Connect with us

Świat

USA próbują rozwiać obawy państw bałtyckich, że Putin „nie zatrzyma się na Ukrainie”

Published

on

USA próbują rozwiać obawy państw bałtyckich, że Putin „nie zatrzyma się na Ukrainie”

WILNO/RYGA, 7 marca (Reuters) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken próbował w poniedziałek uspokoić bałtyckich sojuszników Waszyngtonu podczas wizyty w regionie, gdzie usłyszał obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin wykracza poza swoją inwazję na Ukrainę i Ukrainę przerysować granice Europy.

Blinken spędził weekend badając sąsiednie kraje Ukrainy, Polski i Mołdawii, zanim odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię, członków NATO niegdyś rządzących z Moskwy i obawiających się, że mogą stawić czoła rosyjskiej agresji.

W rozmowie z Blinkenem prezydent Litwy Gitanas Nauseda ostrzegł, że Putin „nie zatrzyma się na Ukrainie” i że świat ma obowiązek pomóc Ukraińcom „wszelkimi dostępnymi środkami”, aby uniknąć trzeciej wojny światowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Odstraszanie już nie wystarcza i potrzebujemy tutaj obrony przednią, inaczej będzie tu za późno, Panie Ministrze Spraw Zagranicznych. Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, jeśli nie zostanie zatrzymany” – powiedział Nauseda.

Rosja nazywa kampanię, którą rozpoczęła 24 lutego, „specjalną operacją”, której celem nie jest okupacja terytorium, ale zniszczenie zdolności militarnych sąsiada i przechwycenie tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów.

W poniedziałek przed spotkaniem z premierem Krisjanisem Karinsem i prezydentem Egilsem Levitsem spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Łotwy.

Przed wyjazdem z Wilna do Rygi powiedział, że NATO stale analizuje swoją postawę obronną, w tym rozważając bardziej stałe rozmieszczenia, zgodnie z żądaniem krajów bałtyckich.

„Nikt nie powinien wątpić w naszą gotowość, nikt nie powinien wątpić w naszą determinację” – powiedział Blinken.

Zobowiązanie USA do art. 5 gwarancji wzajemnej obrony NATO między państwami członkowskimi jest „święte” – dodał Blinken.

Sojusznicy zwiększyli swoją obecność w krajach bałtyckich, a w drodze jest więcej żołnierzy i sprzętu, ogłosili decydenci. W najbliższych dniach na Litwę przybędzie około 400 amerykańskich żołnierzy z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej, powiedział Blinken. Kontynuuj czytanie

READ  Perdue wspiera innych senatorów GOP w trudnych wyborach i wyjaśnia, dlaczego do nich nie dołączy

Powiedział, że Moskwa próbowała podważyć demokrację Litwy i zasiać polaryzację w społeczeństwie za pomocą cyberataków i kampanii dezinformacyjnych.

„To dlatego, że wolne, otwarte, żywe i zamożne społeczeństwo, które Litwini zbudowali od końca sowieckiej okupacji, pokazuje, co jest możliwe, gdy ludzie wybierają ścieżkę demokracji zamiast autokracji” – powiedział Blinken.

Litwa dołączyła również w poniedziałek do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wzywając do embarga na rosyjską energię. Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone i sojusznicy europejscy rozważają zakaz importu rosyjskiej ropy. Kontynuuj czytanie

„Źródła energii, które importujemy, płacą za rosyjską operację wojskową. Nie możemy płacić za ropę i gaz krwią Ukrainy – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej z Blinkenem.

Jednak rosyjskiego gazu nie da się łatwo zastąpić. Norwegia, drugi co do wielkości dostawca w Europie, już działa z maksymalną przepustowością, a istniejące terminale LNG w Europie mają ograniczoną dostępną przepustowość, aby pomieścić dodatkowe dostawy.

Blinken powiedział wcześniej personelowi ambasady USA w Wilnie, że rosyjska inwazja na Ukrainę podważyła fundamentalne zasady mające na celu utrzymanie pokoju między narodami.

„Ważne jest, aby ludzie zrozumieli, o co toczy się gra, i wykracza to nawet poza Ukrainę, nawet poza kraje bałtyckie, nawet poza Europę” – powiedział Blinken.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Simona Lewisa i Andriusa Sytasa; Montaż dokonali Terje Solsvik, Tomasz Janowski, Alison Williams i Chizu Nomiyama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *