Connect with us

Najważniejsze wiadomości

USA wzmagają presję na Polskę, aby odrzuciła projekt ustawy, aby zapobiec naprawie Holokaustu

Published

on

USA wzmagają presję na Polskę, aby odrzuciła projekt ustawy, aby zapobiec naprawie Holokaustu

WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone wywierają coraz większą presję na Polskę w nadziei na zniesienie prawa, które uniemożliwiłoby rodzinom odzyskanie mienia skonfiskowanego w czasach Holokaustu i komunizmu.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że Polska jako jedyny kraj w Europie zrobiła krok wstecz w ciągu ostatniego roku w wypełnianiu zobowiązań dotyczących zwrotu skonfiskowanego mienia lub wypłacenia odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Upomnienie publiczne może rozzłościć polskie władze, które odrzuciły wcześniejszą krytykę w tej sprawie.

Kwestia ta jest jednym z kilku punktów tarcia, które pojawiły się lub pogłębiły między Waszyngtonem a Warszawą od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena. Inne obejmują różnice w sprawie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec oraz proponowane restrykcyjne prawo medialne.

Proponowana ustawa o odszkodowaniach, która mogłaby zostać uchwalona w sierpniu, została już potępiona przez grupy izraelskie, żydowskie i USA. Nowa krytyka ze strony USA zbliża się do rocznej rocznicy opublikowania raportu zleconego przez Kongres, który śledzi postępy Europy w ocenie twierdzeń o Holokauście. Raport ten przemówił do kilku narodów, ale szczególnie skrytykował Polskę.

W przeddzień rocznicy, Cherrie Daniels, specjalny wysłannik USA ds. Holokaustu, powiedziała, że ​​polskie ustawodawstwo „wyrządzi nieodwracalną szkodę zarówno Żydom, jak i nie-Żydom poprzez ustanowienie roszczeń o restytucję i odszkodowanie za mienie, które miało miejsce podczas Holokaustu, później podczas upaństwowione czasy komunistyczne”.

Jej uchwalenie uniemożliwiłoby unieważnienie własności nieruchomości i innych decyzji administracyjnych po 30 latach, co oznaczałoby zawieszenie i umorzenie toczącego się w czasach PRL-u postępowania o przejęcie mienia. Dotyczy roszczeń majątkowych polskich, żydowskich i innych, będących przedmiotem wcześniejszych kwestionowanych oświadczeń.

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas konferencji prasowej Szczytu Trójmorza w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii 9 lipca 2021 r. (AP Photo / Valentina Petrova)

Polska twierdzi, że przepisy są odpowiedzią na oszustwa i nieprawidłowości, które pojawiły się w procesie zwrotu, które doprowadziły do ​​eksmisji lub wydania nieruchomości agentom nieruchomości. Władze nalegają, aby roszczenia restytucyjne nadal można było dochodzić w sądzie, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

READ  W czołówce generatywnej AI w Polsce

Ale te oświadczenia zostały odrzucone zarówno przez USA, jak i Izrael, które stwierdziły, że uchwalenie ustawy poważnie zaszkodzi stosunkom polsko-izraelskim.

„Jesteśmy rozczarowani, że polski rząd i opozycja wydają się często celowo utożsamiać zwrot mienia lub odszkodowanie z reparacjami” – powiedział Daniels. „Chcemy, aby polski rząd przynajmniej zmienił ustawodawstwo, aby powodowie z nierozstrzygniętymi roszczeniami mogli dalej dochodzić ich w ramach istniejącego procesu administracyjnego”.

Daniels, izraelscy urzędnicy i inni, tacy jak Światowa Organizacja ds. Restytucji Żydowskich i Światowy Kongres Żydów, wezwali Polskę do uchwalenia kompleksowego prawa lub wprowadzenia procedury mającej na celu rozwiązanie kwestii odszkodowań, która z roku na rok staje się coraz bardziej paląca ze względu na wiek wiek ocalałych Holokaust.

Departament Stanu USA zidentyfikował sześć krajów, w których nadal nie rozwiązano poważnych problemów związanych z odszkodowaniami, ale według Danielsa z nich tylko Polska cofnęła się. Pozostałe to Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa i Rumunia.

Przed II wojną światową Polska miała największą społeczność żydowską w Europie, liczącą około 3,5 miliona osób. Większość zginęła w Holokauście pod okupacją hitlerowskich Niemiec, a ich majątek został skonfiskowany.

Powojenne władze komunistyczne Polski skonfiskowały ten majątek wraz z majątkiem należącym do nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do roszczeń restytucyjnych, z których większość pochodziła z Polski.

Tysiące polskich nacjonalistów maszerują do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r., aby zaprotestować przeciwko naciskom Waszyngtonu na odszkodowania dla Żydów, których rodziny straciły majątek podczas Holokaustu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)

Polska jest jedynym krajem europejskim, który w swojej najnowszej historii nie oferował żadnego odszkodowania za własność prywatną skonfiskowaną przez państwo. Jedynie pozostałe mienie gminy żydowskiej, takie jak niektóre synagogi, domy modlitwy i cmentarze, w większości zdewastowane, zostało zwrócone lub w miarę możliwości zrekompensowane.

READ  Wszystkie drogi między Polską a sąsiednią Białorusią są zablokowane z powodu narastających napięć

Wciąż nierozwiązana kwestia jest stałym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, które skłaniają Polaków do zajmowania się nimi przez kolejne rządy i podnoszenia ich publicznie z powodu braku postępu.

Raport roczny został wprowadzony przez Kongres w ustawę znaną jako Justice for Uncompensated Survivors Today lub JUST Act, podpisaną przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 r. przy wsparciu wielu prawodawców, zarówno partii politycznych, jak i grup żydowskich.

Zarówno sekretarz stanu USA Antony Blinken, jak i jego poprzednik Mike Pompeo uczynili walkę z antysemityzmem priorytetem. W zeszłym miesiącu Blinken i jego niemiecki odpowiednik podpisali porozumienie o otwarciu formalnego dialogu na temat Holokaustu między USA a Niemcami, aby nie zapomniano o lekcjach z czasów nazistowskich, ponieważ liczba ocalałych maleje.

Sprawa niespodziewanie pojawiła się ponownie w tym tygodniu w Departamencie Stanu USA, kiedy w poniedziałek w siedzibie agencji w Waszyngtonie odkryto swastykę wyrytą w windzie. Blinken, pasierb ocalałego z Holokaustu, potępił wandalizm i powiedział, że to znak, że walka z antysemityzmem musi być „nieustępliwa”.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

READ  „Naprawdę na to zasłużył”: Celtic oddaje hołd Arturowi Borucowi podróżą do Polski

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *