Connect with us

Gospodarka

Ustawa o ochronie przyrody przetrwała bliskie głosowanie w Radzie UE

Published

on

Ustawa o ochronie przyrody przetrwała bliskie głosowanie w Radzie UE

Unijni ministrowie środowiska uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ustawy o odtwarzaniu przyrody, wysyłając wiadomość do podzielonych posłów do PE, aby się zjednoczyli.

„Dziś zrobiliśmy ważny krok dla przyrody” – powiedziała Romina Pourmokhtari, szwedzka minister środowiska, ogłaszając we wtorek (20 czerwca) porozumienie Rady UE.

Rozporządzenie UE określa prawnie wiążące cele do 2030 r., aby powstrzymać utratę różnorodności biologicznej i odwrócić degradację ekosystemów.

Kraje UE muszą przygotować szczegółowe krajowe plany odbudowy, aby zidentyfikować zagrożenia i przyczyny utraty różnorodności biologicznej oraz działań związanych z odbudową.

Portugalski minister klimatu Duarte Cordeiro powiedział, że ustawa o odtwarzaniu przyrody jest „punktem zwrotnym” w polityce UE w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej.

Tekst został przyjęty niewielką większością głosów państw członkowskich.

Podczas wtorkowej debaty ministrowie środowiska Polski, Holandii, Włoch, Finlandii i Szwecji wyrazili zaniepokojenie, argumentując, że nie mogą poprzeć kompromisowego porozumienia w obecnym kształcie. Belgia i Austria wstrzymały się od głosu z powodu sprzeciwu niektórych regionów.

Szwecja, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE, głosowała przeciwko własnemu tekstowi kompromisowemu z powodu silnej presji wewnętrznej ze strony skrajnie prawicowych Szwedzkich Demokratów.

Polska skrytykowała, że ​​wiążące wymagania są niewykonalne, a polski minister ds. klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński argumentował, że głównym problemem pozostaje ponowne zwilżanie odwodnionych torfowisk.

„Ich ponowne nawodnienie oznacza ograniczenie możliwości wykorzystania rolniczego, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i konkurencyjności polskiego i unijnego rolnictwa” – czytamy w pisemnym oświadczeniu.

Holandia i Włochy również stwierdziły, że niektóre cele przewidziane w ustawie są nieosiągalne.

„To rozporządzenie nie może zostać wdrożone w Holandii. Po prostu nie uwzględnia w wystarczającym stopniu warunków krajowych i, w tym kontekście, gęstości zaludnienia” – ostrzegła holenderska minister Christianne van der Wal.

Van del Wal powiedział również, że nadal istnieją obawy co do obowiązkowych klauzul o niepogorszeniu jakości i „paraliżującego wpływu” tej ustawy na istniejące domy i projekty infrastruktury odnawialnej, które mogą potencjalnie napotkać trudności w uzyskaniu pozwoleń.

Ponadto kilka krajów UE wyraziło obawy dotyczące obciążenia administracyjnego związanego z wdrażaniem prawa oraz potrzeby dodatkowych zasobów finansowych i ludzkich – w tym Włochy, Polska i Węgry, które wezwały do ​​utworzenia specjalnego funduszu UE na rzecz odbudowy.

Pod ostateczny tekst Rady UE, Zapewnia większą elastyczność państwom członkowskim UE we wdrażaniu prawa, a także listę wyjątków dla projektów energii odnawialnej oraz odniesienie do różnych instrumentów finansowych.

Wszystkie oczy skierowane są na eurodeputowanych

Choć formalnego głosowania nie było, przyjęty we wtorek kompromisowy tekst posłuży jako mandat negocjacyjny Rady UE do rozmów trójstronnych z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską – choć tekst musi zostać najpierw zatwierdzony w komisji parlamentarnej, a następnie na posiedzeniu plenarnym.

Posłowie z Komisji Ochrony Środowiska sfinalizują swoje stanowisko w przyszłym tygodniu (27 czerwca), a głosowanie plenarne spodziewane jest w lipcu.

We wtorek centroprawicowa grupa EPP oskarżyła liberalnego europosła Pascala Canfina o sfałszowanie kontrowersyjnego głosowania z zeszłego tygodnia w parlamentarnej Komisji Środowiska.

„Przewodniczący komisji [Canfin] „Nadużył swojej roli i opóźniał, następnie przerywał i ostatecznie przełożył głosowanie nad całym pakietem legislacyjnym, ponieważ obawiał się, że zostanie odrzucony” – powiedziała europosłanka EPL Christine Schneider, wzywając państwa członkowskie UE do odrzucenia ustawy przed debatą w Radzie.

Mimo obaw krajów UE, przyjęcie stanowiska Rady jest ważnym sygnałem dla parlamentarzystów o potrzebie takiej ustawy o różnorodności biologicznej.

Komisja Europejska, która niedawno przedstawiła nieoficjalny dokument proponujący zmiany legislacyjne w celu przekonania przeciwników w Parlamencie i Radzie, z zadowoleniem przyjęła porozumienie.

„Wbrew temu, co niektórzy mówili, nie będzie to stanowić problemu dla produkcji żywności. Jeśli nie pomożemy naturze się odrodzić, stworzy to problem dla produkcji żywności” – powiedział przed debatą z ministrami Frans Timmermans, unijny komisarz ds. Zielonego Ładu.

READ  Nord Stream 2 tylko pogorszy problem gazowy Europy - POLITICO

Ze swojej strony unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevičius wezwał Parlament do natychmiastowego zajęcia stanowiska w celu rozpoczęcia negocjacji tego lata i sfinalizowania projektu ustawy do końca roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *