Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Vestas i port Gdynia szykują się na boom morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Published

on

Vestas i port Gdynia szykują się na boom morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Duński producent turbin wiatrowych Vestas rozpoczął rozmowy techniczne z portem w Gdyni w celu przyspieszenia rozwoju portu do rangi ważnej lokalizacji infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Współpraca ma na celu wspieranie atrakcyjności portu dla deweloperów projektów jako ważnego hubu w nadchodzącej ekspansji morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i całym regionie Morza Bałtyckiego.

Vestas i Port Gdynia współpracują nad wieloma kwestiami, w tym różnymi wymaganiami dotyczącymi miejsca wstępnego montażu morskiej energetyki wiatrowej.

Vestas i Port Gdynia prowadzą serię rozmów, podczas których Vestas podzielił się specyfikacjami technicznymi potrzebnymi producentowi turbin wiatrowych do montażu turbin wiatrowych, w tym wiodącej w branży turbiny V236-15,0 MW.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Portem Gdynia, aby umożliwić rozwój ich lokalizacji i uczynić ją jak najbardziej atrakcyjną dla polskich deweloperów morskiej energetyki wiatrowej”., „powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO Vestas.

„Na rynkach rozważających morskie turbiny wiatrowe w połowie lat 20. konieczne jest szybkie rozwijanie większej infrastruktury nabrzeża, zwłaszcza po to, aby łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej był w stanie tanio dostarczać morską energię wiatrową. Rozmowy techniczne, takie jak te, które Vestas prowadzi z zespołem w Porcie Gdynia, będą wspierać rozwój takich lokalizacji, aby zapewnić konsumentom w Polsce i innych krajach bałtyckich niedrogą morską energię wiatrową.

Polska ogłosiła cel dostarczyć 11 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. i szersze ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w regionie zostały podkreślone w Deklaracji w sprawie morskiej energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim podpisany przez osiem krajów nadbałtyckich i Komisję Europejską we wrześniu 2020 r.

Dzięki silnej infrastrukturze portowej Polska może również stać się hubem eksportowym dla branży morskiej energii wiatrowej, powiedział Vestas.

„Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA nieprzerwanie od 2018 roku pracuje nad przygotowaniem portu Gdynia jako terminalu instalacyjnego dla projektów morskich farm wiatrowych. Wierzymy, że współpraca z globalnymi potentatami branży na tym etapie naszych przygotowań umożliwi nam zaprojektowanie i rozwój infrastruktury najlepiej odpowiadającej potrzebom deweloperów morskich farm wiatrowych.” powiedziany Jacek Sadaj, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA

READ  Polska i Litwa pamiętają ambasadorów z Białorusi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *