Connect with us

Nauka

UST i UMK współpracują nad przywróceniem pracy Kopernika nad heliocentryzmem

Published

on

UST i UMK współpracują nad przywróceniem pracy Kopernika nad heliocentryzmem

Uniwersytet Świętego Tomasza (UST) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika/Uniwersytet „Mikołaja Kopernika (UMK/UMK) w Toruniu będą współpracować przy renowacji rzadkiego egzemplarza pierwszego wydania książki Kopernika o heliocentryzmie, znajdującego się w archiwum UST.

Trzej profesjonalni restauratorzy i konserwatorzy UMK odwiedzili UST w Manili, aby ocenić oryginalny druk i przygotować się do trwającej współpracy przy renowacji księgi będącej polskim skarbem kultury.

Wizyta i partnerstwo upamiętniają 550. rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, która przypadła 19 lutego 2023 roku.

Współpraca była efektem wcześniejszej wizyty w UST p. Jarosław Szczepankiewicz, chargé d’affaires w Ambasadzie RP w Manili przy ul.

uniwersyteckiej 13 maja 2022 r., gdzie po raz pierwszy pokazano jeden z pozostałych 11 oryginalnych egzemplarzy.

Biblioteka Miguel de Benavides UST, Centrum Badań Nauk Przyrodniczych i Stosowanych UST (RCNAS), Biuro Stosunków Międzynarodowych i Programów UST (OIRP) oraz Wydział Nauk UST będą współpracować z UMK w tym przedsięwzięciu.

W ramach tej wizyty profesor UMK dr hab. hab. Mirosław Wachowiak z Zakładu Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, kurator sztuki dr hab.


Jolanta Czuczko i pracownik naukowy Karolina Komsta-Slawińska z Zakładu Konserwacji Skór i Papieru spotkały się z dyrektorem OIRP prof. Lilian Sison i wicedyrektor prof. Karen Santiago i główny bibliotekarz Ma. Cecylia Lobo.

Późnym popołudniem delegacja Ambasady RP w Manili, w skład której weszli chargé d’affaires Jarosław Szczepankiewicz, minister i radca Anna Krzak-Danel oraz asystent szefa misji Ella May Arevalo, spotkała się z prefektem bibliotek UST ks. Ángel Aparicio, tymczasowy archiwista ks. Gaspar Sigaya, główny konserwator ksiąg Ginalyn Santiago, pracownicy naukowi w Graduate School i badacz w RCNAS Prof. Maria Bernardita Maronilla-Reyes, która jest chemiczną konserwatorką malowideł, dziedzictwa papierowego i kamiennego oraz asystentką wykonawczą Sekretarza Generalnego Emmanuela Batulana.

READ  Varso Tower, najwyższy budynek w UE ukończony

Historyczne dzieło Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich) zostało pierwotnie wydrukowane w 1543 r. w Norymberdze w Świętym Cesarstwie Rzymskim.

Imperium, a jego główną tezą był heliocentryzm, czyli model astronomiczny, który umieścił Słońce w centrum wszechświata, wraz z Ziemią i innymi planetami

krążących wokół niego po torach kołowych.

Model kopernikański, jak by go nazwano, wyparł panujący przez wieki model geocentryczny Ptolemeusza, który umieszczał Ziemię w centrum wszechświata.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *