Gospodarka
Utrata rosyjskiej energii do pokonania europejskiej gospodarki
Pracownik pracuje na linii montażowej samochodu elektrycznego Volkswagen w fabryce w Zwickau we wschodnich Niemczech. MFW szacuje, że całkowity brak dostaw rosyjskiego gazu i ropy może kosztować Unię Europejską 3 proc. PKB. Zdjęcie: AFP/PLIK
„>
Pracownik pracuje na linii montażowej samochodu elektrycznego Volkswagen w fabryce w Zwickau we wschodnich Niemczech. MFW szacuje, że całkowity brak dostaw rosyjskiego gazu i ropy może kosztować Unię Europejską 3 proc. PKB. Zdjęcie: AFP/PLIK
Europa może przetrwać sześć miesięcy bez rosyjskiego gazu, ale poza tym skutki gospodarcze byłyby poważne, powiedział AFP wysoki rangą urzędnik MFW.
Alfred Kammer, szef departamentu europejskiego MFW, wezwał kraje w regionie do podjęcia szeregu środków w celu złagodzenia ciosu, w tym cięcia konsumpcji w celu zgromadzenia zapasów.
Większość potrzeb energetycznych regionu, zwłaszcza gazu ziemnego, zależy od Rosji, a ekonomiści MFW zbadali ekonomiczne koszty utraty dostaw Moskwy.
„W ciągu pierwszych sześciu miesięcy Europa może poradzić sobie z takim zamknięciem, mając alternatywne dostawy (i) wykorzystując istniejące magazyny” – powiedział w wywiadzie na marginesie wiosennego spotkania MFW i Banku Światowego.
„Jednak gdyby to zamknięcie gazu trwało do zimy i przez dłuższy czas, miałoby to znaczący wpływ na europejską gospodarkę” – powiedział.
Kraje zachodnie rozważały nałożenie embarga na rosyjską energię w odwecie za napaść na Ukrainę, podczas gdy Moskwa może również wstrzymać eksport, próbując odeprzeć szkodliwe sankcje już nałożone na rząd.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada, że całkowita utrata rosyjskich dostaw gazu i ropy może kosztować Unię Europejską trzy procent PKB, w zależności od ostrej zimy.
Wezwał do podjęcia kroków w celu przygotowania się na taką możliwość.
„Nie ma jednej opcji, która będzie miała duży wpływ, ale wiele mniejszych działań będzie miało większy wpływ”, powiedział, w tym poprzez poszukiwanie alternatywnych dostawców, które niektóre kraje już zaczęły robić.
Konsumenci również odgrywają ważną rolę, a rządy mogą podnosić świadomość wśród swoich społeczeństw poprzez „kampanie publiczne mające na celu zmniejszenie zużycia energii”. „Konsument może teraz podjąć działania”, powiedział, a zmniejszenie zużycia oznacza, że w przypadku zakłóceń w dostawach można zmagazynować więcej paliwa.
Chociaż wojna na Ukrainie poważnie spowolniła wzrost, Kammer powiedział, że „nie zakłóci ożywienia” i nie spodziewa się ogólnoeuropejskiej recesji.
Główne gospodarki strefy euro, z wyjątkiem Hiszpanii, będą „słabe w 2022 roku” i doświadczą jednej czwartej lub dwóch wzrostu bliskiego zeru, a nawet technicznej recesji z dwoma ujemnymi kwartałami.
MFW spodziewa się jednak, że te gospodarki odbiją się w drugiej połowie tego roku.
Rosyjski atak na sąsiada spowodował również powódź około pięciu milionów uchodźców, stanowiąc wyzwanie dla krajów europejskich, które borykają się z nadwyrężeniami budżetowymi w związku z napływem.
Szczególnie dotknięta jest Polska, która przyjęła najwięcej Ukraińców.
Co się stanie z tymi ludźmi, głównie kobietami i dziećmi, po wojnie pozostaje pytaniem.
„Niektórzy z tych uchodźców pozostaną w Europie, jestem tego pewien”, powiedział Kammer, zauważając, że może to być „dobrodziejstwem” dla krajów borykających się ze starzeniem się populacji i brakiem siły roboczej.
„Ale dla Ukrainy może być źle, jeśli zostanie zbyt wielu uchodźców”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”