Schengen” – poinformował przewoźnik.
Diatchenko powiedziała w środę CNN, że nie mogła dotrzeć do miejsca docelowego po tym, jak odmówiono jej lotu z powodu jej rosyjskiego paszportu i jest teraz z powrotem w Moskwie.
Według Reutera 32-latka powiedziała również, że próbowała kupić bilet od niemieckiej linii lotniczej Lufthansa, ale powiedziano jej, że może wjechać do strefy Schengen tylko przez Hiszpanię, która wydała jej wizę. CNN nie było w stanie samodzielnie tego zweryfikować.
Tenis jest jednym z najbardziej znanych sportów, który nadal zaprasza rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów, pomimo wstępnego zalecenia Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) z lutego 2022 r., aby go zakazać.
Ale w styczniu 2023 roku MKOl nakreślił wieloetapowy plan udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w nadchodzących Letnich Igrzyskach w Paryżu 2024 i Zimowych Igrzyskach w Mediolanie 2026, co spotkało się z krytyką ze strony USA, Kanady i kilku krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polska.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami MKOl, opublikowanymi w marcu, sportowcy z rosyjskim lub białoruskim paszportem muszą startować jedynie jako indywidualni neutralni sportowcy i spełniać wszystkie wymogi antydopingowe, podczas gdy ci, którzy wspierają wojnę lub współpracują z wojskowymi lub narodowymi agencjami bezpieczeństwa, nie mogą konkurować.
Prezydent MKOl Thomas Bach bronił najnowszych zaleceń, podając tenis jako przykład tego, jak „działa” udział rosyjskich i białoruskich sportowców pomimo wojny.
Bach nazwał także niektóre europejskie rządy „godnymi ubolewania” z powodu ich „negatywnych reakcji” na stanowisko organizacji wobec Rosji
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.