Nauka
Varso Tower, najwyższy budynek w UE ukończony
Stanowiąc centralny punkt panoramy Warszawy i kamień węgielny flagowej inwestycji Varso Place, Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej i ma stać się popularnym celem zarówno dla biznesu, mieszkańców, jak i turystów.
53-piętrowa wieża o mieszanym przeznaczeniu mieści 70 000 metrów kwadratowych powierzchni, w tym biura, restaurację na szczycie budynku, dwa tarasy widokowe i kawiarnię na parterze. 80-metrowa wieża wieńczy dynamiczną bryłę wieży. Historyczny projekt ożywia serce Warszawy jako centrum działalności komercyjnej i jednej z najbardziej dynamicznych stolic Europy.
Ważne fakty:
- Mierząca 310 metrów wieża Varso jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
- Wielofunkcyjny program biurowy i dwa punkty widokowe z restauracją oraz połączenie z głównym dworcem kolejowym w Warszawie wzmacnia pozycję stolicy jako regionalnego centrum finansowo-handlowego.
- Buro Happold był odpowiedzialny za usługi budowlane na złożonym terenie w gęstym środowisku miejskim
Wysokość budynku i jego niewielka działka w gęstym terenie stanowiła wyzwanie dla inżynierii i budownictwa. Rozwiązanie zespołu projektowego uwzględniało te warunki jako czynniki determinujące w procesie budowy. Buro Happold zrealizowało projekt w dialogu z istniejącą infrastrukturą i sąsiednimi liniami kolejowymi.
Oprócz bycia odpowiedzialnym za inżynierię budowlaną i MEP, Buro Happold przeprowadził obszerne badanie zrównoważonego rozwoju dla Varso Tower, przewidując wydajność systemów mechanicznych, elektrycznych i hydraulicznych do trzech dekad w przyszłości i wykorzystując te prognozy do określenia instalacji.
Dwanaście dwupoziomowych wind obsługujących piętra biurowe umożliwia dostęp do dwóch poziomów jednocześnie. Strategia efektywności energetycznej zintegrowana z projektem budynku doprowadziła do uzyskania przez Varso Tower certyfikatu BREEAM Outstanding.
Jarosław Kujawa, Dyrektor Projektu, Buro Happold, podkreśla znaczenie ukończenia Varso Tower dla miasta Warszawy: „Varso Tower to budynek wyjątkowy pod wieloma względami i wymagający zintegrowanego i multidyscyplinarnego podejścia. Dynamiczna architektura szczytu wieży obejmująca iglicę, pomieszczenia techniczne, restaurację, tarasy widokowe, windy i inne elementy wpisuje się w charakter serca Warszawy i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Wisłę, zabytkowy Pałac Kultury i Nauki i nie tylko. Projekt stanowi ważny krok w rozwoju jednego z najbardziej ekscytujących miast w Europie”.
Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią tego rozwoju. Nasz klient HB Reavis był fantastycznym orędownikiem tego projektu, a nasi lokalni współpracownicy z Epstein i Buro Happold niestrudzenie pracowali razem z nami. Wierzymy, że pełna ruchu wieża z niezwykłymi przestrzeniami publicznymi na dachu wniesie mocny i pozytywny wkład do tego wspaniałego miasta. Mamy nadzieję, że stanie się centrum lokalnego i międzynarodowego biznesu oraz symbolem współczesnej Polski.
Grant Brooker, kierownik studia i starszy partner wykonawczy, Foster + Partners
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”