Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WILNO/RYGA, 7 marca (Reuters) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken próbował w poniedziałek uspokoić bałtyckich sojuszników Waszyngtonu podczas wizyty w regionie, gdzie usłyszał obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin wykracza poza swoją inwazję na Ukrainę i Ukrainę przerysować granice Europy.
Blinken spędził weekend badając sąsiednie kraje Ukrainy, Polski i Mołdawii, zanim odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię, członków NATO niegdyś rządzących z Moskwy i obawiających się, że mogą stawić czoła rosyjskiej agresji.
W rozmowie z Blinkenem prezydent Litwy Gitanas Nauseda ostrzegł, że Putin „nie zatrzyma się na Ukrainie” i że świat ma obowiązek pomóc Ukraińcom „wszelkimi dostępnymi środkami”, aby uniknąć trzeciej wojny światowej.
„Odstraszanie już nie wystarcza i potrzebujemy tutaj obrony przednią, inaczej będzie tu za późno, Panie Ministrze Spraw Zagranicznych. Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, jeśli nie zostanie zatrzymany” – powiedział Nauseda.
Rosja nazywa kampanię, którą rozpoczęła 24 lutego, „specjalną operacją”, której celem nie jest okupacja terytorium, ale zniszczenie zdolności militarnych sąsiada i przechwycenie tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów.
W poniedziałek przed spotkaniem z premierem Krisjanisem Karinsem i prezydentem Egilsem Levitsem spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Łotwy.
Przed wyjazdem z Wilna do Rygi powiedział, że NATO stale analizuje swoją postawę obronną, w tym rozważając bardziej stałe rozmieszczenia, zgodnie z żądaniem krajów bałtyckich.
„Nikt nie powinien wątpić w naszą gotowość, nikt nie powinien wątpić w naszą determinację” – powiedział Blinken.
Zobowiązanie USA do art. 5 gwarancji wzajemnej obrony NATO między państwami członkowskimi jest „święte” – dodał Blinken.
Sojusznicy zwiększyli swoją obecność w krajach bałtyckich, a w drodze jest więcej żołnierzy i sprzętu, ogłosili decydenci. W najbliższych dniach na Litwę przybędzie około 400 amerykańskich żołnierzy z Pierwszej Pancernej Brygady Bojowej, powiedział Blinken. Kontynuuj czytanie
Powiedział, że Moskwa próbowała podważyć demokrację Litwy i zasiać polaryzację w społeczeństwie za pomocą cyberataków i kampanii dezinformacyjnych.
„To dlatego, że wolne, otwarte, żywe i zamożne społeczeństwo, które Litwini zbudowali od końca sowieckiej okupacji, pokazuje, co jest możliwe, gdy ludzie wybierają ścieżkę demokracji zamiast autokracji” – powiedział Blinken.
Litwa dołączyła również w poniedziałek do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wzywając do embarga na rosyjską energię. Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone i sojusznicy europejscy rozważają zakaz importu rosyjskiej ropy. Kontynuuj czytanie
„Źródła energii, które importujemy, płacą za rosyjską operację wojskową. Nie możemy płacić za ropę i gaz krwią Ukrainy – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej z Blinkenem.
Jednak rosyjskiego gazu nie da się łatwo zastąpić. Norwegia, drugi co do wielkości dostawca w Europie, już działa z maksymalną przepustowością, a istniejące terminale LNG w Europie mają ograniczoną dostępną przepustowość, aby pomieścić dodatkowe dostawy.
Blinken powiedział wcześniej personelowi ambasady USA w Wilnie, że rosyjska inwazja na Ukrainę podważyła fundamentalne zasady mające na celu utrzymanie pokoju między narodami.
„Ważne jest, aby ludzie zrozumieli, o co toczy się gra, i wykracza to nawet poza Ukrainę, nawet poza kraje bałtyckie, nawet poza Europę” – powiedział Blinken.
Sprawozdania Simona Lewisa i Andriusa Sytasa; Montaż dokonali Terje Solsvik, Tomasz Janowski, Alison Williams i Chizu Nomiyama
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”