Connect with us

technologia

USA zatwierdzają drugą fazę polskiego IAMD

Published

on

USA zatwierdzają drugą fazę polskiego IAMD

Departament Stanu USA ma zatwierdziła wniosek z Polski zakup sprzętu wojskowego o wartości 4 miliardów dolarów (17,4 miliarda złotych) dla zintegrowanego systemu dowodzenia walką (IBCS) zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD).

Polska Sieć Obrony Powietrznej, zwana także programem WISŁA, to dwufazowy program rozbudowy IAMD rozpoczynający drugą fazę.

W tej fazie firmy z kraju środkowoeuropejskiego będą wykupić odszkodowania od głównego wykonawcy Northropa Grummana dla 93 centrów operacyjnych zaangażowania (EOC) i 175 przekaźników zintegrowanej sieci kierowania ogniem IBCS, wśród innego dodatkowego wyposażenia i szkoleń.

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało różne umowy offsetowe z Lockheed Martin i RTX na drugą fazę programu WISŁA.

Polska obrona powietrzna składa się obecnie z kluczowych elementów, takich jak rakiety Patriot Advanced Capability (PAC)-3 i radar niższego poziomu z czujnikiem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (LTAMDS), a także Zakup za 1,9 miliarda dolarów wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy (CAMM) i 22 baterie przeciwlotnicze PILICA+ firmy MBDA UK.

Realizacja tej zagranicznej sprzedaży sprzętu wojskowego będzie wymagała podróży do Polski około 40 przedstawicieli rządu USA i/lub 45 wykonawców w celu demontażu i uruchomienia sprzętu, przeglądu systemów, szkolenia oraz zapewnienia wsparcia technicznego i logistycznego.

Równoważenie europejskiego „Skyshield” ze zróżnicowanym portfolio systemów

Inwazja na Ukrainę przyspieszyła modernizację europejskich systemów obrony powietrznej. Polska jest jednym z dziesięciu krajów uczestniczących w kierowanej przez Niemcy inicjatywie European Sky Shield Initiative (ESSI), której celem jest obniżenie kosztów zamówień poprzez wspólne zamówienia.

Zdaniem OSW, zewnętrzne uczestnictwo Polski w systemach CAMM i Patriot spowolni jednak działalność ESSI.

Polska jest krajem europejskim, który w znacznie większym stopniu opiera się na systemach amerykańskich. W rzeczywistości Polska nabyła już od Departamentu Obrony USA rozproszone, interaktywne laboratorium integracyjne oparte na symulacji, aby stać się regionalnym centrum zaawansowanych systemów wykorzystywanych przez siły amerykańskie i uznawanych przez NATO.

READ  Dla samochodu, rzemieślnika, stolarza i upragnionego ogrodu

Wschodni sąsiad Polski, Ukraina, kraj brutalnie oblężony przez masowe ataki Rosji, również wydaje się podążać w jego ślady, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski już wcześniej podkreślał potrzebę większej liczby systemów Patriot.



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *