Connect with us

Gospodarka

USA odpowiadają na rosyjskie żądania w obliczu kryzysu na Ukrainie

Published

on

USA odpowiadają na rosyjskie żądania w obliczu kryzysu na Ukrainie

Stany Zjednoczone przekazały Rosji pisemne propozycje ograniczenia konkurencji militarnej i zmniejszenia ryzyka wojny w Europie, starając się odpowiedzieć na żądania Moskwy i zapobiec temu, co według zachodnich oficjeli może być zbliżającą się rosyjską inwazją na Ukrainę.

Amerykańskie propozycje, na prośbę Rosji, przekazał w środę rosyjskiemu MSZ ambasador USA w Moskwie John Sullivan, jak poinformował oba rządy.

Przedstawiciele USA powiedzieli we wcześniejszych negocjacjach, że Waszyngton i jego sojusznicy są przygotowani do ograniczenia ćwiczeń wojskowych na zasadzie wzajemności i zbadania pomysłów na ograniczenie pocisków średniego zasięgu w Europie. Nowe propozycje USA rozwijają to podejście, ale nie spełniają rosyjskich żądań, aby Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego nie dopuściła Ukrainy do sojuszu i zerwała więzi wojskowe z tym krajem, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Ostatnie wysiłki dyplomatyczne pozostawiają rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi wybór, czy odrzucić propozycje USA wprost i kontynuować działania wojskowe, czy też szukać dalszych negocjacji w kwestiach bezpieczeństwa.

„Do Rosji należy decyzja, jak zareagować” – powiedział dziennikarzom sekretarz stanu Antony Blinken. – Tak czy inaczej jesteśmy gotowi.

Żądania Rosji mają na celu przeredagowanie postzimnowojennych porozumień bezpieczeństwa w Europie i wykucie nowej strefy wpływów dla Moskwy. Nagromadzenie sił rosyjskich wokół Ukrainy w ostatnich miesiącach wywołało kryzys i zmusiło USA i NATO do zajęcia się tym, co Moskwa postrzega jako żal w sferze bezpieczeństwa sprzed dziesięcioleci.

Kreml wezwał do zaprzestania rozszerzania NATO na wschód, do zaprzestania pomocy wojskowej sojuszu dla byłych republik radzieckich, takich jak Ukraina, oraz do wycofania sojuszniczych rozmieszczeń wojskowych na wschodniej flance NATO, najbliżej Rosji.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że amerykańskie oferty starają się znaleźć wspólną płaszczyznę bezpieczeństwa między Rosją a narodami zachodnimi bez narażania amerykańskich priorytetów i podstawowych zasad NATO w zakresie rozszerzania sojuszu.


Zdjęcie:

Brendan Śmiałowski/Press Pool

Pan Blinken powiedział, że amerykańskie oferty są próbą znalezienia wspólnej płaszczyzny między Rosją a zachodnimi państwami w zakresie bezpieczeństwa, bez kompromisów w zakresie priorytetów USA i podstawowych zasad NATO, pozwalających na rozszerzenie członkostwa w sojuszu. Powiedział, że dokument został opracowany we współpracy z sojusznikami USA i został przekazany tym rządom i przywódcom Kongresu przed przekazaniem go Moskwie.

Dokument amerykański jest zgodny z dwiema wcześniejszymi rosyjskimi propozycjami: własnym projektem traktatu Moskwy z USA o bezpieczeństwie w Europie oraz odrębnym projektem porozumienia z NATO. Rosja opublikowała te projekty umów, umieszczając je na stronie internetowej MSZ w grudniu i zażądała od USA pisemnej odpowiedzi.

Przed środowym przedstawieniem propozycji USA rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział parlamentowi tego kraju, że „jeśli nie będzie konstruktywnej odpowiedzi, a Zachód będzie kontynuował swój agresywny kurs, to Moskwa, jak wielokrotnie powtarzał prezydent Rosji Władimir Putin, podejmie konieczne działania odwetowe”. środki.”

Pan Blinken odmówił podania szczegółów amerykańskich pomysłów na współpracę. Oczekuje się, że w najbliższych dniach omówi ostatnią propozycję zmiany pana Ławrowa.

USA poinformowały, że w pobliżu granicy z Ukrainą rozmieszczono około 100 000 rosyjskich żołnierzy. Zdjęcia satelitarne pokazują rosnącą obecność sprzętu wojskowego w kilku lokalizacjach. Zdjęcie: Maxar Technologies

Przed przesłaniem propozycji USA do Moskwy urzędnicy amerykańscy podzielili się na początku tego tygodnia poufnym dokumentem z europejskimi sojusznikami, nakreślając potencjalne pomysły, aby mogli wnieść wkład. Urzędnicy państw sojuszniczych stwierdzili, że idee USA skupiają się w dużej mierze na kontroli zbrojeń i sposobach uczynienia działań wojskowych w Europie bardziej przejrzystymi.

Jeden z omawianych pomysłów, według sojuszniczych urzędników i osób poinformowanych przez administrację, umożliwiłby inspekcję amerykańskich obiektów obrony rakiet balistycznych w Polsce i Rumunii. Obrona przeciwrakietowa ma na celu przeciwdziałanie irańskim pociskom, które mogą zagrozić Europie.

Moskwa skarżyła się, że systemy te mogą być wykorzystywane do wystrzeliwania rakiet manewrujących na terytorium Rosji, co USA odrzuciły. Inspekcje miały na celu uspokoić Rosję, że wyrzutnie nie mogą być używane do celów ofensywnych. Stany Zjednoczone oświadczyły, że będą dążyć do wzajemnych działań ze strony Rosji podczas wszelkich rozmów na temat rakiet średniego zasięgu, ale nie przedstawiły publicznie szczegółów.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że rząd jest otwarty na inspekcje w zakresie obrony przeciwrakietowej pod warunkiem, że Rosja zezwoli na inspekcję rosyjskich działań rakietowych w Kaliningradzie, silnie zmilitaryzowanej rosyjskiej eksklawie nad Morzem Bałtyckim, która graniczy z Polską i Litwą.

Innym pomysłem, który był omawiany w administracji, jest ustanowienie nowych zasad dotyczących wchodzenia i nawigacji okrętów wojennych na Morzu Czarnym, powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu. Morze Czarne jest zdominowane przez rosyjską marynarkę wojenną od czasu zajęcia i aneksji Półwyspu Krymskiego przez Moskwę i stara się ograniczyć dostęp do Morza Azowskiego, które obejmuje wybrzeże Rosji i Ukrainy.

Oczekuje się, że NATO odpowie oddzielnie na proponowaną przez Rosję umowę o bezpieczeństwie z sojuszem.

Ambasador USA w Rosji John Sullivan przekazał w Moskwie rosyjskiemu dyplomacie propozycje USA w sprawie Ukrainy.


Zdjęcie:

Alexander Zemlianichenko/Associated Press

Członkowie NATO, Rumunia, Bułgaria i Turcja, również mają linię brzegową wzdłuż Morza Czarnego, podobnie jak Gruzja, była republika radziecka, która według sojuszu jest potencjalnym członkiem, co budzi sprzeciw Moskwy. Ukraina ma porty morskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Rosja upubliczniła swoje żądania wobec Ukrainy i NATO, aby wywrzeć presję na Zachód. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że wolą negocjować na osobności, ale uznają, że wszelkie pomysły, którymi dzielą się z Kremlem, mogą zostać ujawnione publicznie. Ławrow powiedział w środę, że Kreml upubliczni „istotę” amerykańskiej odpowiedzi.

Oleg Nikolenko, rzecznik MSZ Ukrainy, powiedział, że Kijów jest w ścisłym kontakcie z USA, m.in. w sprawie pisemnych odpowiedzi dla Rosji. „Nasze stanowisko jest brane pod uwagę i nie mamy zastrzeżeń do propozycji ukraińskich, które strona amerykańska zamierza wysłać do Rosji” – powiedział.

Oprócz wysiłków dyplomatycznych USA obiecały sankcje gospodarcze, kontrolę eksportu i inne środki, które zaszkodzą rosyjskiej gospodarce. W tym tygodniu Stany Zjednoczone przygotowały tysiące żołnierzy do rozmieszczenia w Europie, a Waszyngton i NATO zmierzają do wzmocnienia sił we wschodnich państwach członkowskich.

Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman powiedziała w środę, że Putin może wkrótce podjąć decyzję o rozpoczęciu działań militarnych w Rosji.

„Nie mam pojęcia, czy podjął ostateczną decyzję, ale z pewnością widzimy wszelkie oznaki, że zamierza użyć siły wojskowej być może teraz iw połowie lutego” – powiedziała na forum.

Napisz do William Mauldin pod adresem [email protected] i Michael R. Gordon pod adresem [email protected]

Copyright ©2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Czy w Polsce czekają przedterminowe wybory parlamentarne?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *